po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Úvěrové registry prozradí vše

Aktuality

Úvěrové registry prozradí vše

Půjčky O tom, zda půjčku dostanete či nikoliv, rozhodne zejména Vaše úvěrová historie. Tu si banky či nebankovní úvěrové společnosti velmi snadno ověří v tzv. úvěrových registrech. Jaké registry v České republice máme a jak fungují?

O úvěrových registrech či registrech dlužníků jste již zajisté slyšeli. Většina lidí se domnívá, že obsahují pouze negativní informace o osobách, které své dluhy nesplácí. To však není pravda, protože úvěrové registry shromažďují informace o všech klientech, kteří mají půjčku, hypotéku či kreditní kartu. Díky úvěrovému registru můžete mít tedy nejen negativní, ale i pozitivní úvěrovou historii.

Úvěrové registry jsou pro banky a nebankovní společnosti velmi bohatým zdrojem informací. Registry zaznamenají klienty již ve chvíli, kdy o žádají o některý z úvěrových produktů. Nasledují informace nejen o tom, kolik dlužník splácí, ale také o tom, zda dlužník své závazky splácí řádně a včas. Zjistí-li tedy banka, že své závazky splácíte řádně a Váš příjem je přitom dostatečně vysoký, pak se získáním půjčky nebudete mít nikdy žádný zásadní problém.

Samozřejmě je třeba počítat s opačným přístupem, je-li Vaše úvěrová historie negativní. Klienti, kteří mají závazků příliš nebo je nesplácí, nemají příliš velkou šanci novou půjčku získat. Základem dobré úvěrové historie neznamená nemít půjčky, ale splácet je.

Úvěrové registry v České republice

V České republice najdeme základní tři úvěrové registry, které jsou považovány za skutečně seriózní, a banky i nebankovní společnosti je hojně využívají.

Bankovní registr klientských informací (BRKI)

Do tohoto registru zasílají informace pouze banky. Registr obsahuje informace, které se týkají splácených i nesplácených úvěrů klientů bank a společností, které jsou členy registru a mohou tedy čerpat informace.

Nebankovní registr klientských informací (NRKI)

Nebankovní registr obsahuje informace o splácených i nesplácených úvěrech od nebankovních a leasingových společností, které jsou členy.

SOLUS

Tento registr obsahuje pouze informace o nesplácených úvěrech. Jeho členy mohou být nejen banky a nebankovní společnosti, ale také mobilní operátoři či prodejci energií. Registr obsahuje záznamy o půjčkách od 500 korun výše. “Negativní registry (SOLUS) pracují se závažností přestupku, takže existují situace, kdy dluh reportujeme cca po měsíci od jeho vzniku, ale také situace, kdy se čeká ještě déle,” vysvětlila mluvčí Equa Bank Markéta Dvořáčková.

Dostat se do registru je snadné

Mnoho lidí je velmi překvapeno, když zjistí, že jejichjméno je zapsáno v registru, aniž by o tom měli zdání. Přitom stačí malá půjčka a již si Vaší úvěrovou historii může vyhledat kterákoliv banka či nebankovní společnost, pokud jsou členy výše uvedených registrů. Stačí jedna pozdě uhrazená či zapomenutá splátka, a už můžete mít problém se získáním půjčky či dokonce hypotéky. “V Bankovním/Nebankovním registru klientských informací (BRKI/NRKI) se sdílejí pozitivní i negativní informace. V tomto registru jsou například i nezaplacené 3 Kč,” uvedla mluvčí společnost s Autoleasing Kateřina Halatová.

Záznamy o nesplacených půjčkách jsou v registrech uchovávány až po dobu čtyř let. Teprve poté je informace odstraněná. “Pokud klient je v prodlení se splátkou a tato informace bude předána do bankovního registru, tak i po zaplacení dlužné částky tento záznam zůstává v bankovním registru ještě další 4 roky. Vymazat záznam před touto lhůtou nelze,” uvedl marketingový manažer Evropsko-ruské banky David Rovenský. O odstranění záznamu může požádat klient, který se do registru dostal neoprávněně.

Abyste se nedostali do registru jako “špatný” klient je důležité si brát půjčky od ověřených společností, které dodržují podmínky a zákony a nejedná se o lichvu. Se žádostí o půjčku se proto vždy obracejte na společnosti, jejichž historii dobře znáte.

Štítky: dluhy | půjčky | úvěrové registry |

5
1
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »