po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Vánoční nákupní horečka je opět tu

Aktuality

Vánoční nákupní horečka je opět tu

Půjčky Vánoce jsou neustále proklamovány jako svátky klidu a pohody. Pravdou ale je, že Vánoce jsou také spojovány s nákupy dárků a velkého množství jídla a pití. Každoročně jsou tak Češi doslova zasaženi vánoční nákupní horečkou, ze které zdaleka ne všichni vyjdou bez rány v rodinném rozpočtu.

Vánoce jsou každoročně velkým náporem na rodinné rozpočty. Mnohým chybí peníze navíc, a přesto si nechtějí upřít bohatou nadílku. Řada Čechů proto nedostatek financí řeší půjčkami. Po vyprchání sváteční vánoční nálady se však mnozí z nich potýkají s vážnými problémy se splácením těchto impulsivních půjček. Poradíme Vám, jak vánoční horečku zmírnit a Vánoce přežít bez úhony.

„Týdny před Vánoci jsou pro obchodníky nejdůležitějšími dny roku i proto, že lidé dárky nakupují často impulzivně či ve stresu. Zákazníky ke koupi navíc lákají akčními nabídkami, možností pořídit zboží na splátky nebo spotřebitelskými úvěry sjednanými přímo v obchodech. Zadlužit se před Vánoci je tak víc než snadné a chvilková radost pod stromečkem se může změnit v dlouhodobé starosti se splácením úvěrů,“ říká Václav Pech ze společnosti Broker Trust.

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti

Ideální stav je takový, když máte na Vánoce peníze uložené stranou. Výdaje navíc Vás tak nevykolejí a Vánoční svátky si opravdu užijete v klidu a pohodě. Dopředu si spočítejte, kolik za Vánoce chcete utratit, a potřebnou částku během pár měsíců snadno naspoříte. To však znamená již několik měsíce před Vánoci ukládat peníze stranou ať už do prasátka či na spořicí účet.

„O Vánocích by se měli lidé řídit úplně stejnými pravidly jako při nákupech po zbytek roku. Znamená to mimo jiné i utrácet s rozvahou a nenechávat se strhnout tlakem okolí. Ten, kdo se obrní jistou zdrženlivostí a odolá všudypřítomné reklamní masáži, ušetří si pozdější starosti s děravým rozpočtem a dost možná si tak zajistí i více financí pro příští Vánoce,“ dodal Václav Pech.

Zapomeňte na bezmyšlenkovité nákupy

Než vyrazíte po obchodech, mějte dopředu jasno, koho chcete obdarovat. Nejlépe udělate, když si připravíte seznam osob včetně konkrétních dárků. Pokud nemáte představu, co komu koupíte, poraďte se. Rozhodně je lepší koupit dárek, o kterým dotyčný ví a přeje si jej, než pořídit nechtěné překvapení za drahé peníze. Díky jasnému plánu se vyhnete unáhleným nákupům a ušetříte čas i peníze.

Samozřejmě je nutné naplánovaný rozpočet dodržet. Může se zdát, že sto koruna navíc Vás nerozhází, ale dražší dárky či dárky navíc mohou Váš plán snadno narušit a výrazně ztenčit úspory.

Pozor na “výhodné” slevy

Nakoupit dárky výhodněji a za lepší ceny je určitě potěšující. Je však třeba být také opatrný. Obchodníci rádi lákají na slevy, ale dost často se o žádné slevy nejedná. Vždy je proto důležité ověřit si aktuální cenu výrobku a porovnat si ceny mezi různými obchody. Velmi často zjistíte, že výrobek se slevou pár set korun v jiném obchodě seženete levněji nebo jej dokonce původně prodávali levněji.

Mnoho lidí se letos uchýlí k online nákupům. Mezi hlavní výhody online nakupování patří pohodlí a možnost porovnání. Na internetu si snadno porovnáte ceny, u kterých byste měli zohlednit také cenu balného a poštovného. Nezapomeňte také na uživatelské recenze. Pokud si nemůžete vybraný předmět osobně prohlédnout, zjistěte si o něm informace na internetu. Velmi snadno se tak můžete dozvědět, že na první pohled vynikající výrobek je ve skutečnosti laciný a nefungující krám.

Půjčky, nákupy na splátky, kreditní karty i kontokorenty

Mnoho lidí, kterým peníze chybí, si na vánoční dárky půjčí nebo použijí peníze na kreditních kartách či kontokorentech. V takovém případě je velmi důležité zjistit si podmínky. U kreditních karet a kontokorentů je vhodné peníze vrátit ještě v bezúročném období, jinak se půjčka znatelně prodraží.

Půjčky jsou vhodné pouze v případě, kdy se jedná o rozumné a hodnotné dárky, jejichž využití je dlouhodobé a mají delší živnost, než je splatnost půjčky. Půjčky na dovolenou například vhodné nejsou. Další možností je nákup na splátky. Zde platí stejná pravidla jako u půjček. Vyplatí se také sledovat akce, jako jsou například nákupy na splátky bez navýšení.

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »