po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Víte, na co úvěrová společnost (ne)má právo?

Aktuality

Víte, na co úvěrová společnost (ne)má právo?

Půjčky Chybí-li Vám peníze, vezměte si půjčku. Nabídka půjček je natolik široká, že si můžete půjčit od 500 korun až po několik desítek milionů. Půjčit si přitom můžete od bank i nebankovních úvěrových společností. Před tím, než se jim upíšete, si však zjistěte, zda o svých právech víte opravdu vše.

Vynechme z diskuse poznámky, v jakých případech si brát půjčku. Zvážit účel a smysl půjčky by mělo být schopností každého dospělého člověka. Patřičný důraz bychom však měli klást na výběr půjčky a na konkrétního poskytovatele. Při výběru půjčky je důležité znát nejen svá práva, ale také práva úvěrových společností. Mnohé z nich své “pravomoci” s oblibou překračují a z neznalostí lidí těží. Nedělejte jim to snazší a buďte na jejích “tríčky” dobře připraveni.

Spotřebitel má právo na odstoupení od smlouvy

Dle občanského zákoníku platného od 1. ledna 2014 má každý spotřebitel právo bezplatně odstoupit od smlouvy a to ve lhůtě 14 dní. V případě půjčky je spotřebitel povinen uhradit půjčku do 30 dní. Pozor však na půjčky do 5 000 korun. Půjčky do této výše nepodléhají zákonu a právo na odstoupení od smlouvy se na ně nevztahuje.

Úvěrové společnosti nesmí používat směnky a šeky

Pokud po Vás bude úvěrová společnost požadovat podpis směnky či šeku, porušuje tím zákon. Nejnebezpečnější variantou je přitom podepsání tzv. bianko směnky. Neobsahuje dlužnou částku a věřitel si do ní může vepsat cokoliv. Bohužel stále existují výjimky, které se podobných praktik dopouští.

Zajištění půjčky majetkem má svá pravidla

Mnohé společnosti požadují při poskytnutí půjčky zajištění majetkem. Zajištění není zákonem vyloučené a používá se (např. hypotéky). Hodnota majetku by však měla být vždy v rovnováze s výší poskytnuté půjčky. Přesně zákon říká, že zajištění úvěru nesmí být ve zjevném nepoměru k hodnotě zajišťované pohledávky. Pokud tedy úvěrová společnost požaduje v případě půjčky ve výši 100 tisíc korun zajištění nemovitostí, obloukem se ji vyhněte.

„V minulosti šlo o jednu z nejnebezpečnějších, a přitom velice oblíbených praktik nepoctivých půjčovatelů peněz, jak snadno vydělat na finanční tísni druhých. Dnes se s ní již setkáváme zřídka, ale lidé by přesto měli být opatrní,“ říká právnička Barbora Marešová.

Odměna za zprostředkovatelskou činnost

Mnohé společnosti jsou “pouhými” zprostředkovateli půjček, které si za svou činnost účtují poplatek. V takovém případě však musí být poplatek součástí smlouvy o zprostředkování a spotřebiteli musí být zachováno právo na odstoupení. V případě, že nedojde k naplnění smlouvy, je zprostředkovatel povinen uhrazený poplatek vrátit v plné výši.

Pozor na předražené telefonní linky

V minulosti se při poskytování úvěrů používaly předražené linky. Jejich účelem přitom nebylo zprostředkování půjčky, ale vysoký účet za telefonní hovor. Hovory s neznalými spotřebiteli byly úmyslně protáhovány, půjčka jim byla zamítnuta, ale až několik tisíc za jeden takový neúspěšný hovor museli zaplatit. Dle nového zákona je tato praktika zakázána.

Povinnost ověřování bonity žadatele o půjčku

Každá úvěrová společnost musí být schopná posoudit bonitu (schopnost splácet úvěr) každého žadatele. Za tímto účelem byly vytvořeny rozsáhlé a neustále aktualizované registry dlužníků. Tímto způsobem chrání úvěrové společnosti sebe i dlužníky samotné před předlužením „Každá finanční společnost musí posoudit vaši schopnost splácet úvěr. Pokud tuto povinnost nesplní, riskuje mnoha milionovou pokutu. Každá banka nebo seriózní úvěrová společnost proto využívá vlastní systém kontroly klientů. Jejich údaje pak lustruje i v registrech dlužníků, aby tak zjistila, kolik žadatel o půjčku dluží jinde,“ vysvětluje Marešová.

Cenu půjčky chtějte znát předem

Směrodatnou informací je celková částka, kterou zaplatíte za půjčku a ne pouze úroková sazba či RPSN. Úroková sazba nezahrnuje další poplatky a RPSN není zcela vypovídající u krátkodobých půjček. Z celkové částky se však dozvíte, na kolik je půjčka opravdu drahá. Pokud Vám úvěrová společnost tuto informaci odmítne poskytnout, ruce pryč.

Smluvní podmínky by měly být jednoduché a srozumitelné

Zpečetěním dohody mezi věřitelem a dlužníkem je smlouva o půjčce, která by měla být srozumitelná oběma stranám. Dlužník má právo si smlouvu odnést domů a prostudovat si ji. Nikdy se proto nechte tlačit k podpisu nevýhodné smlouvy, která je Vám nejasná. Teprve, až si budete jisti, že smlouvě rozumíte, ji bez obav podepište. V případě pochybností a podezření z porušování zákona se neváhejte obrátit na Českou obchodní inspekci, Finančního arbitra a případně přímo na soud.

TIP: Bezpečné půjčky od ověřených poskytovatelů najdete na PŮJČKY.CZ. Půjčky si porovnáte za pár minut a peníze budete mít na svém účtu za pár hodin.

Štítky: Levné půjčky | nebankovní půjčky | porovnání půjček | poskytovatelé půjček | půjčka přes internet | půjčky před výplatou |

5
1
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »