Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Běžné účty >> Běžné účty pro děti a mladistvé. Jaká je nabídka českých bank?

Aktuality

Běžné účty pro děti a mladistvé. Jaká je nabídka českých bank?

10. 6. 2015 Běžné účty Mít běžný účet v bance je dnes samozřejmostí pro každého dospělého člověka, který chce mít své finance v bezpečí a pod kontrolOu. Stále častěji se také objevuje požadavek na bankovní účty pro nezletilé mladistvé a děti. Za požadavky stojí rodiče, kteří své děti vychovávají k finanční zodpovědnosti.

Neustále slýcháme a čteme, že finanční gramotnost v České republice není příliš dobrá. Proto se mnozí rodiče snaží své děti v této oblasti vzdělávat od raných dětských let. Jednou z možností, jak děti naučit správnéMU a odpovědnému spotřebitelskému chování, je vlastní běžný účet.

Nabízí české banky dětské a studentské účty?

České banky se v požadavcích svých klientů orientují velmi dobře. V jejich nabídkách tak můžeme najít běžné účty pro dospělé (nad 18 let) i specializované účty pro malé děti a mladistvé do 18 let. Zpravidla se jedná o větší banky typu GE Money Bank, UniCredit Bank, Komerční banka, Česká spořitelna, ČSOB a další. Některé banky však účty pro nejmenší nenabízí vůbec.

Nabídka produktů pro děti, mládež a studenty v bankách ČR:

Banka Název produktu Podmínky
Česká spořitelna Osobní účet ČS Junior 8-14 let
  Studentský účet od 15 let
Komerční banka Dětské konto Beruška 0-15 let
  Konto G2.2 15-19 let (VŠ 20-30 let)
ČSOB ČSOB Dětské konto Slůně 0-15 let
  ČSOB Studentské konto 15-30 let
UniCredit Bank DĚTSKÉ konto 0-15 let
  Konto PRO MLADÉ 15-26 let
GE Money Bank Dětský Genius 0-15 let
  Genius Student 15-27 let
Raiffeisenbank eKonto Student 15-26 let
ERA Poštovní spořitelna ERA První konto 0-10 let
  ERA osobní účet 10 let a více
Air Bank NE 18 let
ZUNO Bank NE 18 let
Equa Bank NE 18 let
mBank NE 18 let
FIO banka NE 18 let
LBBW NE 18 let
Sberbank CZ NE 18 let
Citibank NE 18 let

 

Mladé a moderní banky dětské účty nenabízí

Z výše uvedené tabulky je zřejmě, že dětské účty a účty pro mladistvé pod 18 let nenajdeme v nabídkách mladších bank. Nabídka těchto moderních bank nebývá tak pestrá a je založená na menším počtu finančních produktů. To však neznamená, že tyto banky s mladšími klienty nepočítají vůbec. Pozitivní přístup jsme našli u Air Bank či Fio banky.

Stále populárnější Air Bank se rozhodla vydat cestou menšího počtu produktů, které jsou výhodnější pro většinu klientů. Běžný účet si může standardně založit osoba starší 18 let. Studenti mívají výhodnější podmínky. A co mladiství pod 18 let?

“Dětem od 15 let mohou vystavit rodiče v rámci svého účtu platební kartu a nastavit jim na ní například měsíční limit jako kapesné. Disponenta k účtu je zatím možné založit pouze od 18 let. Během několika měsíců ale tuto věkovou hranici snížíme na 15 let spolu s tím, jak rozšíříme možnosti pro nastavování práv disponentských práv,” říká Vladimír Komjati, tiskový mluvčí Air bank.

Také Fio banka ve své produktové nabídce sice nenabízí samostatný účet pro nezletilé. Tato možnost tu však je. Běžný účet tak může nezletilému dítěti založit jeho zákonný zástupce. Nezletilé osoby mohou rovněž využívat internetové bankovnictví v tzv. pasivní podobě. Nemohou s penězi manipulovat, ale mohou na svůj účet nahlížet.

“Nezletilým od 8 let je možné k vlastnímu účtu vydat platební kartu, a to zdarma. Karty mají nižší limity - od věku 8 let včetně do 15 let je nejvyšší přípustný týdenní limit 5.000 Kč, od věku 15 let včetně do 18 let je nejvyšší přípustný týdenní limit 15.000 Kč. Rodiče mohou také dítěti nechat vydat kartu k některému z jejich účtů, rovněž od 8 let věku dítěte - potom je stanovení limitů transakcí na jejich zvážení,” vysvětluje Vendula Žaloudíkova z tiskového odboru.

Equa Bank, mBank, ZUNO či LBBW o vytvoření účtu pro nezletilé osoby v současné době neuvažují ani nenabízí alternativní možnosti.

Porovnejte si běžné účty online na Úspory.cz!

Štítky: Air Bank | běžné účty | běžné účty online | dětské účty | srovnání běžné účty | účty pro děti a mladistvé |

Hodnocení článku:

Podobné články

Běžné účty: Je studentský účet nutnost?

25. 8. 2017

Studentský život není laciný. Student musí být z něčeho živ, rád se baví a samotná studia také něco stojí. Zdaleka ne každý student má na tolik movité rodiče, aby mohl studovat a bavit se bez toho, aniž by sám přiložil ruku k dílu. Většina studentů si proto přivydělává, a s tím souvisí i potřeba dobrého a zároveň levného osobního účtu. Je lepší speciální bankovní účet pro studenty nebo klasický běžný účet?

Celá aktualita

Bezkontaktní platby: Co potřebujete vědět?

6. 3. 2017

Možnost bezkontaktního placení využívají milióny zákazníků po celém světě. A Česká republika není výjimkou, právě naopak. Čeští spotřebitelé si bezkontaktní platby více než oblíbili a prostřednictvím platebních karet platí častěji než vybírají hotovost u bankomatů.

Celá aktualita

Spořicí účty a úročení – žádná sláva, ale alespoň něco

1. 9. 2016

Úroky na spořicích účtech jsou nízké, neznamená to však, že byste neměli spořicí účet používat. Hlavně proto, že jeho zřízení a vedení bývá zadarmo nebo jen velmi nízkými poplatky. Jak se vám zhodnotí peníze na spořicím účtu a jaké jsou další výhody tohoto finančního produktu?

Celá aktualita

Běžný účet je obvykle zdarma, pozor ale na různé triky bank

16. 6. 2016

Téměř každá banka v současnosti nabízí vedení běžného účtu zdarma. To lze jedině ocenit, je tu však jedno velké ale. Banky většinou vedení běžného účtu zdarma nějak omezují a dá se dokonce říci, že nějaké peníze spojené s provozem svého bankovního účtu zaplatíte téměř vždy. Podívejte se, kde po vás banky budou chtít peníze a jak se zbytečnému placení vyhnout.

Celá aktualita

České banky nabízí běžné účty pro děti i mladistvé. Jaká je aktuálně nabídka pro rok 2016?

27. 5. 2016

Běžný účet je naprosto běžná záležitost. Alespoň pro dospělého. S pomocí běžného účtu spravujeme své finance, hradíme pravidelné platby a platíme nákupy. České banky však jdou s dobou a běžné účty nenabízí pouze pro dospělé od 18 let, ale i pro malé děti a dospívající mládež. K čemu je to dobré?

Celá aktualita

Moderní banky, část první - mBank

23. 5. 2016

Banky dříve nabízely spoustu variací běžných účtů tak, aby vyhověly specifickým zájmovým skupinám. Především studentské tarify nabízely mladým lidem výhody, jako bezplatné vedení účtu či jednorázové (a někdy i dlouhodobé) finanční úlevy či příspěvky přímo na konto od banky.

Celá aktualita

GE Money Bank se změní na Moneta Money Bank

27. 4. 2016

Za pár dnů dojde na českém bankovním trhu k největší změně vlastníka za posledních deset let od fúze UniCredit Bank s Živnobankou. GE Money Bank, čtvrtá největší česká banka změní svého vlastníka a s tím vymění i svůj název a logo. Nový vlastník nabídne k prodeji 51 procent akcí na burze a to již 6. května.

Celá aktualita

České banky: Za doporučeného klienta vám zaplatíme

11. 4. 2016

Kdysi vysoké poplatky za používání bankovního účtu se pomalu a jistě stávají minulostí. Nabídka osobních bankovních účtů s nízkými či dokonce nulovými poplatky se neustále rozšiřuje. Nespokojený klient může kdykoliv přejít k jiné bance, která mu nabídne výhodnější podmínky.

Celá aktualita

1 2 3 »