po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Půjčky >> Ženy versus muži: Kdo si půjčuje více a kdo má větší šanci půjčku získat?

Aktuality

Ženy versus muži: Kdo si půjčuje více a kdo má větší šanci půjčku získat?

Půjčky Více než 80 procent Čechů považuje půjčky za normální součást života. I přes nedostatek vlastních peněžních prostředků si totiž díky půjčkám mohou dovolit koupit nové vybavení do domácnosti, nové auto a dokonce i vlastní byt. A jaké rozdíly panují mezi pohlavími? Půjčují si více muži nebo ženy?

Ne vždy řeší půjčky pouze páry společně. Naopak stále častěji žádají o půjčku muž či žena zvlášť a díky tomu lze zjistit, za co nejčastěji utrácejí a kdo z nich je lepší dlužník. Nekonečný boj mezi pohlavími pokračuje tedy i v jejich pohledu a způsobu užití půjček.

Ženy utrácí za domácnost a děti, muži splácí hypotéky a leasing

Podle veřejně dostupných statistik se účel půjček mezi pohlavími liší dle jejich zaměření. Ženy častěji pečují o domácnost a děti, a je logické, že si častěji berou půjčky právě na věci potřebné do domácnosti, na vybavení pro děti, dárky či dovolené. Naopak muži, kteří výrazně častěji živí celou rodinu, ze svého platu obvykle splácí hypotéku na bydlení či leasing na auto. A často i oboje.

Z toho vyplývá, že větší částky si půjčují muži a to až o pětinu více než ženy. V roce 2014 činila průměrná výše “mužské” půjčky 45 100 korun. Ženy si průměrně půjčily 36 900 korun. Společnost KRUK, která se zabývá správou a vymáháním pohledávek,  k tomu říká, že ženy jsou v otázce finanční situace zodpovědnější a celkově se nerady zadlužují. Proto je zadlužených žen až o pětinu méně.

Ženy jsou zodpovědnější i tehdy, nastanou-li finanční problémy. Vyplývá to z poskytnutých informací ze společnosti KRUK. „V loňském roce platilo své peněžní závazky 60 procent žen a pouze 54 procent mužů. Ženy jsou v navazování kontaktu s věřitelem aktivnější a snaží se neuspokojivou finanční situaci řešit. Uvědomují si, že komunikace s firmou, která spravuje dluh, je ke znovunabytí finanční rovnováhy klíčová,” vysvětluje rozdíl Markéta Fixová ze společnosti KRUK.

Muži si půjčují více, ženy však mají větší šanci na schválení půjčky

Čísla, která uvádí společnost KRUK za rok 2015, potvrzují také nejnovější statistiky Úspory.cz. Také podle nich je zcela zřejmý trend, kdy muži splácí vyšší částky. Aktuálně muži splácí průměrně půjčku ve výši 51 400 korun a ženy přibližně o čtvrtinu méně, tedy 37 500 korun.

Muži si průměrně půjčují až o 25 procent více než ženy

Muži vs. ženy - průěrná výše půjčky
Zdroj: Úspory.cz 2010-2015
 
Muži si rovněž půjčují častěji, ale rozdíl není až tak výrazný. V letech 2010 až 2015 si půjčku vzalo 147 471 mužů a 141 290 žen.

 

Ženám jsou půjčky schválené v 63 případech ze 100. U mužů je to jen 46

Muži vs. ženy - schvalovatelnost žádostí o půjčku
Zdroj: Úspory.cz 2010-2015
 
Úspěšnější jsou ženy při schvalování žádostí o půjčku. Podle Úspory.cz je schváleno 63 procent žádostí podaných ženami a pouze 46 procent žádostí podaných muži. Proč tomu tak je? Jako logické se jeví následující vysvětlení. Ženy jsou zodpovědnější a obvykle žádají spíše o nižší půjčku úměrnou k jejich příjmu, a proto mají vyšší šanci na její schválení. Naopak muži žádají o vyšší částky, které často neodpovídají jejich příjmům. Poskytovatelé půjček jejich bonitu nevyhodnotí pozitivně a žádost o půjčku zamítnou.

Muži si půjčují častěji, ale ne o moc

Muži vs. ženy - počet žádostí o půjčku
Zdroj: Úspory.cz 2010-2015

Úspory.cz zprostředkovávají půjčky již od roku 2010. Pokud i vy chcete výhodnou půjčku, využijte naše stránky! Jsme tu pro vás 24 hodin 7 dní v týdnu!

Štítky: hypotéka | leasing na auto | porovnání půjček na Úspory.cz | půjčky | Úspory.cz | žádost o půjčku online | ženy versus muži |

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Nedostali jste půjčku? Kde je chyba?

29. 9. 2016

Ať už si chcete vzít půjčku u banky či nebankovní společnosti, může se stát, že vaše žádost bude zamítnuta. Na vině může být buď nějaká chyba v procesu žádosti, nebo nesplnění některé z podmínek poskytnutí úvěru. Jaké jsou nejčastější důvody zamítnutí půjčky?

Celá aktualita

Jak najít díru v rodinném rozpočtu

8. 8. 2016

Stále se vám nedaří vyjít s výplatou a nevíte, kde se vám peníze ztrácí? Najít „díru“ v rodinném rozpočtu může být někdy poměrně těžké. Ukážeme vám, jak svůj rodinný rozpočet můžete snadno zkonsolidovat a najít místo, kde Vám peníze zbytečně utíkají. Chce to ale trochu vytrvalosti.

Celá aktualita

Předčasné splacení úvěru je nyní jednodušší - zejména u hypoték

18. 7. 2016

Nový zákon o úvěru výrazně rozšiřuje práva věřitelů – tedy osob, které mají půjčené peníze. Jednou z hlavních novinek je možnost předčasného splacení úvěru bez velkých sankcí. Jaké máte možnosti, pokud chcete svoji půjčku předčasně splatit?

Celá aktualita

Novela ochrání žadatele o půjčku

14. 6. 2016

Sněmovna na začátku měsíce června schválila novelu zákona o úvěrech, která upravila zákon tak, aby byli dlužníci v lepším postavení vůči bankám.

Celá aktualita

Investici na soukromé podnikání pokryl nebankovním úvěrem

3. 6. 2016

Pan Lukáš se po odchodu ze zaměstnání vrhl do víru soukromého podnikání a založil si firmu zabývající se montáží anténní a satelitní techniky. Do začátku měl něco našetřeno, na drahé měřící přijímače si ale hodlal půjčit. Jaké však bylo jeho rozčarování, když mu dvě známé české banky úvěr zamítly. Důvody? Příliš krátká doba podnikání. Nezbývalo než hledat řešení jinde.

Celá aktualita

Co je dobré vědět, než si půjčíte peníze?

30. 5. 2016

Úvěr může být za jistých okolností velmi dobrým způsobem financování vašich soukromých „projektů“. Ne vždy je ale půjčení peněz ideálním řešením krátkodobých osobních finančních problémů. Podívali jsme se blíže, na co je dobré si při půjčování peněz dávat pozor.

Celá aktualita

Nebankovní úvěry – jak si vybrat správně?

17. 5. 2016

Vzít si půjčku je dnes snadné. Ale vzít si výhodnou a bezpečnou půjčku, která náš rozpočet nezatíží zbytečně vysokými splátkami, to už vyžaduje trochu úsilí, ne-li přímo štěstí.

Celá aktualita

Co byste měli vědět, pokud si chcete půjčit peníze?

16. 5. 2016

Půjčka může být za jistých okolností dobrou cestou, jak vyřešit své aktuální finanční potíže. Pamatujte však, že ten, kdo vám půjčuje, ať už je to banka či nebankovní společnost, to nedělá kvůli vašim modrým očím. Věřitel má vždy racionální důvod – chce na půjčce vydělat. Co byste měli vědět před tím, než půjčíte peníze?

Celá aktualita

1 2 3 »