Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Běžné účty >> České banky nabízí běžné účty pro děti i mladistvé. Jaká je aktuálně nabídka pro rok 2016?

Aktuality

České banky nabízí běžné účty pro děti i mladistvé. Jaká je aktuálně nabídka pro rok 2016?

27. 5. 2016 Běžné účty Běžný účet je naprosto běžná záležitost. Alespoň pro dospělého. S pomocí běžného účtu spravujeme své finance, hradíme pravidelné platby a platíme nákupy. České banky však jdou s dobou a běžné účty nenabízí pouze pro dospělé od 18 let, ale i pro malé děti a dospívající mládež. K čemu je to dobré?

Zacházet s penězi rozumně po celý život není silnou stránkou každého dospělého. Mnozí Češi se nenaučí své vlastní finance pořádně spravovat nikdy. Výsledkem je vysoká míra zadluženosti a všeobecně špatná finanční gramotnost. Na jednu stranu se lidé nebojí utrácet, na stranu druhou si nedokáží spočítat, jaká půjčka se jim vyplatí, a zda na ni vůbec mají. Jednou z cest, jak tuto situaci změnit, je vést k zodpovědnému zacházení s penězi již malé děti.

Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš

Není pochyb o tom, že stará česká přísloví mají vždy pravdu. Děti, které jsou od brzkých dětských let vedeni k finanční zodpovědnosti, nemají v dospělosti problémy vycházet s penězi, které si vydělají. Naučit se používat běžný účet, spravovat své finance a používat “kapesné” od rodičů rozumné je základem. Banky proto vzaly v potaz stále častěji požadavky moderních rodičů a již nějaký čas ve své nabídce mají i běžné účty pro malé děti a mladistvé.

Nabídka běžných účtů pro děti, mladistvé a studenty pro rok 2016:

Název banky Název produktu Podmínky Cena za vedení účtu
Česká spořitelna Osobní účet ČS II (FRESH účet) Běžný účet s platební kartou je určený pro děti a mladistvé od 8 let. Zdarma
Komerční banka Dětské konto Beruška Běžný účet je určený pro děti od narození do 15 let. Platební kartu obdrží dítě ve věku 8 let. Zdarma
Komerční banka Studentský účet G2 Studentský účet je určený pro mladé do 19 let, studenti do 18 se souhlasem zákonného zástupce a absolventi VŠ do 30 let. Zdarma pro studenty do 25 let
ČSOB Dětské konto Slůně Je určené pro děti do 15 let. Platební kartu obdrží dítě ve věku 8 let. Zdarma
ČSOB Studentské konto Vhodné pro mladistvé, studenty a absolventy od 15 do 30 let. Zdarma
UniCredit Banka DĚTSKÉ konto Běžný účet lze zřídit pro děti od narození do 15 let. První platební kartu obdrží v 8 letech. Zdarma
UniCredit Banka U konto pro mladé Účet mohou využívat mladí lidé ve věku od 15 do 26 let. Neplatí zde podmínka zasílání 12 000 Kč měsíčně. Zdarma
GE Money Bank Dětský účet Genius Běžný účet pro děti od narození do15 let s vlastní platební kartou od 8 let. Zdarma
GE Money Bank Genius Student Běžný účet s řadou výhod pro mladé a studenty ve věku 15 až 27 let. Zdarma
Raiffeisenbank eKonto Student Běžný účet určený pro děti a mladé od 12 do 26 let.

49 Kč měsíčně

(Zdarma pouze pro studenty do 18 let)

ERA Poštovní spořitelna ERA první konto Běžný účet pro děti od narození do 10 let. Zdarma
ERA Poštovní spořitelna ERA osobní účet Včetně platební karty lze dítěti zřídit kdykoliv od 10 let. Zdarma
Air Bank

Rodinný účet

V rámci účtů pro celou rodinu (lze mít až 10 účtů) je možné obdržet platební kartu a nálepku pro děti od 15 let Dle aktuálního ceníku
Fio banka Rodinný účet V rámci rodiny lze sdílet osobní účty včetně dětí a studentů. Platební karty jsou nabízeny dětem od věku 8 let. Dle aktuálního ceníku
ZUNO Bank NE 18 let  
Equa Bank NE 18 let  
mBank NE 18 let
LBBW NE 18 let  
Sberbank CZ NE 18 let  
Citibank NE 18 let  

Dětské a studentské běžné účty nabízí stálice mezi bankami

Běžné účty pro děti a mladistvé nabízí spíše tradiční banky, jako Česká spořitelna, Komerční banka, GE Money Bank (Od 1. května 2016 došlo ke změně názvu na Moneta Money Bank) a další. Moderní banky, které vstoupily na bankovní trh před pár lety, bankovní účty pro osoby pod 18 let nenabízí.


Výjimkou jsou oproti loňskému roku Air Bank a Fio banka, které umožňují vytvoření tzv. rodinných účtů. Již před rokem mluvčí obou bank uvedli, že se zabývají zřízením dětského konta či jiného podobného produktu. Nyní si mohou zákazníci banky v rámci jednoho produktu založit více účtů a umožnit tak přístup a vlastní platební kartu i dětem mladším 18 let.

“Nezletilým od 8 let je možné k vlastnímu účtu vydat platební kartu, a to zdarma. Karty mají nižší limity - od věku 8 let včetně do 15 let je nejvyšší přípustný týdenní limit 5 000 Kč, od věku 15 let včetně do 18 let je nejvyšší přípustný týdenní limit 15 000 Kč. Rodiče mohou také dítěti nechat vydat kartu k některému z jejich účtů, rovněž od 8 let věku dítěte - potom je stanovení limitů transakcí na jejich zvážení,” uvedla Vendula Žaloudíkova z  Airbank.

Ostatní české banky Equa Bank, mBank, ZUNO či LBBW o vytvoření účtu pro děti a nezletilé osoby momentálně neuvažují. Citibank se zaměřuje především na firemní bankovnictví a produkty pro běžné občany nenabízí vůbec.

Štítky: bankovní účet zdarma | běžné účty pro děti a mladistvé | běžný účet zdarma | GE Money Bank | mBank | platební karta pro děti | srovnání běžné účty |

Hodnocení článku:

Podobné články

Běžné účty: Je studentský účet nutnost?

25. 8. 2017

Studentský život není laciný. Student musí být z něčeho živ, rád se baví a samotná studia také něco stojí. Zdaleka ne každý student má na tolik movité rodiče, aby mohl studovat a bavit se bez toho, aniž by sám přiložil ruku k dílu. Většina studentů si proto přivydělává, a s tím souvisí i potřeba dobrého a zároveň levného osobního účtu. Je lepší speciální bankovní účet pro studenty nebo klasický běžný účet?

Celá aktualita

Bezkontaktní platby: Co potřebujete vědět?

6. 3. 2017

Možnost bezkontaktního placení využívají milióny zákazníků po celém světě. A Česká republika není výjimkou, právě naopak. Čeští spotřebitelé si bezkontaktní platby více než oblíbili a prostřednictvím platebních karet platí častěji než vybírají hotovost u bankomatů.

Celá aktualita

Spořicí účty a úročení – žádná sláva, ale alespoň něco

1. 9. 2016

Úroky na spořicích účtech jsou nízké, neznamená to však, že byste neměli spořicí účet používat. Hlavně proto, že jeho zřízení a vedení bývá zadarmo nebo jen velmi nízkými poplatky. Jak se vám zhodnotí peníze na spořicím účtu a jaké jsou další výhody tohoto finančního produktu?

Celá aktualita

Běžný účet je obvykle zdarma, pozor ale na různé triky bank

16. 6. 2016

Téměř každá banka v současnosti nabízí vedení běžného účtu zdarma. To lze jedině ocenit, je tu však jedno velké ale. Banky většinou vedení běžného účtu zdarma nějak omezují a dá se dokonce říci, že nějaké peníze spojené s provozem svého bankovního účtu zaplatíte téměř vždy. Podívejte se, kde po vás banky budou chtít peníze a jak se zbytečnému placení vyhnout.

Celá aktualita

Moderní banky, část první - mBank

23. 5. 2016

Banky dříve nabízely spoustu variací běžných účtů tak, aby vyhověly specifickým zájmovým skupinám. Především studentské tarify nabízely mladým lidem výhody, jako bezplatné vedení účtu či jednorázové (a někdy i dlouhodobé) finanční úlevy či příspěvky přímo na konto od banky.

Celá aktualita

GE Money Bank se změní na Moneta Money Bank

27. 4. 2016

Za pár dnů dojde na českém bankovním trhu k největší změně vlastníka za posledních deset let od fúze UniCredit Bank s Živnobankou. GE Money Bank, čtvrtá největší česká banka změní svého vlastníka a s tím vymění i svůj název a logo. Nový vlastník nabídne k prodeji 51 procent akcí na burze a to již 6. května.

Celá aktualita

České banky: Za doporučeného klienta vám zaplatíme

11. 4. 2016

Kdysi vysoké poplatky za používání bankovního účtu se pomalu a jistě stávají minulostí. Nabídka osobních bankovních účtů s nízkými či dokonce nulovými poplatky se neustále rozšiřuje. Nespokojený klient může kdykoliv přejít k jiné bance, která mu nabídne výhodnější podmínky.

Celá aktualita

Nový zákon změní pravidla pro změnu banky

14. 3. 2016

Na konci února byla českou vládou schválena novela zákona o platebním styku, jejímž smyslem je zlepšení a posílení postavení klientů bank. Novela zákona například upravuje pravidla pro změnu banky, stanovuje podmínky pro provoz internetových srovnávačů či sjednocuje bankovní terminologii.

Celá aktualita

1 2 3 »