Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Vánoční nákupní horečka je opět tu

Aktuality

Vánoční nákupní horečka je opět tu

9. 12. 2014 Půjčky Vánoce jsou neustále proklamovány jako svátky klidu a pohody. Pravdou ale je, že Vánoce jsou také spojovány s nákupy dárků a velkého množství jídla a pití. Každoročně jsou tak Češi doslova zasaženi vánoční nákupní horečkou, ze které zdaleka ne všichni vyjdou bez rány v rodinném rozpočtu.

Vánoce jsou každoročně velkým náporem na rodinné rozpočty. Mnohým chybí peníze navíc, a přesto si nechtějí upřít bohatou nadílku. Řada Čechů proto nedostatek financí řeší půjčkami. Po vyprchání sváteční vánoční nálady se však mnozí z nich potýkají s vážnými problémy se splácením těchto impulsivních půjček. Poradíme Vám, jak vánoční horečku zmírnit a Vánoce přežít bez úhony.

„Týdny před Vánoci jsou pro obchodníky nejdůležitějšími dny roku i proto, že lidé dárky nakupují často impulzivně či ve stresu. Zákazníky ke koupi navíc lákají akčními nabídkami, možností pořídit zboží na splátky nebo spotřebitelskými úvěry sjednanými přímo v obchodech. Zadlužit se před Vánoci je tak víc než snadné a chvilková radost pod stromečkem se může změnit v dlouhodobé starosti se splácením úvěrů,“ říká Václav Pech ze společnosti Broker Trust.

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti

Ideální stav je takový, když máte na Vánoce peníze uložené stranou. Výdaje navíc Vás tak nevykolejí a Vánoční svátky si opravdu užijete v klidu a pohodě. Dopředu si spočítejte, kolik za Vánoce chcete utratit, a potřebnou částku během pár měsíců snadno naspoříte. To však znamená již několik měsíce před Vánoci ukládat peníze stranou ať už do prasátka či na spořicí účet.

„O Vánocích by se měli lidé řídit úplně stejnými pravidly jako při nákupech po zbytek roku. Znamená to mimo jiné i utrácet s rozvahou a nenechávat se strhnout tlakem okolí. Ten, kdo se obrní jistou zdrženlivostí a odolá všudypřítomné reklamní masáži, ušetří si pozdější starosti s děravým rozpočtem a dost možná si tak zajistí i více financí pro příští Vánoce,“ dodal Václav Pech.

Zapomeňte na bezmyšlenkovité nákupy

Než vyrazíte po obchodech, mějte dopředu jasno, koho chcete obdarovat. Nejlépe udělate, když si připravíte seznam osob včetně konkrétních dárků. Pokud nemáte představu, co komu koupíte, poraďte se. Rozhodně je lepší koupit dárek, o kterým dotyčný ví a přeje si jej, než pořídit nechtěné překvapení za drahé peníze. Díky jasnému plánu se vyhnete unáhleným nákupům a ušetříte čas i peníze.

Samozřejmě je nutné naplánovaný rozpočet dodržet. Může se zdát, že sto koruna navíc Vás nerozhází, ale dražší dárky či dárky navíc mohou Váš plán snadno narušit a výrazně ztenčit úspory.

Pozor na “výhodné” slevy

Nakoupit dárky výhodněji a za lepší ceny je určitě potěšující. Je však třeba být také opatrný. Obchodníci rádi lákají na slevy, ale dost často se o žádné slevy nejedná. Vždy je proto důležité ověřit si aktuální cenu výrobku a porovnat si ceny mezi různými obchody. Velmi často zjistíte, že výrobek se slevou pár set korun v jiném obchodě seženete levněji nebo jej dokonce původně prodávali levněji.

Mnoho lidí se letos uchýlí k online nákupům. Mezi hlavní výhody online nakupování patří pohodlí a možnost porovnání. Na internetu si snadno porovnáte ceny, u kterých byste měli zohlednit také cenu balného a poštovného. Nezapomeňte také na uživatelské recenze. Pokud si nemůžete vybraný předmět osobně prohlédnout, zjistěte si o něm informace na internetu. Velmi snadno se tak můžete dozvědět, že na první pohled vynikající výrobek je ve skutečnosti laciný a nefungující krám.

Půjčky, nákupy na splátky, kreditní karty i kontokorenty

Mnoho lidí, kterým peníze chybí, si na vánoční dárky půjčí nebo použijí peníze na kreditních kartách či kontokorentech. V takovém případě je velmi důležité zjistit si podmínky. U kreditních karet a kontokorentů je vhodné peníze vrátit ještě v bezúročném období, jinak se půjčka znatelně prodraží.

Půjčky jsou vhodné pouze v případě, kdy se jedná o rozumné a hodnotné dárky, jejichž využití je dlouhodobé a mají delší živnost, než je splatnost půjčky. Půjčky na dovolenou například vhodné nejsou. Další možností je nákup na splátky. Zde platí stejná pravidla jako u půjček. Vyplatí se také sledovat akce, jako jsou například nákupy na splátky bez navýšení.

Hodnocení článku:

Podobné články

Půjčky se nemusíte bát, pokud víte, jak na ni

14. 3. 2017

Chcete si vzít půjčku, ale bojíte se, aby se vám nevymkla z rukou? Pokud budete k jejímu splácení přistupovat zodpovědně, strach mít nemusíte. Důležité je mít stále na paměti, že půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán. A podle toho se k ní také chovat.

Celá aktualita

Financování auta: Za hotové nebo na splátky?

13. 2. 2017

Nákup nového vozidla obvykle představuje značný zásah do rodinného rozpočtu. Zdaleka ne každý disponuje dostatkem vlastních úspor, aby si mohl pořídit nové či ojeté auto. A tak ke slovu přichází nákup na splátky.V tomto případě máme na výběr hned ze tří možností - finanční leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr.

Celá aktualita

Japonská půjčka mizí. Nahradí ji ještě výhodnější Kamali

1. 2. 2017

Na počátku nové Kamali půjčky stál projekt Click Credit, který Home Credit odstartoval v roce 2013. Díky velmi výhodným podmínkám si novinka mezi mikropůjčkami získala pověst férové půjčky. Z Click Credit půjčky se v roce 2015 stala Japonská půjčka. Po dalších dvou letech nastal opět čas na změnu.

Celá aktualita

Vánoce 2016: Češi si půjčili o desítky procent více než loni

2. 1. 2017

Češi se cítí ekonomicky velmi dobře. Banky i nebankovní společnosti uvedly, že si Češi na vánoční dárky půjčili o desetinu více než před rokem. Průměrná výše vánoční půjčky činila 18 tisíc korun! Finanční společnosti odhadují, že zájem bude pokračovat i během ledna. Důvodem jsou již tradiční povánoční slevy.

Celá aktualita

Konsolidace půjček - kde si vybrat?

30. 12. 2016

O půjčkách se říká, že jsou dobrým sluhou, ale zlým pánem. Problémy s půjčkami a jejich splácením nejčastěji přináší více půjček a úvěry. Neustále hlídání si termínu pro včasnou úhradu splátky v kombinace s nedostatkem peněz je zárukou stresu, který velmi často vrcholí nemalými finančními nesnázemi. Řešením může být konsolidace. O co se jedná?

Celá aktualita

Čechy vyjdou Vánoce v průměru na 8 000 korun, za dárky plánujeme utratit o něco méně než vloni

22. 11. 2016

Češi se chtějí vyhnout vánočnímu šílenství a nakupují dárky včas. Do konce listopadu je má doma více než polovina lidí. Za Vánoční přípravy vydáme v průměru 3 600 korun, plánovaná útrata za dárky je letos 4 500, což je o 7 % méně než vloni. Slováky vyjdou vánoční svátky ještě téměř o dva tisíce dráž. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu agentury Ipsos pro nebankovní úvěrovou společnost PROFI CREDIT, kterého se zúčastnilo 1 200 respondentů.

Celá aktualita

Přichází akce Poctivcům půlku zpět!

15. 11. 2016

Společnost TOMMY STACHI s. r. o., která poskytuje krátkodobé nebankovní půjčky, se rozhodla přijít s ojedinělou nabídkou, kterou možná otočí trh spotřebitelských úvěrů vzhůru nohama. Její akce s názvem Poctivcům půlku zpět! Slibuje vrácení poloviny celkové výše půjčky zpět a to vše bez magického, jinými společnostmi často používaného, slovíčka AŽ.

Celá aktualita

Mikropůjčky s přidanou hodnotou

15. 11. 2016

Mikropůjčky, alias půjčky před výplatou, jsou oblíbeným řešení nečekaného krátkodobého výpadku financí. Pomohou vám překlenout dobu, o kterou se zpozdila výplata nebo zažehnat nečekaný výdaj. Z pravidla se jedná o částky od 500 Kč do 20 000 Kč a potřeba je splatit do 30 dní od vyplacení.

Celá aktualita

1 2 3 »