Úspory.cz >> Spoření >> Hrozí druhému pilíři opravdu znárodnění?
ve spolupraci s

Otevíráme pro vás Srovnejto.cz za 5

Na zabezpečené stránce vám srovnáme nabídky hypoték.

Přejít hned
Aktuality

Hrozí druhému pilíři opravdu znárodnění?

27.05.2012 Spoření

Několika důchodovými zákony byla na sklonu loňského roku odstartována v Česku důchodová reforma. Už v letošním roce ji vnímají účastníci penzijního připojištění, tedy budoucího třetího pilíře financování penzí. Probíhá transformace současných penzijních fondů a připravuje se start nových účastnických fondů.

Na počátku ledna 2013 má být spuštěn i druhý pilíř důchodové reformy. Jen pro připomenutí: měli bychom si do něj na své individuální účty odvádět 3 % svého sociálního pojištění (z celkových 28 %) a následně k nim dávat další 2 % své hrubé mzdy. Takže náš osobní důchodový účet bude při průměrném příjmu bobtnat rychlostí 1250 korun za měsíc. Podle zvolené investiční strategie ovšem může rychle akcelerovat i pořádně ztrácet.

Druhý pilíř je taková povinně dobrovolná záležitost, něco jako lampionové průvody v minulosti. Je veskrze dobrovolný, ale pokud se do něj přihlásíte, zpátky se z něj už nedostanete. Proto je opravdu dobré pečlivě své rozhodnutí zvážit. Husákovy děti na to budou mít první polovinu příštího roku, lidé mladší 35 let se mohou rozhodnout kdykoli, nejpozději však právě do svých 35.narozenin.

Druhý pilíř důchodové reformy je dlouhodobě trnem v oku současné parlamentní opozici a tak je nutno zvážit i politické riziko svého rozhodnutí. Otázka, zda-li je i v Česku možné znárodnění penzí, je tak na místě.

Nejdeme-li dostatečně do hloubky, můžeme se nechat mýlit představou, že znárodnění je v dnešní Evropě docela běžnou věcí a tak s ním musíme počítat i u nás. Není to ovšem tak jednoduché. Současné vytrvalé snahy opozice o zastavení druhého pilíře ještě před jeho spuštěním spíše ukazují, že ani jí se nebude příliš chtít do takového kroku.

Není totiž znárodnění jako znárodnění. Soukromý druhý pilíř totiž snad kromě Slovinska vznikl ve všech bývalých zemích východního bloku. Během finanční krize v roce 2008 se měnily jeho parametry (Polsko, Estonsko), mnohde byl pozastaven (Lotyšsko), v Maďarsku pak došlo téměř k jeho likvidaci. Nikoli však k jeho zrušení. Znárodněny (převedeny do prvního průběžného pilíře) tam byly pouze příspěvky zaměstnavatele, vlastní příspěvky těm asi tří procentům Maďarů, které přes všechny výhrůžky státu v systému dále fungují, zůstaly nedotčeny.

Ve většině těchto zemí s výjimkou Estonska a právě Česka totiž zákon nedává povinnost k účasti v soukromém pilíři přispívat i něco navíc nad povinné odvody na sociálním pojištění, které odvedete tak jako tak.

Rozjede-li se tak podle plánu druhý pilíř důchodové reformy v lednu příštího roku, znamenalo by jeho následné zrušení znárodnění i těch dvou procent hrubé mzdy všech účastníků, které si hradí zcela ze svého. A to by byl i v současné krizí zmítané Evropě zcela bezprecedentní krok, k jakému se těžko odhodlá jakákoliv demokratická politická strana.

Než úplného zrušení druhého pilíře po jeho spuštění se tak lze do budoucna obávat spíše parametrických úprav spoření a odvodů, které mohou systém pro jeho účastníky znevýhodnit.

Hodnocení článku:

Podobné články

Jaké možností spoření pro děti existují

14.05.2023

Je přirozené, že se rodiče snaží svým dětem usnadnit vstup do dospělého života alespoň po finanční stránce. V tomto směru se jako vhodný způsob jeví spoření pro děti. Čím dříve začnou, tím více dětem naspoří. Navíc některé banky spořicí produkty pro děti nabízí s výhodami.

Celá aktualita

Investice ochrání úspory před inflací. Jak začít?

15.04.2023

Možnosti zhodnocení osobních financí se ve velkém začaly řešit v uplynulém roce, kdy vysoká inflace způsobila poměrně významný pokles hodnoty uložených peněz. Nezvládly ji pokrýt ani zvýšené úroky na spořicích účtech. Investice představují možnost, jak volné prostředky nejen ochránit, ale zároveň vydělat něco navíc.

Celá aktualita

Spořte si a odchodu do důchodu se nemusíte bát. Jak a kdy začít?

17.02.2023

V Česku funguje systém finanční podpory ve stáří. Všem seniorům, kteří dosáhnou požadovaného věku a zároveň splňují zákonné podmínky je pravidelně každý měsíc vyplácen starobní důchod. Ten ale často stěží pokryje základní potřeby. Na zajištění slušné životní úrovně ve stáří se proto začněte připravovat co nejdříve.

Celá aktualita
Všechny aktuality