po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Vánoce na splátky? Stojí to za to?

Aktuality

Vánoce na splátky? Stojí to za to?

Půjčky Úvěrové společnosti v období před Vánoci zaznamenávají tradiční nárůst zájmu o půjčky až o 15 procent. Důvodem je nákup vánočních dárků, které si mnozí lidé nemohou dovolit. Ne všichni však bohužel dokáží svou finanční situaci kriticky zvážit a posoudit, zda jsou schopni půjčku splácet či nikoliv.

Výsledky analýz Bankovního a Nebankovního registru klientských informací opět potvrdily nárůst objemů spotřebních úvěrů až o 15 procent. Lidé si nechtějí odpustit bohatou nadílku pod vánočním stromkem a raději se zadluží. Vzít si půjčku je dnes velmi snadné a to platí zejména pro drobné půjčky, u kterých mnohé společnosti nepožadují potvrzení o výši příjmu nebo dokonce své zájemce neprověřují. To platí rovněž pro nákupy na splátky.

Zájem o nákupy na splátky je vyšší o 11 procent

Stále více lidí nakupuje zboží přes internet. Nákupy online často nabízí výhodnější ceny a možnost porovnání cen v různých e-shopech. Navíc jsou jednoduché, rychlé a pohodlné. A vybírat si můžete také z různých způsobů plateb, mezi které patří také nákup na splátky. Nákup na splátky patří společně s hotovostními platbami, platbami na dobírku, bankovními převody a platbami kartami mezi pětici nejoblíbenějších platebních metod.

Největší nárůst zaznamenávají úvěrové společnosti v listopadu. Odpovídají tomu počty dotazů do registrů. Například Nebankovní registr klientských informací evidoval o 11 procent vyšší počet dotazů na úvěrovou zprávu. Ne všichni tedy nechávají nákupy vánočních dárků na posledních chvíli a mnozí půjčku zvažují dlouho před tím.

Oproti předchozím letům se však změnilo chování spotřebitelů. Před rokem 2011 byl totiž zájem o spotřebitelské úvěry klesající. Od roku 2012 však trend nákupů na splátky spíše narůstá. Rok 2014 zatím zaznamenal lehký pokles zájmu o úvěry během srpna a září. Statistiky z letošních předvánočních nákupů předběžné hovoří o novém nárůstu zájmu o úvěry. Skutečnost však ukážou až čísla z počátku nového roku.

Jsou vánoční půjčky a nákupy na splátky rizikové?

Půjčky mohou být rizikové a nemusí. Vždy záleží na samotném spotřebiteli, aby dokázal sebekriticky posoudit, jakou půjčku si může dovolit. Bohužel ne všichni spotřebitelé jsou schopni svou finanční situaci zhodnotit odpovídajícím způsobem. Mnozí své síly přecení a po Vánocích nejsou schopni půjčku splácet. Je třeba si uvědomit, že Vánoce mají být především svátky klidu a pohody, kdy se rodiny schází a tráví čas společně.

Půjčka však nemusí být pouze cestou do “dluhového pekla”. Pokud se rozumně zváží výše půjčky a také její účel, pak může naopak pomoci. Půjčka by však měla být vynaložená na věc, jejíž využití je delší než splatnost půjčky. Vhodné jsou také půjčky na věci nutné k podnikání. Taková věc si na splátky jednoduše řečeno “vydělá sama”.

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »