po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Slevy >> Povánoční slevy: Výhodná koupě nebo podvod?

Aktuality

Povánoční slevy: Výhodná koupě nebo podvod?

Slevy První “povánoční” slevy se začínají objevovat ještě před Vánoci. Skutečný kolotoč slev se však roztočí až po uplynutí Štědrého dne. Obchodníci chtějí uvolnit přeplněné sklady, a proto prodávají zboží se slevou. Bohužel se mezi poctivými obchodníky najdou i tací, kteří se na slevách snaží naopak vydělat.

Od začátku nového roku uběhlo jen pár dní a Česká obchodní inspekce řeší první stížnosti spotřebitelů. Zatímco před Vánoci kontrolovala zábavnou pyrotechniku, nyní si spotřebitelé stěžují na pochybné praktiky při povánočních slevových výprodejích. Nejčastějším předmětem stížností je kontrola slevy. Cena zpravidla neodpovídá výši slevy či tomu, co je uvedeno v inzerci.

„Teprve to začíná. Povánoční výprodeje, slevy a akční ceny jsou tématem celého ledna. Nelze jen uvést původní cenu, tu přeškrtnout a napsal třeba “sleva 40 procent”, cena musí být jasná, konečná a vyčíslená v korunách,“ upozorňuje Jiří Fröhlich, mluvčí České obchodní inspekce (ČOI).

Stížnosti a dotazy na pochybné praktiky obchodníků spotřebitelé zasílají také do populární poradně-neziskové organizace d´Test, která se podobnou problematikou zabývá po celý rok. „Od neděle 27. prosince máme v poradně 18 dotazů a stížností, které se týkaly slev, výprodejů a označování výrobku cenou. Triky obchodníků jsou pořád stejné - ten nejjednodušší a nejčastější je lákání na velkou slevu například až 80 procent. Konkrétní zboží, na které se taková sleva údajně vztahuje, ale pak zákazník v regálech těžko hledá,“ říká Miloš Borovička, právní poradce d´Testu.

Na nesrovnalosti upozorněte ihned na místě

Nepoctivost při prodeji není bohužel ničím neobvyklým. Zejména nyní se někteří obchodníci snaží nalákat spotřebitele na výhodné slevy. Ve skutečnosti se však o žádnou slevu nejedná. Mezi nejčastěji používané praktiky patří konečná cena, která je jinak uvedená v regálu a jinak ji namarkuje pokladní. K dalším hojně využívaným praktikám patří uvedení slevy pouze v procentech, kterou se však u pokladny obchodník snaží namarkovat jinak. Cena může být špatně přepočítána nebo označená.

Chce-li se spotřebitel vyhnout případným problémům, není nic jednoduššího, než si vzít účtenku a vše ihned zkontrolovat na místě a nejlépe ještě před zaplacením. I pozdější reklamace špatně namarkovaného zboží by však měla proběhnout úspěšně, říká Česká obchodní inspekce. Bohužel ne vždy se spotřebitel uvedené slevy domůže. Ne vždy je totiž špatně uvedená sleva úmyslným krokem.

„Občas se může stát, že někdo cedulku vymění, je to nápadně nízká cena, někdo něco umaže, přepíše číslo, nebo prostě došlo k chybě. V tom případě nejde o vůli prodávajícího věc za dané peníze prodat,“ říká také Miloš Borovička. Pokud nelze obchodníkovi prokázat úmysl, nemůže mu být udělena ani pokuta.

Čas opravdových slev ještě nenastal

Někdy se vyplatí počkat. To platí také nyní, kdy od Vánoc uběhlo teprve 14 dní. Obchodníci se nechtějí tak rychle vzdát svých vysokých marží. Počítají totiž s tím, že právě v těchto dnech budou přicházet lidé utrácet poukázky na nákup, které dostali jako vánoční dárek. Čas opravdu velkých a vynucených slev tudíž ještě nenastal. Samozřejmě je třeba počítat i s tím, že nejvíce žádané zboží bude již přebrané a vyprodané.

Máte radost, když nakoupíte vysněné zboží za skvělou cenu? Sledujte aktuální výprodejové akce na Úspory.cz, které vám za bezkonkurenční ceny nabízí výhodné pobyty u nás i v zahraničí, zážitky a stovky zajímavých produktů.

Štítky: Česká obchodní inspekce | povánoční slevy | povánoční výprodeje | slevy | slevy po Vánocích | výprodej |

5
0
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Tipy na podzimní aktivity

6. 10. 2016

Léto je sice definitivně pryč, ale to neznamená, že tím končí veškerá zábava.

Celá aktualita

Tipy na výlet - státní svátek 28. září

21. 9. 2016

Den české státnosti tradičně slavíme 28. září. Nejde sice původně o svátek veselý (ten den se připomíná zavraždění Václava I), nicméně každého pracujícího i školáka potěší, že je ten den volno. Úmorná vedra ustoupila a pokud zrovna neprší, je venku příjemná teplota na to někam vyrazit a pobavit se.

Celá aktualita

Není sleva jako sleva – jak poznat kvalitní slevový portál?

31. 8. 2016

Na slevových portálech můžete najít za výhodnou cenu téměř cokoli – od zájezdu, přes večeři pro dva až po kafe v kavárně. Většinou se při výběru slevy asi nespálíte a nanejvýš budete s koupeným zážitkem jen trochu méně spokojeni. Někdy se však vyplatí před impulzivním nákupem čehokoli zlevněného trochu myslet a použít Google.

Celá aktualita

Pub crawl - skvělá zábava při dovolené ve městě

19. 8. 2016

Výlet do ciziny a především do nějakého většího města je vždy skvělý zážitek. Kultura, historie, architektura, to vše podtržené nezaměnitelnou atmosférou. Kromě toho máte šanci potkat spoustu nových lidí, a mít tak přátelské vztahy v případě, že byste se do dané lokality znovu vraceli. Takové přátelství je výhodné v tom, že pokud budete potřebovat poradit či pomoci, budete vědět, že se můžete obrátit třeba na místního nebo někoho, kdo se jednoduše vyzná.

Celá aktualita

Tipy na road-trip po Evropě

16. 8. 2016

Vyjet s partou přátel na výlet po Evropě je nezapomenutelný zážitek. Dnes už jsou road-tripy oblíbeným druhem dovolené a ať už pojedete autem, karavanem nebo třeba vlakem, v každém městě je rozhodně co zažít. Pokud chcete z takového výletu vyždímat co nejvíce, určitě se vám budou hodit naše rady, které oceníte i v budoucnu.

Celá aktualita

Internet jako zdroj levných nákupů. Pozor ale na rizika

4. 7. 2016

Možnosti nákupů na internetu jsou téměř nekonečné, mnoho lidí však potěší, pokud vytouženou věc navíc nakoupí se slevou. Zejména v případě wellnes center a restaurací se téměř zdá, jako by sleva byla pro jejich provozovatele jediným vhodným marketingovým nástrojem. Zákazník však využitím slevových portálů rozhodně vydělá.

Celá aktualita

Dovolená na Moravě? Stojí za to!

24. 6. 2016

Hodně z nás volí relaxaci v naší malebné kotlině a je poměrně zvláštní, že byl tento trend v minulosti dosti přehlížen. Je pravda, že Česká republika nemá moře, zato má spoustu dalších nádherných míst. Výhodou je, že nemusíte sahat hluboko do kapsy a všude vám budou rozumět. Pokud jste z Čech, co takhle zkusit Moravu?

Celá aktualita

Krása se slevou. Jaké zákroky plastické chirurgie jsou nejžádanější?

20. 6. 2016

Konečně se k nám vrátily slunné dny a teplé večery. Pro mnohé ženy je toto období stresujícím faktorem, jelikož méně ošacení odhalí nedokonalosti na kráse. Ne vždy pomůže cvičení, diety či důkladná péče. Proč nevyužít plastickou chirurgii, která dokáže zázraky? Obzvláště, když i renomované kliniky nabízí zákroky se slevou.

Celá aktualita

1 2 3 »