po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Vyznejte se v ručení

Aktuality

Vyznejte se v ručení

Půjčky

S pojmem ručení se v souvislosti s půjčkami již setkala většina z nás. Víte ale, o co se opravdu jedná, a jaké úskalí ručení může skýtat? Pomůžeme Vám zjistit vše, co o ručení potřebujete skutečně vědět.

ilu

Ručení je poměrně ožehavá věc, kterou je třeba si řádně rozmyslet. Dochází k němu například v případě, kdy banka odmítá půjčit páru na hypotéku příliš velkou částku peněz. Proto si pár zajistí právě ručitele. Co to přesně znamená?

Ručitelské prohlášení. O co jde?

Pojem ručení najdete v občanském zákoníku pod ustanoveními § 546–550 (§ 2018–2028 nového občanského zákoníku). Podle zákona se ručitelem stává ten, kdo slíbí bance (věřitel), že pohledávku uspokojí v případě, neučiní-li tak samotný dlužník. Je třeba si uvědomit, že ručitel je třetí osobou, která dobrovolně vstupuje do cizího závazku, se kterým nemá v podstatě nic společného. Pokud Vás tedy někdo požádá o ručení, důkladně zvažte všechna možná rizika. Nebude-li závazek splácen, budete za něj zodpovědní Vy.

Ručit je možné v případě jednoho nebo více dluhů. Nejčastěji se ale ručení týká jednoho konkrétního dluhu. Za tímto účelem je sepsán dokument neboli ručitelské prohlášení, které je pevnou součástí smlouvy o půjčce.

Náš tip: “Vyberte si nejvýhodnější půjčku podle Vašich potřeb a možnosti na Uspory.cz.”

Když ručení začne být přítěží

Když se někdo rozhodne ručit, často si neuvědomuje, jaký závazek skutečně přebírá. Respektive odmítá přijmout fakt, že dojde k naplnění toho, k čemu se upsal. Dokud je závazek řádně splácen, může ručit klidně spát. Do povinnosti dlužníka vstupuje teprve ve chvíli, kdy dlužník přestane půjčku řádně nebo dokonce vůbec splácet. V takovém případě věřitel dlužníka písemně upomene k plnění závazku. Poté je k plnění vyzván ručitel, který odpovídá za splnění závazku celým svým majetkem. Ručitel by samozřejmě měl okamžitě kontaktovat dlužníka a zjistit, zda je výzva oprávněná. Nejen věřitel a dlužník, ale také ručitel má svá práva. Tyto práva jsou celkem tři. Za prvé má nárok na informaci o výši závazku. Tedy, zda je závazek řádně splácen. Za druhé má právo proti věřiteli uplatnit námitky, které svědčí jemu samotnému. Typickým příkladem je tzv. námitka započtení. Třetím právem je ručitelský regres, tedy právo požadovat po dlužníkovi vše, co za něj uhradil.

Ručitelských prohlášení stále ubývá

V současnosti ručitelský prohlášení ubývá. Důvodem je logicky fakt, že ručení je velmi riziková záležitost, do které se lidé pouští stále méně ochotně.

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »