Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Tarify >> Roaming a data - připravte se na dovolenou

Aktuality

Roaming a data - připravte se na dovolenou

30. 6. 2016 Tarify V Evropské unii začalo postupné snižování cen za roaming a do několika let by měl (pokud vše půjde dobře) být zrušen úplně. Pokud letos odcestujete na dovolenou do zahraničí a chcete průběžně posílat fotky na sociální sítě či svým přátelům přes internet, rozhodně nepodceňte správné nastavení dat.

Když si vystačíte s Wi-Fi na hotelu či v kempu, nemusíte vlastně nic moc řešit. Abyste zbytečně neplatili za případná data navíc, která byste mohli stáhnout přes síť, můžete je vypnout. U každého jednotlivého operátora je postup odlišný.

Vodafone: Nastavte si služby World Roaming a Připojení v zahraničí, přičemž datový limit nastavte na 0 Kč, případně na zvolenou výši za data, která budete využívat.

T-Mobile: Pokud jste v zahraničí, T-Mobile pro jistotu data blokuje sám. V případě, že je chcete zapnout, stačí otevřít prohlížeč a úvodní stránka vám nabídne možnosti nákupu dat pro využívání v zahraničí.

O2: Pro blokaci dat při roamingu pošlete esemesku BPR na číslo 999111. Pokud je chcete znovu aktivovat, pošlete DBPR na stejné číslo.

Ani v jednom případě se nemusíte příliš obávat toho, že byste platili desetitisíce korun. Všichni operátoři totiž používají takzvaný ochranný datový limit, do kterého raději nezasahujte, pokud jedete pouze na dovolenou. Limit u Vodafone je 1300 Kč, u T-Mobile 1450 Kč a u O2 1600 Kč.

Nezapomeňte, že roaming mimo EU je zpoplatněn velmi tvrdě. Většina z nás sice plánuje dovolenou v klasických destinacích, jako Itálie, Španělsko, Chorvatsko atd., což jsou všechno země Evropské unie, nicméně pokud se chystáte mimo ni, doporučujeme pro jistotu projít si ceny roamingu u svého operátora. Všichni tři velcí operátoři v ČR mají roamingu věnovány vlastní stránky:

Vodafone: www.vodafone.cz/osobni/volani/roaming/

T-Mobile: www.t-mobile.cz/volani-a-internet-v-zahranici

O2: www.o2.cz/osobni/o2-roaming

Pokud vám něco není jasné, nestyďte se zavolat nebo použít formulář pro dotazy přímo na stránkách operátora. Vyhnete se zbytečné platbě za něco, co třeba ani nebudete ptořebovat.

 

Štítky: datové a mobilní služby | mobilní data | mobilní operátoři | mobilní tarify | nasravení roamingu | roamingové služby | volání ze zahraničí |

Hodnocení článku:

Podobné články

Tipy na vánoční dárek: Nejlevnější chytré mobilní telefony

12. 12. 2016

Mobilní telefon je vděčným dárkem, na který každoročně sází stovky tisíc Čechů. Jen za minulý rok se jich prodalo více než tři miliony a nákupní horečka vrcholí hlavně před Vánoci, kdy probíhají velké slevy na oblíbené modely, které pak mají uvolnit místo svým nástupcům. Vybrali jsme pro vás několik smartphonů, které rozhodně potěší a nezruinují vaši peněženku.

Celá aktualita

Když chcete data a nechcete volat...

27. 9. 2016

Mobilní telefony jsou od počátku koncipovány tak, aby jejich uživatel mohl volat a posílat SMS odkudkoliv, kam sahá signál mobilního operátora. Ještě před několika málo lety bylo pravidlem, že abyste si z takového telefonu zavolali, museli jste nutně využít měsíční paušál nebo tarif, avšak od dob rozšíření tabletů, datových služeb a dostupnosti Wi-Fi a LTE signálu v podstatě kdekoliv se zájem uživatelů obrací právě na internet.

Celá aktualita

Nejvhodnější tarif pro studenta

19. 8. 2016

Datovou revoluci, tedy okamžik, kdy operátoři nabídnou neomezená data za pevnou cenu, netrpělivě vyhlíží především jedna konkrétní skupina majitelů mobilních telefonů – studenti.

Celá aktualita

Mobilní tarify - neplaťte za to, co nepotřebujete

10. 6. 2016

Nepřehlédněte aspekty mobilních tarifů, které by vám mohly zbytečně navýšit jeho cenu.

Celá aktualita

Víte, jak vypovědět smlouvu u mobilního operátora? Poradíme vám!

30. 3. 2016

Na trhu nepůsobí pouze jeden mobilní operátor. Vybírat si můžete libovolně mezi třemi hlavními operátory O2, T-mobile a Vodafone a zhruba padesátkou virtuálních operátorů. Pokud vám přestanou vyhovovat služby stávajícího operátora, můžete smlouvu jednoduše vypovědět a odejít za lepším k jinému. Jaké jsou možnosti výpovědi?

Celá aktualita

Za změnu operátora zaplatí živnostníci o tisíce korun více

11. 12. 2014

Na počátku prosince vstoupila v platnost novela zákona o elektronických komunikacích, která omezila práva živnostníků vůči mobilním operátorům. Nově bude dražší přestup, za který zaplatí o několik tisíc korun více než dosud. Možností, které novela nabízí, se jako první chytla společnost O2 Czech Republic.

Celá aktualita