Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Běžné účty >> Banky vycházejí zákazníkům vstříc, často ovšem nerozumí jejich požadavkům

Aktuality

Banky vycházejí zákazníkům vstříc, často ovšem nerozumí jejich požadavkům

6. 6. 2013 Běžné účty

Za poslední roky se chování bank ke svým zákazníkům změnilo k lepšímu. Banky prodlužují otevírací dobu, budují více poboček, a to i v periferních oblastech. Drtivá většina bank také nabízí možnost zaslání žádosti o vybraný produkt online přes internet. Problémem zůstávají finanční poradci. Přestože se jejich vystupování zlepšuje a postupně ustupují od nekalých praktik, stále ještě velmi často nedokáží dostatečně efektivně zjistit přání klientů.

Pozitivně také hodnotíme měnící se poplatkovou politiku. Ještě několik let zpátky generovaly poplatky bankám největší zisk. Nyní od nich ustupují. Na český trh také vstupují menší banky, které jsou viditelné především díky absenci poplatků za cokoliv. V této oblasti spotřebitelé slaví také velké vítězství, kdy banky v reakci na hromadnou žalobu přestávají vybírat poplatek za vedení úvěrového účtu.

Zrychluje a zlepšuje se také komunikace mezi bankou a klientem. A to jak na přepážce tak v prostřednictvím internetu. Důkazem toho jsou i výsledky průzkumu společnosti NMS Market Research, o kterém informoval zpravodajský server Novinky.cz.

Celkový index kvality obsluhy

ilu

Zdroj: Novinky.cz

Podle výzkumu se o klienta nejlépe postarají v Komerční bance. Naopak nejméně spokojeni jsou klienti u Fio banky a u Air bank. Nízká úroveň obsluhy se nicméně u posledních dvou zmiňovaných dala očekávat. Obě banky jsou totiž zaměřeny téměř výhradně na online komunikaci a internetové nebo mobilní bankovnictví. Typická je pro ně bezpoplatková politika.

Na grafu je tak jasně vidět polarizace bankovního sektoru. Klient si může zvolit mezi více méně samoobslužným způsobem řízení financí bez poplatků u menších online bank nebo si může za kvalitu služeb připlatit.

Zaostává lidský faktor

Nejkritizovanějším faktorem bankovních služeb jako celku tak zůstávají finanční poradci. Podle českých spotřebitelů finanční poradci (i když ne všichni!) neumí správně poradit. Nejčastějším problémem je neschopnost správně zjistit a pochopit potřeby klienta. Mezi další nešvary českých finančních poradců patří:

  • Nízká finanční gramotnost
  • Neznalost parametrů konkurenčních produktů
  • Arogantní nebo unavující jednání
  • Nabízení jednoho finančního produktu jako „lék na vše“

I přes nespokojenost s jejich prací, mají čeští finanční poradci větší vliv na finanční rozhodnutí domácností než naši zahraniční sousedi. Podle výzkumu České asociace pojišťoven se celých 55 % Čechů v otázkách pojištění bude řídit rady finančního poradce. Evropský průměr se oproti tomu pohybuje kolem 35 %.

Hodnocení článku:

Podobné články

Běžné účty: Je studentský účet nutnost?

25. 8. 2017

Studentský život není laciný. Student musí být z něčeho živ, rád se baví a samotná studia také něco stojí. Zdaleka ne každý student má na tolik movité rodiče, aby mohl studovat a bavit se bez toho, aniž by sám přiložil ruku k dílu. Většina studentů si proto přivydělává, a s tím souvisí i potřeba dobrého a zároveň levného osobního účtu. Je lepší speciální bankovní účet pro studenty nebo klasický běžný účet?

Celá aktualita

Bezkontaktní platby: Co potřebujete vědět?

6. 3. 2017

Možnost bezkontaktního placení využívají milióny zákazníků po celém světě. A Česká republika není výjimkou, právě naopak. Čeští spotřebitelé si bezkontaktní platby více než oblíbili a prostřednictvím platebních karet platí častěji než vybírají hotovost u bankomatů.

Celá aktualita

Spořicí účty a úročení – žádná sláva, ale alespoň něco

1. 9. 2016

Úroky na spořicích účtech jsou nízké, neznamená to však, že byste neměli spořicí účet používat. Hlavně proto, že jeho zřízení a vedení bývá zadarmo nebo jen velmi nízkými poplatky. Jak se vám zhodnotí peníze na spořicím účtu a jaké jsou další výhody tohoto finančního produktu?

Celá aktualita

Běžný účet je obvykle zdarma, pozor ale na různé triky bank

16. 6. 2016

Téměř každá banka v současnosti nabízí vedení běžného účtu zdarma. To lze jedině ocenit, je tu však jedno velké ale. Banky většinou vedení běžného účtu zdarma nějak omezují a dá se dokonce říci, že nějaké peníze spojené s provozem svého bankovního účtu zaplatíte téměř vždy. Podívejte se, kde po vás banky budou chtít peníze a jak se zbytečnému placení vyhnout.

Celá aktualita

České banky nabízí běžné účty pro děti i mladistvé. Jaká je aktuálně nabídka pro rok 2016?

27. 5. 2016

Běžný účet je naprosto běžná záležitost. Alespoň pro dospělého. S pomocí běžného účtu spravujeme své finance, hradíme pravidelné platby a platíme nákupy. České banky však jdou s dobou a běžné účty nenabízí pouze pro dospělé od 18 let, ale i pro malé děti a dospívající mládež. K čemu je to dobré?

Celá aktualita

Moderní banky, část první - mBank

23. 5. 2016

Banky dříve nabízely spoustu variací běžných účtů tak, aby vyhověly specifickým zájmovým skupinám. Především studentské tarify nabízely mladým lidem výhody, jako bezplatné vedení účtu či jednorázové (a někdy i dlouhodobé) finanční úlevy či příspěvky přímo na konto od banky.

Celá aktualita

GE Money Bank se změní na Moneta Money Bank

27. 4. 2016

Za pár dnů dojde na českém bankovním trhu k největší změně vlastníka za posledních deset let od fúze UniCredit Bank s Živnobankou. GE Money Bank, čtvrtá největší česká banka změní svého vlastníka a s tím vymění i svůj název a logo. Nový vlastník nabídne k prodeji 51 procent akcí na burze a to již 6. května.

Celá aktualita

České banky: Za doporučeného klienta vám zaplatíme

11. 4. 2016

Kdysi vysoké poplatky za používání bankovního účtu se pomalu a jistě stávají minulostí. Nabídka osobních bankovních účtů s nízkými či dokonce nulovými poplatky se neustále rozšiřuje. Nespokojený klient může kdykoliv přejít k jiné bance, která mu nabídne výhodnější podmínky.

Celá aktualita

1 2 3 »