Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Úvěrové společnosti budou nyní pod větším dohledem

Aktuality

Úvěrové společnosti budou nyní pod větším dohledem

24. 8. 2011 Půjčky

Je to dobrá zpráva především pro všechny, kteří se v budoucnu stanou obětí některých z podvodných nebo neférových praktik úvěrových společností. Od začátku července totiž začne nově vést finanční arbitr František Klufa. Úřadu finančnímu arbitra také přibydou nové povinnosti, a to konkrétně v oblasti sporů mezí investičními fondy a jejich klienty.

Novelu zákona, díky které vzroste působnost arbitra až o několik tisíc různých poskytovatelů a zprostředkovatelů spotřebitelských úvěrů, podepsal na konci června prezident Václav Klaus. Sám František Klufa se k tomu vyjádřil takto: „Pro nás to tak znamená několikanásobné navýšení agendy. Jen finančních zprostředkovatelů je na českém trhu více než 127 tisíc. Ročně máme přes osm stovek podnětů. V souvislosti s rozšířením našich kompetencí očekáváme, že letos překročíme historickou tisícovku a v příštím roce počet podnětů stoupne ke dvěma tisícům“.

Jak vlastně arbitr funguje

Hlavní funkcí finančního arbitru je mimosoudně řešit spory, které mohou vzniknout mezi poskytovali finančních služeb a uživateli finančních služeb. Rozhodnutí arbitru je stejně pravomocné jako rozhodnutí soudu a je i stejně vykonavatelné. Samotné řízení je pro spotřebitele zdarma a trvá přibližně kolem dvou měsíců.

To že je finančního arbitru potřeba potvrdil i František Klufa: „Obecně lze na základě zkušenosti z posledních let říct, že zhruba třetina klientů je se svými stížnostmi v právu. V těchto případech se nám v posledních dvou letech podařilo přes 93 procent sporů vyřešit smírem a banky pak klientům peníze vrátily“.

Úřad finančního arbitra ovšem není jediná instituce, která dohlíží na subjekty poskytující finanční služby. Mezi další dozorčí orgány patří také Česká národní banka, která vykonává dohled nad bankami a Česká obchodní inspekce, která má pro změnu za úkol dohlížet na nebankovní instituce.

Radují se nejen spotřebitelé

Nejen koneční spotřebitelé mohou být spokojeni s rozšířením pravomocí úřadu finančního arbitra. Jsme to také my uspory.cz a spousta dalších společností a organizací, kteří tuto změnu vítají. Velmi pěkně se k tomu vyjádřil Ondřej Holoubek ze společnosti Provident, když řekl: „Bude to představovat další nástroj ke zprůhlednění praktik na finančním trhu a postupně by to mohlo vést k celkově férovějšímu podmínkám jak pro spotřebitele, tak i pro finanční instituce“.

Hodnocení článku:

Podobné články

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

Konsolidace půjček - kde si vybrat?

30. 12. 2016

O půjčkách se říká, že jsou dobrým sluhou, ale zlým pánem. Problémy s půjčkami a jejich splácením nejčastěji přináší více půjček a úvěry. Neustále hlídání si termínu pro včasnou úhradu splátky v kombinace s nedostatkem peněz je zárukou stresu, který velmi často vrcholí nemalými finančními nesnázemi. Řešením může být konsolidace. O co se jedná?

Celá aktualita

Čechy vyjdou Vánoce v průměru na 8 000 korun, za dárky plánujeme utratit o něco méně než vloni

22. 11. 2016

Češi se chtějí vyhnout vánočnímu šílenství a nakupují dárky včas. Do konce listopadu je má doma více než polovina lidí. Za Vánoční přípravy vydáme v průměru 3 600 korun, plánovaná útrata za dárky je letos 4 500, což je o 7 % méně než vloni. Slováky vyjdou vánoční svátky ještě téměř o dva tisíce dráž. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu agentury Ipsos pro nebankovní úvěrovou společnost PROFI CREDIT, kterého se zúčastnilo 1 200 respondentů.

Celá aktualita

Přichází akce Poctivcům půlku zpět!

15. 11. 2016

Společnost TOMMY STACHI s. r. o., která poskytuje krátkodobé nebankovní půjčky, se rozhodla přijít s ojedinělou nabídkou, kterou možná otočí trh spotřebitelských úvěrů vzhůru nohama. Její akce s názvem Poctivcům půlku zpět! Slibuje vrácení poloviny celkové výše půjčky zpět a to vše bez magického, jinými společnostmi často používaného, slovíčka AŽ.

Celá aktualita

Mikropůjčky s přidanou hodnotou

15. 11. 2016

Mikropůjčky, alias půjčky před výplatou, jsou oblíbeným řešení nečekaného krátkodobého výpadku financí. Pomohou vám překlenout dobu, o kterou se zpozdila výplata nebo zažehnat nečekaný výdaj. Z pravidla se jedná o částky od 500 Kč do 20 000 Kč a potřeba je splatit do 30 dní od vyplacení.

Celá aktualita

1 2 3 »