Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Běžné účty >> Bankovní poplatky: Které jsou nejabsurdnější?

Aktuality

Bankovní poplatky: Které jsou nejabsurdnější?

13. 1. 2016 Běžné účty Bankovní poplatky jsou častým předmětem vášnivých diskusí. Banky poplatky důrazně obhajují, jejich klienti logicky zastávají převážně opačný postoj. Banky si účtují poplatky za správu účtu I za provádění platebních transakcí. Existují však i takové poplatky, nad kterými stojí rozum stát.

Internetové servery Novinky.cz a Bankovnípoplatky.cz rozběhly již 11. ročník čtenářské ankety o Nejabsurdnější bankovní poplatek. Do úzké nominace se dostaly následující poplatky:

 • Poplatek za autorizační SMS
 • Výše poplatku za vklad na účet na přepážce třetí osobou
 • Poplatek za zadání příkazu či změny trvalého příkazu přes internetbanking
 • Poplatek za dotaz úřední osoby
 • Poplatek za účetní položku
 • Poplatek za vedení kontokorentu i v době nečerpání služby
 • Poplatek za vedení účtu zemřelého klienta po dobu dědického řízení
 • Poplatek za změnu osobních údajů u běžného účtu (např. změna příjmení po sňatku, trvalého bydliště a další)
 • Poplatek za uzavření smlouvy (stavební spoření, hypotéka, apod.)
 • Poplatek za rezervaci zdrojů
 • Poplatek za převod z účtu ke kreditní kartě na jiný účet
 • Poplatek za změnu PIN přes bankomat
 • Poplatek za vyčíslení výše dlužné částky u hypotéky či stavebního spoření
 • Poplatek za výměnu opotřebované platební karty
 • Platba na zpoplatněnou linku např. při blokaci karty (tzv. modré a bílé linky)

Co které poplatky znamenají, a které banky si je účtují?

Nyní se podíváme na výše uvedené poplatky podrobněji. Přiblížíme vám, co které poplatky znamenají, a které banky si je stále účtují. Možná vám následující informace pomohou vybrat si takovou banku, která si podobně nesmyslné poplatky neúčtuje a svým klientům poskytuje pouze kvalitní bankovní služby.

Poplatek za autorizační SMS

Tento poplatek si banky účtují za zaslání SMS obsahující kód potřebný pro otevření či autorizaci vybrané bankovní služby. Banky si jej naštěstí účtují pouze omezeně a najdeme jej například u UniCredit Bank, jejíž klienti za sadu 100 SMS zpráv zaplatí celkem 90 Kč.

Poplatek za vklad na účet na přepážce třetí osobou

Při vkladu hotovosti na vlastní účet žádný poplatek neplatíte. Pokud však na váš účet bude chtít vložit peníze jiná osoba, zaplatí za tento úkon nemalý poplatek u většiny bank. Účtuje se jej například GE Money Bank (70 Kč), Raiffeisenbank (65 Kč), Česká spořitelna (80 Kč) a další.

Poplatek za zadání příkazu či změny trvalého příkazu přes internetové bankovnictví

Internetové bankovnictví neboli internetbanking je snadné, rychlé, pohodlné a levné. Banky s ním mají minimální náklady, i přesto se zde objevují bankovní poplatky, jako je tento. Za provedení jednorázového příkazu si částku ve výši 5 až 6 korun účtuje Česká spořitelna, Komerční banka či GE Money Bank.

Poplatek za dotaz úřední osoby

Tento poplatek je vskutku absurdní, jelikož tuto službu si klient zpravidla neobjednává ze své vlastní vůle. Banky naúčtují poplatek svému klientovi v případě, že se na jejich účet dotazuje úřední osoba (např. soud, policejní orgán, exekutor, apod.). Podle bank je však klient odpovědný za nutnost lustrace účtu, a proto se má podílet i na úhradě vzniklých nákladů. Poplatek si účtuje např. ČSOB (250 Kč), Fio banka (250 Kč) či ZUNO Bank (280 Kč).

Poplatek za účetní položku

Velmi nenápadný a matoucí poplatek, u kterého není jednoznačně jisté, čeho se vlastně týká. Každá banka si pod tímto pojmem představuje něco jiného, a tak může jít v podstatě o cokoliv.

Poplatek za vedení kontokorentu v době nečerpání služby

V minulosti si banky účtovaly poplatek za vedení kontokorentu a to i v době jeho nečerpání. Dnes si tento poplatek účtuje pouze minimum bankovních společností (např. Česká spořitelna).

Poplatek za vedení účtu zemřelého klienta (v době dědického řízení)

Některé banky uplatňují stejně vysoký poplatek až do zrušení účtu v rámci dědického řízení. Strhávají jej z účtu zemřelého klienta nebo jej dokonce uplatňují po jeho dědicích.

Poplatek za změnu osobních údajů u běžného účtu (např. změna příjmení po sňatku, trvalého bydliště a další)

Klient je povinen bance nahlásit každou změnu osobních údajů a banky provedení těchto změn zpoplatňují i přes minimální náklady. Pokud by klient změnu neohlásil, dopustil by se přitom porušení smluvních podmínek. Tento poplatek si dosud účtuje například Poštovní spořitelna.

Poplatek za uzavření smlouvy (stavební spoření, hypotéka, apod.)

Poplatek je stále poměrně rozšířený a je účtován zejména u hypotečních úvěrů. Za zpracování a vyhodnocení žádosti o úvěr si například Komerční banka účtuje 490 Kč u osobní půjčky a 2 900 Kč u hypotéky, ČSOB 3 900 Kč u hypotéky a Raiffeisenbank si účtuje 0,5 % z půjčené částky, nejméně však 3 000 Kč.

Poplatek za rezervaci zdrojů

Banky účtují poplatek klientům i za to, že jim musí rezervovat domluvenou částku úvěru (např. u kontokorentu), aby měl peníze kdykoliv k dispozici. Například Raiffeisenbank si za rezervaci prostředků účtuje 3 % z celkové částky úvěru, Komerční banka pak 100 Kč.

Poplatek za převod z účtu ke kreditní kartě na jiný účet

I v tomto případě se jedná o velmi zajímavý poplatek. Kreditní karta není určená pro běžné převody a pro výběr hotovosti. Účtováním poplatku to banky dávají velmi jasně najevo. Například Komerční banka si účtuje poplatek ve výši 1 % z převedené částky, ČSOB jednorázový poplatek ve výši 150 Kč a Česká spořitelna dokonce 290 Kč.

Poplatek za změnu PIN přes bankomat

Klient má právo si změnit PIN u své platební karty. Může tak učinit prostřednictvím bankomatu, což je rychlý a pohodlný způsob. Opět ale existují banky, které si za tento úkon naúčtují poplatek. Je to např. Sberbank (35 Kč), Komerční banka (50 Kč) či Fio banka (20 Kč).

Poplatek za vyčíslení výše dlužné částky u hypotéky

Přijde vám, že tento úkon by měl být samozřejmostí? Některé banky si to nemyslí a za vytisknutí aktuální výše dlužné částky si ihned naúčtují poplatek. Česká spořitelna vidí hodnotu tohoto úkonu na 500 Kč, Sberbank na 750 Kč a Fio banka dokonce na 1 000 Kč.

Poplatek za výměnu opotřebované platební karty

Častým používáním může dojít k opotřebení platební karty natolik, že je nutné ji vyměnit za novou. Za výměnu si některé banky opět účtují poplatek. Fio banka vám naúčtuje 99 Kč, Komerční banka a UniCredit Bank po 200 Kč.

Platba za zpoplatněnou linku např. při blokaci karty (tzv. modré a bílé linky)

Problém modrých a bílých linek je zejména v tom, že nejsou započítávány do volných minut či neomezeného tarifu. V případě, že vám například ukradnou kartu, zaplatíte nemalou částku za hovor kvůli nezbytné blokaci karty. Modrou linku začínající na 844 využívá např. mBank.

O výsledku ankety vás budeme informovat na stránkách Úspory.cz, kde si rovněž můžete porovnat nabídku vybraných bankovních účtů a vybrat si ten nejvýhodnější právě pro vás!

Štítky: bankovní poplatky | bankovní účty | bankovní účty srovnání | internetové bankovnictví | mobilní bankovnictví | osobní účet |

Hodnocení článku:

Podobné články

Běžné účty: Je studentský účet nutnost?

25. 8. 2017

Studentský život není laciný. Student musí být z něčeho živ, rád se baví a samotná studia také něco stojí. Zdaleka ne každý student má na tolik movité rodiče, aby mohl studovat a bavit se bez toho, aniž by sám přiložil ruku k dílu. Většina studentů si proto přivydělává, a s tím souvisí i potřeba dobrého a zároveň levného osobního účtu. Je lepší speciální bankovní účet pro studenty nebo klasický běžný účet?

Celá aktualita

Bezkontaktní platby: Co potřebujete vědět?

6. 3. 2017

Možnost bezkontaktního placení využívají milióny zákazníků po celém světě. A Česká republika není výjimkou, právě naopak. Čeští spotřebitelé si bezkontaktní platby více než oblíbili a prostřednictvím platebních karet platí častěji než vybírají hotovost u bankomatů.

Celá aktualita

Spořicí účty a úročení – žádná sláva, ale alespoň něco

1. 9. 2016

Úroky na spořicích účtech jsou nízké, neznamená to však, že byste neměli spořicí účet používat. Hlavně proto, že jeho zřízení a vedení bývá zadarmo nebo jen velmi nízkými poplatky. Jak se vám zhodnotí peníze na spořicím účtu a jaké jsou další výhody tohoto finančního produktu?

Celá aktualita

Běžný účet je obvykle zdarma, pozor ale na různé triky bank

16. 6. 2016

Téměř každá banka v současnosti nabízí vedení běžného účtu zdarma. To lze jedině ocenit, je tu však jedno velké ale. Banky většinou vedení běžného účtu zdarma nějak omezují a dá se dokonce říci, že nějaké peníze spojené s provozem svého bankovního účtu zaplatíte téměř vždy. Podívejte se, kde po vás banky budou chtít peníze a jak se zbytečnému placení vyhnout.

Celá aktualita

České banky nabízí běžné účty pro děti i mladistvé. Jaká je aktuálně nabídka pro rok 2016?

27. 5. 2016

Běžný účet je naprosto běžná záležitost. Alespoň pro dospělého. S pomocí běžného účtu spravujeme své finance, hradíme pravidelné platby a platíme nákupy. České banky však jdou s dobou a běžné účty nenabízí pouze pro dospělé od 18 let, ale i pro malé děti a dospívající mládež. K čemu je to dobré?

Celá aktualita

Moderní banky, část první - mBank

23. 5. 2016

Banky dříve nabízely spoustu variací běžných účtů tak, aby vyhověly specifickým zájmovým skupinám. Především studentské tarify nabízely mladým lidem výhody, jako bezplatné vedení účtu či jednorázové (a někdy i dlouhodobé) finanční úlevy či příspěvky přímo na konto od banky.

Celá aktualita

GE Money Bank se změní na Moneta Money Bank

27. 4. 2016

Za pár dnů dojde na českém bankovním trhu k největší změně vlastníka za posledních deset let od fúze UniCredit Bank s Živnobankou. GE Money Bank, čtvrtá největší česká banka změní svého vlastníka a s tím vymění i svůj název a logo. Nový vlastník nabídne k prodeji 51 procent akcí na burze a to již 6. května.

Celá aktualita

České banky: Za doporučeného klienta vám zaplatíme

11. 4. 2016

Kdysi vysoké poplatky za používání bankovního účtu se pomalu a jistě stávají minulostí. Nabídka osobních bankovních účtů s nízkými či dokonce nulovými poplatky se neustále rozšiřuje. Nespokojený klient může kdykoliv přejít k jiné bance, která mu nabídne výhodnější podmínky.

Celá aktualita

1 2 3 »