po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Úvěrové společnosti budou nyní pod větším dohledem

Aktuality

Úvěrové společnosti budou nyní pod větším dohledem

Půjčky

Je to dobrá zpráva především pro všechny, kteří se v budoucnu stanou obětí některých z podvodných nebo neférových praktik úvěrových společností. Od začátku července totiž začne nově vést finanční arbitr František Klufa. Úřadu finančnímu arbitra také přibydou nové povinnosti, a to konkrétně v oblasti sporů mezí investičními fondy a jejich klienty.

Novelu zákona, díky které vzroste působnost arbitra až o několik tisíc různých poskytovatelů a zprostředkovatelů spotřebitelských úvěrů, podepsal na konci června prezident Václav Klaus. Sám František Klufa se k tomu vyjádřil takto: „Pro nás to tak znamená několikanásobné navýšení agendy. Jen finančních zprostředkovatelů je na českém trhu více než 127 tisíc. Ročně máme přes osm stovek podnětů. V souvislosti s rozšířením našich kompetencí očekáváme, že letos překročíme historickou tisícovku a v příštím roce počet podnětů stoupne ke dvěma tisícům“.

Jak vlastně arbitr funguje

Hlavní funkcí finančního arbitru je mimosoudně řešit spory, které mohou vzniknout mezi poskytovali finančních služeb a uživateli finančních služeb. Rozhodnutí arbitru je stejně pravomocné jako rozhodnutí soudu a je i stejně vykonavatelné. Samotné řízení je pro spotřebitele zdarma a trvá přibližně kolem dvou měsíců.

To že je finančního arbitru potřeba potvrdil i František Klufa: „Obecně lze na základě zkušenosti z posledních let říct, že zhruba třetina klientů je se svými stížnostmi v právu. V těchto případech se nám v posledních dvou letech podařilo přes 93 procent sporů vyřešit smírem a banky pak klientům peníze vrátily“.

Úřad finančního arbitra ovšem není jediná instituce, která dohlíží na subjekty poskytující finanční služby. Mezi další dozorčí orgány patří také Česká národní banka, která vykonává dohled nad bankami a Česká obchodní inspekce, která má pro změnu za úkol dohlížet na nebankovní instituce.

Radují se nejen spotřebitelé

Nejen koneční spotřebitelé mohou být spokojeni s rozšířením pravomocí úřadu finančního arbitra. Jsme to také my uspory.cz a spousta dalších společností a organizací, kteří tuto změnu vítají. Velmi pěkně se k tomu vyjádřil Ondřej Holoubek ze společnosti Provident, když řekl: „Bude to představovat další nástroj ke zprůhlednění praktik na finančním trhu a postupně by to mohlo vést k celkově férovějšímu podmínkám jak pro spotřebitele, tak i pro finanční instituce“.

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »