po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Vrací se poplatky za vedení úvěru. Je to začátek něčeho většího?

Aktuality

Vrací se poplatky za vedení úvěru. Je to začátek něčeho většího?

Půjčky

V historii poprvé vrátila česká banka svému klientovi měsíční poplatek za vedení úvěrového účtu. Přestože pro klienta se jedná měsíčně o cca 100 Kč, banky by mohly ve výsledku vyplatit milióny.

kalkulacka

Vše začalo v roce 2011 v Německu, kdy tamní soud rozhodl, že poplatek za vedení úvěrového účtu nepřináší klientovi banky žádný užitek, a tudíž by za něj neměl platit. Úvěrový účet totiž slouží především bance k technickým a organizačním záležitostem. Konkrétně pomáhá věřiteli s účtováním jednotlivých splátek.

„Vytvoření úvěrového účtu je pro klienty bank povinné, ovšem je zcela nadbytečné.“ – právník a mediátor Petr Němec

S porovnáním množstvím služeb, které nabízí zákazníkům běžný bankovní účet (internetové bankovnictví, příchozí a odchozí platby, výběry z bankomatu aj.) vidíme, že přínos úvěrového účtu pro klienta banky je zanedbatelný. Přitom za něj zaplatí téměř stejnou částku, ne-li víc.

Úvěrový účet tedy klient nepotřebuje, a proto také není důvod, aby za něj měl platit poplatek. Náklady spojené s vedením tohoto účtu by správně měly být započítány do úrokové sazby a do samotné výše úvěru. Tak aspoň rozhodl německý soud. Rozhodnutí soudu platí pouze na území Německa a vychází z unijní směrnice 93/13EHS o nepřiměřených podmínkách ve spotřebitelských smlouvách. Ty samé směrnice ovšem platí i v České republice. Někoho by tedy mohlo napadnout, že pokud je poplatek protiprávní v Německu, bude protiprávní na území České republiky.

První Čech už dostal peníze zpět

Jako první se do soudního sporu pustil právník a mediátor Petr Němec. Ten požádal banku o vrácení dosud zaplacených poplatků za vedení úvěrového účtu. Banka mu zprvu nevyhověla, proto se obrátil na soud a na úřad Finančního arbitra. Ještě před rozhodnutím soudu se banka rozhodla, že mu poplatky sama vrátí.

Tento spor je na našem území zatím ojedinělý. Otázkou zůstává, kolik dalších občanů se rozhodne přidat, a pokusí se získat peníze zpět. Banky by tak pravděpodobně přišly o milióny. Měsíční poplatek za vedení úvěrového účtu se pohybuje v rozmezí od 50 do 100 korun. Každá větší banka takových účtů spravuje několik tisíc.

Banky zatím vracet nic nebudou

Banky zatím v žádném případě nehodlají paušálně lidem vracet poplatky. Zdůrazňují, že rozhodnutí německého soudu, není na našem území právně závazné. Dále předkládají, že poplatek ve skutečnosti není proti české legislativě a hlavně, že každý klient s poplatkem souhlasil při podpisu smlouvy. Také ani německý soud nevydal zákaz účtování tohoto poplatku.

Z toho vyplývá, že další žadatelé, kteří se rozhodnout obrátit na soud, velmi pravděpodobně neuspějí. Pokud se Vy rozhodnete neplatit poplatky u spotřebního úvěru, pravděpodobně bude jednoduší vybrat si banku, která tento poplatek neúčtuje.

Náš tip: „Podívejte se, která banka poplatek za vedení úvěrového účtu neúčtuje na bankovní a nebankovní úvěry

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »