po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Vánoce a úvěry v roce 2013. Největší problémy čekají ty, kteří si půjčili méně

Aktuality

Vánoce a úvěry v roce 2013. Největší problémy čekají ty, kteří si půjčili méně

Půjčky Vánoce jsou tradičně období, kdy lidé utrácí více než kdy jindy. Na dárky jsou si ochotni vzít drahé úvěry a právě v lednu přichází lidem první splátky za vánoční úvěry. Desítky z nich čekají problémy se splácením a to i v případě menších částek.

V období Vánoc se obraty bank a finančních institucí zvedají i o několik desítek procent. "Před Vánocemi poskytujeme o polovinu více půjček než v jiném období roku," uvedl například Ondřej Holoubek, mluvčí úvěrové společnosti Provident Financial. Také Ondřej Šmakal ze společnost Profi Credit narůst obratu potvrdil a uvedl, že zaznamenali zvýšení objemu půjček o 30 procent.

Příliš drahé dárky často nevydrží ani po dobu splácení

Po Vánocích však následuje vystřízlivění v podobě prvních splátek za úvěry. Úvěrové společnosti uvádí, že až jedna pětina dlužníků žádá v lednu a v únoru o odklad splátek. Největší těžkosti však dlužníky prý čeká v druhé polovině roku. "Problémy se splácením předvánočních půjček zaznamenáváme nejčastěji v srpnu a září. Prvních pět splátek totiž většinou lidé zaplatí bez problémů," řekla Andrea Běhálková, šéfka poraden pro pomoc v hmotné nouzi SPES.

Velmi často lidé utrácí peníze za populární avšak nepotřebné dárky, které navíc dlouho nevydrží. Největším problémem jsou “trendové” dárky pro děti. "Rodiče nechtějí, aby jejich děti stály stranou v módních trendech, protože to často vede k vyčlenění dítěte mimo skupinu. Tomuto tlaku rodiče většinou podlehnou, i když na to nemají peníze," upozornila dále Andrea Běhálková.

Problémy se splácením mají hlavně ti, co si půjčí méně

Lidé, kteří si půjčují větší částky, si totiž svůj zájem o půjčku a také své možnosti lépe a důkladnější zvažují. Naopak menší částky si lidé velmi často půjčují z náhlého rozhodnutí. Obvykle se totiž jedná o více rizikovější osoby, které si neuvědomují, že menší půjčky mají nevýhodnější podmínky v podobě vyšších úroku a RPSN.

Dobrou zprávou však je fakt, že počet nesplácených půjček od roku 2010 zůstává v průměru stejný a čísla nerostou. S problémy se splácením půjček má 12,3 procent dlužníků. Celkem se jedná o necelých 20 tisíc půjček.

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »