po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Vymáhací společnosti si mohou k dlužné částce přihodit neomezenou částku

Aktuality

Vymáhací společnosti si mohou k dlužné částce přihodit neomezenou částku

Půjčky Zákon vymezuje výši poplatku, které si mohou naúčtovat advokáti a soukromí soudní exekutoři. Mimosoudní vymáhací společnosti však nijak omezení nejsou a mohou si tak účtovat, kolik se jim zlíbí. Politici však tuto striktní situaci odmítají řešit.

Výše odměny u vymáhacích neboli inkasních agentur jsou velmi různé. Asociace inkasních agentur (AIA) přijala etický kodex, podle něhož výše odměny činí maximálně 750 korun. Firmy, které však členy asociace nejsou, si často účtují i několik tisíc korun. Rozdíly jsou tedy skutečně vysoké. Bohužel však doposud neexistuje zákon, který by jasně určoval pravidla odměňování inkasních agentur.

Nejasná pravidla ohrožují celé odvětví

Některé inkasní firmy proto volají po zákonu, který by jasně vymezil pravidla vymáhání pohledávek. Důvodem je obava před stále rostoucími poplatky některých nenasytných firem. „Neregulované přenášení poplatků inkasních agentur na dlužníky ale už vede k samodestrukci tohoto odvětví,“ uvádí Radek Laštovička z poradenské společnosti Ernst & Young a dodává, “Dlužníkovi přirazí navíc pětistovku, zítra za totéž už pět tisíc. A tak to jde pořád výše a výše. Řítíme se tím do velkého problému, jestli s tím sami nic neuděláme.“

Proto se Asociace inkasních agentur (AIA), která sdružuje a reprezentuje největší inkasní agentury (celkem 25 členů), rozhodla sepsat paragrafový návrh zákona o inkasní činnosti. „K přípravě zákona nás vedla mnohdy zjevně nepřiměřená výše poplatků přenášená na dlužníka. I někteří věřitelé už volají o pomoc proti nezákonným praktikám některých vymahačů. Mezi věřiteli mnohdy panuje nejistota, zda o vymožené peníze nakonec nepřijdou,“ uvedl Vladimír Vachel, šéf inkasní agentury EOS KSI ČR, a jeden z představitelů AIA.

Návrh zákona politiky nezajímá

Asociace inkasních agentur se při tvorbě návrh inspirovala Německou a Rakouskou legislativou a jeho hlavním účelem je regulace systému mimosoudního vymáhání pohledávek. O návrh zákona se však nezajímá nikdo ze současných politiků. Inkasní společnosti si také nadále mohou účtovat libovolné poplatky, které dlužníkům často komplikuje život ještě více, než samotné dluhy.

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »