po – pá 9:00 – 17:00
735 766 018
Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Slevy >> Velikonoce v Česku: Pěkná tradice nebo přežitý zvyk?

Aktuality

Velikonoce v Česku: Pěkná tradice nebo přežitý zvyk?

Slevy Již za pár dní přivítáme oblíbený církevní svátek Velikonoce. Dnešní rok je od těch předchozích lehce odlišný. Přibyl nám totiž další volný den. Kromě pondělí nemusíme do školy ani do práce již o velikonoční pátek. Čtyři volné dny jsou ideální příležitostí, jak strávit Velikonoce jinak.

Nejprve si však řekneme o Velikonocích pár slov. Ačkoliv se jedná původem o církevní svátek související se vzkříšením Ježíše Krista, Češi je vnímají spíše jako oslavu přicházejícího jara. Jejich oslava připadá vždy na den po prvním jarním úplňku. Lidé vyznávající křesťanskou víru se na Velikonoční svátky připravují čtyřicetidenním půstem. Ne že by po tyto dny nic nejedli, ale po tuto dobu se vyhýbají například masitým jídlům.

Mnozí Češi, kteří se ke křesťanské víře nehlásí, i přesto dodržují některé tradiční zvyky, jako je například upečený beránek symbolizující božího beránka, Krista, považovaného za symbol čistoty a nevinnosti. Nejvíce oblíbeným zvykem je však tradiční koleda a pomlázka o velikonočním pondělí. Tento zvyk si užívají zejména chlapci a pánové, dívky a ženy jej často vnímají méně pozitivně.

Víte, co znamená velký pátek? A co bílá sobota?

Velikonoce nejsou pouze pondělí, ale začínají tzv. škaredou středou. Středa náleží přípravám a důkladnému úklidu. Do domovů je třeba pustit čerstvý jarní vzduch. Následuje zelený čtvrtek, v němž se servíruje něco zeleného pro povzbuzení celého organismu. Prospěšná je údajně i osvěžující studená sprcha.
 
Velký pátek se slavil vždy. Letos poprvé se však jedná o státní svátek. V rámci křesťanské tradice se jedná o důležitý postní den. Lidé věří, že je to ideální den pro hledání pokladů. V tento den se nesmí také nic půjčovat. Údajně to přináší smůlu. Po pátku přichází bílá sobota. Ve všech domácnostech se peče a vaří tradiční velikonoční jídla a malují se barevná velikonoční vajíčka.

O velikonoční neděli věřící přináší mazanec a beránka do kostela, aby došlo k jejich posvěcení. A poté začínají oslavy, které vrcholí velikonočním pondělím. Navštěvují se rodiny i přátele. Muži se vydávají koledovat a ženy je polévají vodou pro pevné zdraví a sílu.

Oslavte je jinak a nezůstávejte doma za pecí

Češi se dělí na dva tábory. Někteří Velikonoce uznávají, a i když nepatří mezi křesťany, velikonoční zvyky s oblibou dodržují. Druhý tábor považuje Velikonoce za již zastaralý zvyk a jediné, co na Velikonocích vítají, jsou nyní dva volné dny navíc. Pokud patříte do druhého tábora, jistě uvítáte pár nápadů, jak strávit Velikonoce netradičně. Vyrazte za zábavou a novými zážitky ven!

Poslední lyžovačka pro celou rodinu

Velikonoce bývají, hlavně v českém prostředí, často poslední příležitost, jak si naposledy zalyžovat. Výhodou jsou levnější skipasy a nabídky na levnější ubytování na horách. Vezměte celou svou rodinu na české hory a naposledy si vychutnejte společné lyžování, než přijde opravdové jaro.

Romantický wellness víkend pro dva

Slevové portály se mohou přetrhnout s nabídkou zajímavých pobytů. Luxusní hotely i útulné penziony lákají klienty na relaxační, odpočinkové, aktivní a wellness pobyty. Nechcete-li volné dny strávit doma za pecí, vyrazte do českých luhů a hájů, kde na vás čeká probouzející se jaro. Spojte pobyt s wellness aktivitami a zejména zamilované páry tento prodloužený víkend uvítají jako skvělou příležitost strávit volný čas příjemným způsobem.

Za zábavou za hranice

Čtyři volné dny se dají využít i pro návštěvu našich nejbližších sousedů. Na jaře je krásně u našich sousedů na Slovensku a to zejména na horách. Procházky a výlety po horách lze spojit například s návštěvou oblíbeného aquaparku u Popradu nebo si můžete dopřát pravé maďarské lázně v Budapešti.

Přemýšlíte, jak byste mohli strávit Velikonoce? Nechte se inspirovat na Úspory.cz a užijte si volné dny podle svých představ!

Štítky: veliknoční lyžovačka | Velikonoce | velikonoce a slevy | velikonoce na Slovensku | velikonoční pobyty | velikonoční pondělí |

4
1
5
Hodnocení článku:

Podobné články

Tipy na podzimní aktivity

6. 10. 2016

Léto je sice definitivně pryč, ale to neznamená, že tím končí veškerá zábava.

Celá aktualita

Tipy na výlet - státní svátek 28. září

21. 9. 2016

Den české státnosti tradičně slavíme 28. září. Nejde sice původně o svátek veselý (ten den se připomíná zavraždění Václava I), nicméně každého pracujícího i školáka potěší, že je ten den volno. Úmorná vedra ustoupila a pokud zrovna neprší, je venku příjemná teplota na to někam vyrazit a pobavit se.

Celá aktualita

Není sleva jako sleva – jak poznat kvalitní slevový portál?

31. 8. 2016

Na slevových portálech můžete najít za výhodnou cenu téměř cokoli – od zájezdu, přes večeři pro dva až po kafe v kavárně. Většinou se při výběru slevy asi nespálíte a nanejvýš budete s koupeným zážitkem jen trochu méně spokojeni. Někdy se však vyplatí před impulzivním nákupem čehokoli zlevněného trochu myslet a použít Google.

Celá aktualita

Pub crawl - skvělá zábava při dovolené ve městě

19. 8. 2016

Výlet do ciziny a především do nějakého většího města je vždy skvělý zážitek. Kultura, historie, architektura, to vše podtržené nezaměnitelnou atmosférou. Kromě toho máte šanci potkat spoustu nových lidí, a mít tak přátelské vztahy v případě, že byste se do dané lokality znovu vraceli. Takové přátelství je výhodné v tom, že pokud budete potřebovat poradit či pomoci, budete vědět, že se můžete obrátit třeba na místního nebo někoho, kdo se jednoduše vyzná.

Celá aktualita

Tipy na road-trip po Evropě

16. 8. 2016

Vyjet s partou přátel na výlet po Evropě je nezapomenutelný zážitek. Dnes už jsou road-tripy oblíbeným druhem dovolené a ať už pojedete autem, karavanem nebo třeba vlakem, v každém městě je rozhodně co zažít. Pokud chcete z takového výletu vyždímat co nejvíce, určitě se vám budou hodit naše rady, které oceníte i v budoucnu.

Celá aktualita

Internet jako zdroj levných nákupů. Pozor ale na rizika

4. 7. 2016

Možnosti nákupů na internetu jsou téměř nekonečné, mnoho lidí však potěší, pokud vytouženou věc navíc nakoupí se slevou. Zejména v případě wellnes center a restaurací se téměř zdá, jako by sleva byla pro jejich provozovatele jediným vhodným marketingovým nástrojem. Zákazník však využitím slevových portálů rozhodně vydělá.

Celá aktualita

Dovolená na Moravě? Stojí za to!

24. 6. 2016

Hodně z nás volí relaxaci v naší malebné kotlině a je poměrně zvláštní, že byl tento trend v minulosti dosti přehlížen. Je pravda, že Česká republika nemá moře, zato má spoustu dalších nádherných míst. Výhodou je, že nemusíte sahat hluboko do kapsy a všude vám budou rozumět. Pokud jste z Čech, co takhle zkusit Moravu?

Celá aktualita

Krása se slevou. Jaké zákroky plastické chirurgie jsou nejžádanější?

20. 6. 2016

Konečně se k nám vrátily slunné dny a teplé večery. Pro mnohé ženy je toto období stresujícím faktorem, jelikož méně ošacení odhalí nedokonalosti na kráse. Ne vždy pomůže cvičení, diety či důkladná péče. Proč nevyužít plastickou chirurgii, která dokáže zázraky? Obzvláště, když i renomované kliniky nabízí zákroky se slevou.

Celá aktualita

1 2 3 »