Úspory.cz >> Elektřina >> Vývoj ceny elektřiny

Vývoj ceny elektřiny

Cena elektřiny rozhodně není konstantní, jak si mnozí lidé mylně myslí. Skládá se hned z několika důležitých položek, které se mohou a nemusejí měnit. Asi nejméně měnící se složkou celkové ceny elektrické energie je složka regulovatelná. Tu je schopen změnit pouze a jedině Energetický regulační úřad. Činí tak většinou jednou za rok v závislosti na celkovém dění na trhu s energetikou jako takovou. Regulovatelná část ceny elektrické energie je tedy stejná kdykoli v průběhu roku, pokud nedojde ke zmiňované změně. U neregulovatelné složky je tomu jinak, jelikož ta vývoj ceny elektřiny hodně ovlivňuje. 

 

Neregulovatelná složka se často mění

Nejčastější změny v celkové sumě za elektřinu má na starosti pochopitelně neregulovatelná složka. Tu do značné míry utvářejí konkrétní dodavatelé elektřiny. Jedná se o složku, jež v sobě ukrývá náklady dodavatelů na distribuci elektřiny a také distribuci energie přímo do konkrétních jednotek. Zapomenout přitom nemůžeme ani na celkové marže dodavatelů, které se často poměrně rapidně liší a dokážou ovlivnit vývoj ceny elektřiny maximálním možným způsobem. 

 

Současný vývoj cen elektřiny

V současnosti je situace okolo cen elektřiny poměrně napjatá hlavně díky konfliktu vyvolaným sporem o území Krymu. I tak je ale vývoj vcelku kolísavý, jelikož samotní dodavatelé energie reagují jednak na svoje náklady a jednak i na výši svých marží, které se hojně zvyšují. I proto je ideální porovnat si ceny elektřiny na úspory.cz. Budete tak mít úplně zdarma přesné informace o tom, jak je na tom s cenami váš dodavatel elektřiny. 

 

Dominik K., Šumperk

"Vývoj cen elektřiny je pro mě maximálně důležitý. Jako majitel firmy si nemohu dovolit platit za elektřinu výrazně vysoké poplatky. I proto jsem si ceny elektřiny porovnal na úspory.cz a vyšlo mi, že platím skutečně nejnižší možnou cenu. I nadále tento srovnávač využívám, jelikož nechci platit peníze navíc."

 

Štěpánka M., Vamberk

"O faktu, že se cena elektřiny neustále mění, jsme pravidelně informování na internetu. Snaha samotných dodavatelů o vyšší marže je mnohdy až necitelná. I proto jsem si porovnala dodávky elektřiny na úspory.cz a změnila dodavatele elektřiny."