Úspory.cz >> Finance >> Inflace: Co to je a jak nejlépe ochránit úspory před znehodnocením
Aktuality

Inflace: Co to je a jak nejlépe ochránit úspory před znehodnocením

20.09.2021 Finance Dávat si stranou část výdělku a vytvářet si tak finanční rezervu nejen na horší časy, je rozhodně prospěšná činnost. Důležité je však i to, jak s úsporami nákladáte. Strkat je do polštáře totiž znamená vystavit své úspory riziku znehodnocení. Může za to právě inflace.

Slovník pojmů aneb co znamená inflace

Úspory jsou úžasná věc. Ještě úžasnější je, když se tak trochu samovolně rozmnožují. Toho ale nedosáhnete, pokud peníze strčíte do polštáře, nebo je necháte ležet ladem na osobním účtu. Zde je totiž vážně ohrožuje inflace neboli hezky česky znehodnocení měny tak, že se sníží její hodnota.

K inflaci dochází při celkovém růstu cen zboží a služeb obecně, nikoliv jenom u některých položek. To znamená, že za stejnou sumu nakoupíte méně zboží nebo služeb než předchozí týden, měsíc či rok. U jen tak ležících volných peněz na účtu to znamená pokles hodnoty. To je ale škoda. Mnohem lepší je využít možností, které naopak hodnotu vašich úspor zvýší. 

Míra inflace podle ekonomů dál poroste

Aktuálně se hodnota inflace pohybuje okolo 2,8 procentních bodů (údaj z června 2021). To sice není výrazně více než před koronavirovou epidemií, není to ale ani málo. Ekonomové a finanční analytici predikují, že hodnoty budou vyšší a vyšší. 

Ceny totiž rostou a v některých oblastech neuvěřitelným tempem. Příčinou je oproti nabídce daleko vyšší poptávka. Tato nerovnováha samozřejmě způsobí postupný nárůst cen také v dalších oblastech.

Osobní inflace versus statistický průměr

Vedle této standardní inflace je třeba zdůraznit takzvanou osobní míru inflace. Ta se počítá tak, že se porovnají ceny běžného nákupu jedné domácnosti v různých letech. Porovnávaný “nákupní košík” obsahuje zboží, které domácnost nakupuje pravidelně a často. 

Výsledná osobní inflace bude pravděpodobně mnohem vyšší než výše uvedený statistický průměr. V případě peněz uložených na účtu to znamená jednoduše to, že jejich hodnota je o tuto hodnotu nižší. Pokud byste tento rozdíl chtěli vyrovnat, musíte jednoduše vydělat více peněz nebo učinit kroky, které uložené prostředky zhodnotí.

Dobře investované peníze vydělají další peníze

Obecná finanční gramotnost se naštěstí zlepšuje a většina lidí alespoň tuší, co to ta inflace vlastně je. Zájem o zhodnocení volných prostředků a úspor mezi lidmi roste. Jedná se například o investování, které může být velmi bezpečné i silně rizikové. Ty více rizikové však mohou vynést mnohem větší zisky.

Moderní investice umožňují volbu míry rizika

Začínající investor by si měl ujasnit, jak velké investiční riziko je ochoten podstoupit. Může mu jít pouze o ochranu úspor, tedy zabránění znehodnocení, nebo zda chce investovat a současně vydělávat. 

Investiční poradci začátečníkům doporučí spíše konzervativnější a bezpečnější způsoby investování, jakou jsou dluhopisy či podílové fondy. S rostoucím zkušenostmi a znalostmi lze investiční portfolio postupně rozšiřovat i o rizikovější a daleko výnosnější investice.

Investovat lze do nemovitosti i drahých kovů. Co je jistější

Zajímavé možnosti nabízí třeba investice do drahých kovů. Tento způsob je ideální pro ty, kteří mají rádi “kováčky”, v tomto případě drahé cihličky, hezky doma. Investování do stříbra či zlatá se vyplácí zejména při vysoké inflaci. 

Pozor by si naopak měli lidé dát při koupi nemovitostí za účelem investice. Vysoké ceny zní lákavě, ale při vysoké inflaci je to jedno a to kvůli vysokým úrokovým sazbám, jejichž cílem je růst inflace brzdit. Vyšší inflaci rovněž nepokryje minimální úrok běžný na spořicích nebo termínových účtech a stačit nebude pravděpodobně ani výnos ze státních dluhopisů.

Správné investice ochrání a navíc zhodnotí úspory

Investovat neznamená riskovat úspory. Moderní způsoby investování jsou velmi variabilní a každý si tak může zvolit tu nejlepší možnou variantu, jak ochránit své volné peněžní prostředky a navíc něco vydělat. Zvláště nechá-li si poradit od odborníků, kteří se ve světě financí pohybují jako ryby ve vodě.

Štítky: co je to inflace | inflace | investování | jak na inflaci | jednoduché investování | růst cen |

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak se změnila platba kartou na internetu?

21.04.2021

Platba kartou na internetu je oblíbený způsob úhrady za pořizované zboží a služby. Pokud jste něco platili v letošním roce, nejspíš jste zaregistrovali změnu v ověřování uživatele. Přečtěte si, jak se změnila platba kartou na internetu.

Celá aktualita

Bankovní identita – co to znamená a jaké banky ji podporují?

12.04.2021

Bankovní identita umožňuje plošnou identifikaci online – na portálech veřejné správy i u soukromých e-shopů. Jak ji získáte? Nejspíš už ji máte – stačí, když se přihlašujete do internetového bankovnictví. Právě teď je ideální čas bankovní identitu vyzkoušet, třeba pro podání daňového přiznání nebo sčítání lidu.

Celá aktualita

Co všechno si můžete odečíst z daní? Pozor na novinky a snížené limity

12.03.2021

Pokud patříte do skupiny „šťastlivců“, kteří musí vyplňovat a podávat daňové přiznání, určitě vás bude zajímat, co všechno si můžete odečíst a kde snadno ušetřit. Oproti minulým letům zůstává většina podmínek stejná. Mění se ale některé limity odpočtů (například u nově obstaraných hypoték pro řešení bytových potřeb). Máme pro vás proto praktický přehled a přidáme i pár zaručených rad a tipů, jak při výpočtu daně co nejvíc ušetřit.

Celá aktualita

Nejlepší aplikace na správu svých financí: Vyzkoušejte tu od českých vývojářů nebo Australanů

12.02.2021

Platba tuhle, platba tam. Na konci měsíce s hrůzou zjistíte, že váš zůstatek na účtu je mnohem nižší, než jste si dosud mysleli. Mít pořádek ve vlastních financích je ale základ finanční gramotnosti a ostatně taky úspěchu. Jak mít peníze neustále pod kontrolou? Vyzkoušejte následující mobilní aplikace, které vám pomůžou se správou osobních financí.

Celá aktualita

Nebankovní půjčka: Kdy ji využít?

11.11.2020

S půjčkou má podle aktuálních statistik zkušenost zhruba každý druhý Čech. Drtivá většina zájemců o finanční injekci ale míří v první řadě do banky. Málokdo z nich však tuší, že tady na ně čeká poměrně náročný schvalovací proces s předem nejasným výsledkem. Bankovního úředníka bude totiž zajímat nejen bonita žadatele, ale také jeho příjmy nebo závazky z minula. Spousta žádostí tak skončí zamítnutím. Pokud je to i váš případ, zkuste štěstí u některé z nebankovních společností. Máme pro vás pár tipů na situace, v nichž se vyplatí nebankovní půjčky využít.

Celá aktualita

“Ošetřovné” pro OSVČ bylo prodlouženo až do konce června

06.05.2020

Kvůli pandemii nového typu koronaviru vláda zavedla řadu opatření s cílem zpomalit šíření nebezpečné nákazy. Jedním z prvních omezení bylo uzavření všech škol a dalších zařízení 11. března 2020. Rodiče malých dětí museli neplánovaně zůstat doma a pečovat o ně. Zatímco zaměstnanci mají zákonný nárok na ošetřovné, OSVČ nikoliv. Za této situace vláda OSVČ pečující o děti či hendikepované osoby nabídla ošetřovné ve výši 500 Kč denně až do 30. června.

Celá aktualita

Vláda schválila podporu pro společníky malých s. r. o. Vzorem byla Pětadvacítka pro OSVČ

05.05.2020

Podpůrný finanční program nazvaný “Pětadvacítka” dosud využily stovky tisíc OSVČ, jejichž podnikání bylo zasaženo epidemií koronaviru a s ní souvisejících omezení. Finanční správa uvedla, že ke dni 5. května 2020 bylo zpracováno přes 444 tisíc žádostí a vyplaceno více než 10,7 miliard korun. O kompenzační bonus však nemohli žádat všichni, například společníci malých s. r. o. Ministerstvo financí proto pro ně připravilo vlastní kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně.

Celá aktualita

EET bylo odloženo do konce roku. Do té doby subjekty nemusí evidovat tržby

04.05.2020

V pondělí 4. května 2020 Ministerstvo financí schválilo odložení všech plánovaných vln elektronické evidence tržeb (EET) a to až do konce roku 2020. Do této doby nebudou muset tržby evidovat firmy z prvních dvou vln EET (velkoobchod, maloobchod, stravování a ubytování), ale ani subjekty, pro které měla povinnost EET platit od 1. května letošního roku.

Celá aktualita
Všechny aktuality