Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Běžné účty >> Běžný účet je obvykle zdarma, pozor ale na různé triky bank
Aktuality

Běžný účet je obvykle zdarma, pozor ale na různé triky bank

16. 6. 2016 Běžné účty Téměř každá banka v současnosti nabízí vedení běžného účtu zdarma. To lze jedině ocenit, je tu však jedno velké ale. Banky většinou vedení běžného účtu zdarma nějak omezují a dá se dokonce říci, že nějaké peníze spojené s provozem svého bankovního účtu zaplatíte téměř vždy. Podívejte se, kde po vás banky budou chtít peníze a jak se zbytečnému placení vyhnout.

Není pochyb o tom, že vybírat peníze za správu účtu nebo za vklad na účet, už bylo v systému obvyklých českých bankovních poplatků docela přes čáru. Situace okolo bankovních poplatků se ale postupně lepší. Například podle webu Bankovnípoplatky.com loni na poplatcích banky vybraly celkem 34,3 miliardy korun, což je o 2 miliardy méně, než v roce předchozím. Celkově lze tedy říci, že se bankovní poplatky pomalu snižují. I tak ale zisk čtyř největších českých bank loni meziročně mírně vzrostl.

Opravdový boom levných bank před lety odstartovala eBanka a mBank, které nabídly hlavně založení a vedení účtu zdarma. Po čase se k nim přidali další menší banky a nové produkty zavedených finančních ústavů. Dnes je již vývěr levných bank i účtů poměrně velký. Ne všechny produkty jsou ale tak výhodné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jaké jsou oblíbené triky bank, aby si nakonec přišly k tučným poplatkům?

Hledáte nejvýhodnější bankovní účet právě pro Vás? Porovnejte si aktuální nabídku běžných účtu na našem srovnávači a vyberte si ten, který Vám vyhovuje nejvíce.

Podmínka určitého pohybu na účtu

Nejčastější podmínka pro vedení účtu zdarma, je nutnost určitého minimálního pohybu peněz. Banky například vedení účtu zdarma podmiňují měsíčním obratem ve výši třeba 12 nebo i 25 tisíc korun. Někdy je běžný účet zdarma omezen minimálním měsíčním vkladem, nebo nutností určitého obratu při platbě kartou.

Pokud si na běžný účet necháváte posílat výplatu, požadavky na minimální obrat většinou bez problémů splníte. Pokud však ne, čekají vás náklady na vedení účtu okolo stokoruny měsíčně. Někdy záleží také na věku majitele účtu. Například UniCredit Bank nabízí vedení účtu zdarma lidem mladším 26 let, starší klienti pak už pro nulové poplatky musí dodržovat obrat ve výši alespoň 12 000 Kč.

Výběry z bankomatu – vyplatí se je sledovat

Ne všechny banky disponují svojí sítí bankomatů a výběr z nich se rozhodně vyplatí sledovat. Nabídka bank je v případě výběrů z bankomatů velmi různá. Některé banky nabízí třeba i deset výběrů z bankomatu měsíčně zdarma, jiné však daleko méně, nebo dokonce žádný. Pozor třeba na populární mBank, která umožňuje pouze 3 výběry z bankomatu měsíčně zdarma. Poplatky za výběry z bankomatu jsou poměrně vysoké třeba i 30 Kč.

Jak platit co nejmenší poplatky za vedení bankovního účtu:

  • Dodržujte předepsaný minimální obrat
  • Snažte se co nejvíce platit platební kartou
  • Pokud má banka vlastní síť bankomatů, používejte ji. Například Airbank má všechny vklady i výběry na vlastních bankomatech zdarma.
  • V bankomatu vybírejte méně často a spíše větší částky.
  • V cizím bankomatu nezadávejte dotaz na zůstatek. Je většinou zpoplatněn.
  • Co nejméně měňte parametry účtu. Změny stojí peníze.
  • Co nejvíce využívejte internetové bankovnictví. Služby na kamenných pobočkách bývají drahé.
  • Využívejte více produktů jedné banky (úvěry, spořicí účty, investice). Bývá to v konečném součtu levnější a můžete využít různých cenových akcí.

Štítky: bankovní poplatky | běžné účty | běžné účty bez poplatků | vedení účtu zdarma |

Hodnocení článku:

Podobné články

5 nejčastěji využívaných funkcí mobilního bankovnictví. Umí je i vaše banka?

18. 9. 2018

Spousta Čechů vlastnících chytrý telefon si svůj život bez mobilního bankovnictví už neumí představit. Svůj účet mohou jednoduše kontrolovat a ovládat prostřednictvím telefonu. Stačí mít připojení na internet. Víte ale, co všechno moderní mobilní bankovnictví už dokáže? Pojďme si představit jedny z nejvyužívanějších funkcí.

Celá aktualita

Přišli jste o platební kartu nebo nálepku? Jednejte rychle

27. 6. 2018

Ztráta nebo krádež osobních dokladů včetně platebních karet a nálepek je sama o sobě nepříjemná událost. U platební pomůcek navíc hrozí riziko jejich zneužití. Nechcete-li zbytečně přijít o peníze, je nutné reagovat co nejrychleji. Zloději totiž velmi dobře vědí, že jde bojují s časem.

Celá aktualita

Běžné účty: Je studentský účet nutnost?

25. 8. 2017

Studentský život není laciný. Student musí být z něčeho živ, rád se baví a samotná studia také něco stojí. Zdaleka ne každý student má na tolik movité rodiče, aby mohl studovat a bavit se bez toho, aniž by sám přiložil ruku k dílu. Většina studentů si proto přivydělává, a s tím souvisí i potřeba dobrého a zároveň levného osobního účtu. Je lepší speciální bankovní účet pro studenty nebo klasický běžný účet?

Celá aktualita

Bezkontaktní platby: Co potřebujete vědět?

6. 3. 2017

Možnost bezkontaktního placení využívají milióny zákazníků po celém světě. A Česká republika není výjimkou, právě naopak. Čeští spotřebitelé si bezkontaktní platby více než oblíbili a prostřednictvím platebních karet platí častěji než vybírají hotovost u bankomatů.

Celá aktualita

Spořicí účty a úročení – žádná sláva, ale alespoň něco

1. 9. 2016

Úroky na spořicích účtech jsou nízké, neznamená to však, že byste neměli spořicí účet používat. Hlavně proto, že jeho zřízení a vedení bývá zadarmo nebo jen velmi nízkými poplatky. Jak se vám zhodnotí peníze na spořicím účtu a jaké jsou další výhody tohoto finančního produktu?

Celá aktualita

České banky nabízí běžné účty pro děti i mladistvé. Jaká je aktuálně nabídka pro rok 2016?

27. 5. 2016

Běžný účet je naprosto běžná záležitost. Alespoň pro dospělého. S pomocí běžného účtu spravujeme své finance, hradíme pravidelné platby a platíme nákupy. České banky však jdou s dobou a běžné účty nenabízí pouze pro dospělé od 18 let, ale i pro malé děti a dospívající mládež. K čemu je to dobré?

Celá aktualita

Moderní banky, část první - mBank

23. 5. 2016

Banky dříve nabízely spoustu variací běžných účtů tak, aby vyhověly specifickým zájmovým skupinám. Především studentské tarify nabízely mladým lidem výhody, jako bezplatné vedení účtu či jednorázové (a někdy i dlouhodobé) finanční úlevy či příspěvky přímo na konto od banky.

Celá aktualita

GE Money Bank se změní na Moneta Money Bank

27. 4. 2016

Za pár dnů dojde na českém bankovním trhu k největší změně vlastníka za posledních deset let od fúze UniCredit Bank s Živnobankou. GE Money Bank, čtvrtá největší česká banka změní svého vlastníka a s tím vymění i svůj název a logo. Nový vlastník nabídne k prodeji 51 procent akcí na burze a to již 6. května.

Celá aktualita
Všechny aktuality