Úspory.cz >> Finance >> Nákupní šílenství a Černý pátek - opravdu ušetříte nebo jde jen o marketingový tah
Aktuality

Nákupní šílenství a Černý pátek - opravdu ušetříte nebo jde jen o marketingový tah

23.11.2021 Finance Každý rok vždy jeden pátek na přelomu listopadu a prosince po celém světě propukne nákupní šílenství. Tento den se jmenuje Black Friday, česky Černý pátek, a prodejci se předhání v nabízení závratných slev. Bohužel se spousta slev pouze jako slevy tváří, a pokud si zákazník nedá dobrý pozor, neušetří, ale prodělá.

Letos Černý pátek připadl na 26. listopad. Na tento den se těší spousta lidí, kteří doufají, že za výhodné ceny nakoupí úžasné vánoční dárky pro celou rodinu. Kvůli slevám jsou ochotni čekat hodiny a dokonce se i fyzicky poprat. V podstatě lze tento den povazovat za neoficiální začátek vánočních nákupů.

Smutnou pravdou je, že spousta obchodníků se na tomto dni snaží vydělat. Při podrobném zkoumání a porovnání cen před a po Černém pátku se ukazuje, že nabízené slevy nejsou takové, jak slibují. Narazit lze i na “slevy”, které jsou stejně nebo dokonce vyšší než cena o pouhý den dříve.

Odkud pochází název Black Friday 

Jako “černý” se označují pátky, kdy došlo k nějakému finančnímu krachu. Prvním takovým pátkem byl krach na burze se zlatem v USA dne 24. září 1869. A takových pátků bylo více, takže tak trochu jde i o “vtip”.

Jako Black Friday byl v USA označen také poslední pátek v listopadu, kdy město Filadelfii zaplnili turisté a fanoušci, kteří přijeli na velký sobotní zápas amerického fotbalu. Mnoho lidí na malém prostoru přinášelo nejen velké zisky, ale také zvyšovalo krádeže a kriminalitu

Negativní vnímání Černého pátku ukončili američtí obchodníci v 80. letech minulého století. Označili jej za zlomový den, kdy začínají vydělávat a z minusových červených čísel přechází do plusových “černých” hodnot. Své nové nadšení neváhali doprovodit zajímavými slevami, což jim před Vánoci přineslo ohromné množství zákazníků. Nový Black Friday byl na světě.

Dnešní Černý pátek trvá déle než jeden den 

Současní obchodníci musí na boj o nové zákazníky vynaložit mnohem více síly. Konkurence je mnohem větší, zákazníci chytřejší a přidat k ceně nálepku “sleva” už dávno nestačí.

Někteří obchodníci nabízí slevy v rámci Černého pátku i po dobu více dní. Na slevové akce označované jako Černý pátek tak lze narazit už na začátku listopadu. Jiní obchodníci nabízí slevy postupně ve vlnách už od konce léta.

Část obchodníků však akci Černý pátek využívá pouze jako marketingový tah a osvědčený trik, jak zvýšit prodeje. Ti nejdrzejší neváhají ceny zvýšit a inzerovat je jako slevy století. 

Na co o Černém pátku dávat “bacha”

Pokud o Černém pátku plánujete roztočit úspory určené na vánoční dárky, buďte obezřetní a peníze do světa nevypouštějte příliš unáhleně. Uvedené ceny si raději ověřte, aby vás slevy nakonec nevyšly draho. Pojďme si shrnout základní praktiky, po kterých obchodníci v tento den rádi sahají.

Počítají slevy s nadsazených cen

Na Černý pátek se obchodníci připravují i týdny dopředu. U vytipovaného zboží několik dní předem skokově zvýší ceny a na Černý pátek je sníží “až o parádních” 50 %. Rozdíl mezi původní cenou a zlevněnou cenu tak nakonec nebývá nijak výrazný. 

Uvedené slevy nesedí

Se správnými počty si někteří obchodníci také hlavu zrovna nelámou. Ke zboží bez uzardění napíší normální cenu 500 Kč, slevu o 50 % a nová cena na Černý pátek činí 350 Kč. Že to vůbec nesedí? Nevadí. On už se někdo chytí.

Omezená nabídka zlevněného zboží

Problém představuje nabídka zboží. Do slev na Černý pátek obchodníci zařadí nezajímavé zboží, které se nijak extra neprodává, a obchodníci doufají, že se svezou na vlně slev a konečně ho udají, nebo si zákazník vybere jiné nejlépe nezlevněné zboží. Černý pátek tak slouží jako kouzelné slůvko, jak do obchodu nalákat potenciální zákazníky.

Zbavují se nekompletního zboží

V rámci slev na Black Friday se může objevit také zboží nabízené za výjimečnou cenu. Po otevření ale kupující zjistí, že v balení chybí různé příslušenství. Obchodníci se vymlouvají na neúplné nebo špatné popisky, případně univerzální doprovodné obrázky neodpovídající skutečnosti. Kupující má nárok na vrácení peněz. Forma nabídky je pro všechny obchodníky závazná.

Výhodně dnes lze nakoupit v podstatě po celý rok, stačí tu a tam sledovat ceny u vybraného zboží. Naopak na Černý pátek spíše narazíte na falešné slevy a předražené zboží. Nejde o opravdové slevy, ale především o marketingový tah, jak zákazníky donutit utrácet.

Štítky: black friday | blackfriday | černý pátek | pozor na black friday | slevy |

Hodnocení článku:

Podobné články

Inflace: Co to je a jak nejlépe ochránit úspory před znehodnocením

20.09.2021

Dávat si stranou část výdělku a vytvářet si tak finanční rezervu nejen na horší časy, je rozhodně prospěšná činnost. Důležité je však i to, jak s úsporami nákladáte. Strkat je do polštáře totiž znamená vystavit své úspory riziku znehodnocení. Může za to právě inflace.

Celá aktualita

Jak se změnila platba kartou na internetu?

21.04.2021

Platba kartou na internetu je oblíbený způsob úhrady za pořizované zboží a služby. Pokud jste něco platili v letošním roce, nejspíš jste zaregistrovali změnu v ověřování uživatele. Přečtěte si, jak se změnila platba kartou na internetu.

Celá aktualita

Bankovní identita – co to znamená a jaké banky ji podporují?

12.04.2021

Bankovní identita umožňuje plošnou identifikaci online – na portálech veřejné správy i u soukromých e-shopů. Jak ji získáte? Nejspíš už ji máte – stačí, když se přihlašujete do internetového bankovnictví. Právě teď je ideální čas bankovní identitu vyzkoušet, třeba pro podání daňového přiznání nebo sčítání lidu.

Celá aktualita

Co všechno si můžete odečíst z daní? Pozor na novinky a snížené limity

12.03.2021

Pokud patříte do skupiny „šťastlivců“, kteří musí vyplňovat a podávat daňové přiznání, určitě vás bude zajímat, co všechno si můžete odečíst a kde snadno ušetřit. Oproti minulým letům zůstává většina podmínek stejná. Mění se ale některé limity odpočtů (například u nově obstaraných hypoték pro řešení bytových potřeb). Máme pro vás proto praktický přehled a přidáme i pár zaručených rad a tipů, jak při výpočtu daně co nejvíc ušetřit.

Celá aktualita

Nejlepší aplikace na správu svých financí: Vyzkoušejte tu od českých vývojářů nebo Australanů

12.02.2021

Platba tuhle, platba tam. Na konci měsíce s hrůzou zjistíte, že váš zůstatek na účtu je mnohem nižší, než jste si dosud mysleli. Mít pořádek ve vlastních financích je ale základ finanční gramotnosti a ostatně taky úspěchu. Jak mít peníze neustále pod kontrolou? Vyzkoušejte následující mobilní aplikace, které vám pomůžou se správou osobních financí.

Celá aktualita

Nebankovní půjčka: Kdy ji využít?

11.11.2020

S půjčkou má podle aktuálních statistik zkušenost zhruba každý druhý Čech. Drtivá většina zájemců o finanční injekci ale míří v první řadě do banky. Málokdo z nich však tuší, že tady na ně čeká poměrně náročný schvalovací proces s předem nejasným výsledkem. Bankovního úředníka bude totiž zajímat nejen bonita žadatele, ale také jeho příjmy nebo závazky z minula. Spousta žádostí tak skončí zamítnutím. Pokud je to i váš případ, zkuste štěstí u některé z nebankovních společností. Máme pro vás pár tipů na situace, v nichž se vyplatí nebankovní půjčky využít.

Celá aktualita

“Ošetřovné” pro OSVČ bylo prodlouženo až do konce června

06.05.2020

Kvůli pandemii nového typu koronaviru vláda zavedla řadu opatření s cílem zpomalit šíření nebezpečné nákazy. Jedním z prvních omezení bylo uzavření všech škol a dalších zařízení 11. března 2020. Rodiče malých dětí museli neplánovaně zůstat doma a pečovat o ně. Zatímco zaměstnanci mají zákonný nárok na ošetřovné, OSVČ nikoliv. Za této situace vláda OSVČ pečující o děti či hendikepované osoby nabídla ošetřovné ve výši 500 Kč denně až do 30. června.

Celá aktualita

Vláda schválila podporu pro společníky malých s. r. o. Vzorem byla Pětadvacítka pro OSVČ

05.05.2020

Podpůrný finanční program nazvaný “Pětadvacítka” dosud využily stovky tisíc OSVČ, jejichž podnikání bylo zasaženo epidemií koronaviru a s ní souvisejících omezení. Finanční správa uvedla, že ke dni 5. května 2020 bylo zpracováno přes 444 tisíc žádostí a vyplaceno více než 10,7 miliard korun. O kompenzační bonus však nemohli žádat všichni, například společníci malých s. r. o. Ministerstvo financí proto pro ně připravilo vlastní kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně.

Celá aktualita
Všechny aktuality