Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Běžné účty >> Nový zákon změní pravidla pro změnu banky

Aktuality

Nový zákon změní pravidla pro změnu banky

14. 3. 2016 Běžné účty Na konci února byla českou vládou schválena novela zákona o platebním styku, jejímž smyslem je zlepšení a posílení postavení klientů bank. Novela zákona například upravuje pravidla pro změnu banky, stanovuje podmínky pro provoz internetových srovnávačů či sjednocuje bankovní terminologii.

Ke schválení novely zákona o platebním styku došlo přesně 24. února a v platnost by měla být uvedena v září letošního roku. Co o novele řeklo Ministerstvo financí, které novelu vytvořilo? “Snahou Ministerstva financí není jen maximálně spotřebitelům usnadnit jejich orientaci v nabídkách jednotlivých bank, ale také zlepšit a posílit jejich postavení. Dnes je běžné, že stejné služby se v obchodních podmínkách bank označují různě, což komplikuje nejen orientaci spotřebitelů v jednotlivých nabídkách, ale také možnost srovnání,“ vyjádřil se k novele Andrej Babiš, ministr financí.

Sjednocení bankovních produktů napříč Evropskou unií

Banky čekají poměrně zásadní změny. Každému novému klientovi budou povinné ještě před uzavřením smlouvy o založení bankovního účtu předložit standardizovaný dokument s výčtem všech účtovaných poplatků za poskytované služby. Podle ministerstva financí to klientovi usnadní porovnání bank. Podle České asociace bank bude implementace této původně evropské směrnice velice nákladná.

“Směrnice očekává, že toto opatření klientům usnadní srovnání podmínek, které banky a další povinné subjekty u vymezených produktů nabízejí, a tuto rétoriku přebírají i tuzemské oficiální komentáře k návrhu novely zákona o platebním styku, jímž se směrnice implementuje. Nepopíráme, že tato úprava srovnatelnost podpoří, ale současně máme za to, že základním faktorem podporujícím transparentnost trhu je v našem případě jeho vysoce konkurenční charakter. Je nutno také dodat, že přizpůsobení bank tomuto požadavku směrnice bude nákladné,“ uvedl Pavel Štěpánek, výkonný ředitel České bankovní asociace.

Změna banky za pouhých dvanáct dní

Bankovní klienti určitě uvítají změnu pravidel pro změnu bankovního účtu (tzv. switching). Změny se týkají zejména lhůty nutné k převedení účtu, ktera se zkrátí ze současných patnácti na dvanáct dní. Klienti si tak budou moci mnohem snáze a rychleji převést účet od jedné k druhé bance. “Spotřebitelům se tak otevře možnost snadno si převést účet do jiné banky, přičemž jim zůstane zachováno nastavení trvalých příkazů a inkas. Cílem je jednoduše změnit dosavadní banku, jestliže v jiné spotřebitel dostane lepší nabídku,“ zdůraznilo Ministerstvo financí.

„Tuto změnu určitě vítáme. Zkrácení dané doby pro změnu banky nám pomůže v lepší komunikaci s ostatními bankami, protože dle tohoto zákona i ony budou muset dodržovat určitá pravidla a určitý časový harmonogram. Právě pozdní odpovědi ostatních bank protahovaly proces změny banky až na patnáct dní," vyjádřila se konkrétně k této změně Milada Veselá, mluvčí GE Money Bank.

Změny pocítí také internetové srovnávače bankovních poplatků, jejich provoz bude nově upraven pravidly uvedených v novele zákona. Ministerstvo financí rovněž tvrdí, že tímto krokem dojde k přizpůsobení českého právního řádu evropskému nařízení o mezibankovních poplatcích. Novela zákona totiž stanoví jejich maximální možnou výši.

Některé banky novelu vítají, jiné ji považují za zbytečnost

A jak se na novelu dívají samotné banky? Pozitivně změny hodnotí například Raiffeisenbank. „Obecně tyto změny hodnotíme jako pozitivní směrem ke klientům. Pro některé klienty bude určitě přínosem sjednocení základních/nejpoužívanějších poplatků. Také tzv. nákladový výpis jistě ocení řada klientů. Asi nejvíce ale klienti ocení to, že v případě změny banky za ně nová banka v rámci tzv. mobility zajistí kontaktování inkasních společností, kterým sama oznámí změnu účtu,“ uvedl Tomáš Zavoral z Raiffeisenbank.

Podle České spořitelny bude novela zákona znamenat zvýšení administrativní náročnosti a s tím spojené i vyšší náklady. Fio banka a mBank tvrdí, že novela pouze zmiňuje věci, které banky již dávno standardně nabízí. „Novela zákona zavede například účty za přiměřenou cenu pro všechny nebo povinný převod účtu z jedné banky do jiné. Jde o věci, které již standardně nabízíme - účty bez poplatků a bez podmínek pro všechny máme již řadu let, stejně tak zájemcům převedeme zdarma osobní účet z jiné tuzemské banky k nám. Proto pro nás novela nepředstavuje žádné zásadní změny ani inovace,“ řekl Zdeněk Kovář z Fio banky.

Uvažujete i vy o změně banky? Počkejte si, až nový zákon vejde v platnost, a vyberte si novou banku díky jednodušším podmínkám. Úspory.cz vám s výběrem nové banky rády pomohou.

Štítky: bankovní účet | běžný účet zdarma | mBank | novela zákona o platebním styku | srovnání bankovních poplatků | změna banky do 12 dní |

Hodnocení článku:

Podobné články

Běžné účty: Je studentský účet nutnost?

25. 8. 2017

Studentský život není laciný. Student musí být z něčeho živ, rád se baví a samotná studia také něco stojí. Zdaleka ne každý student má na tolik movité rodiče, aby mohl studovat a bavit se bez toho, aniž by sám přiložil ruku k dílu. Většina studentů si proto přivydělává, a s tím souvisí i potřeba dobrého a zároveň levného osobního účtu. Je lepší speciální bankovní účet pro studenty nebo klasický běžný účet?

Celá aktualita

Bezkontaktní platby: Co potřebujete vědět?

6. 3. 2017

Možnost bezkontaktního placení využívají milióny zákazníků po celém světě. A Česká republika není výjimkou, právě naopak. Čeští spotřebitelé si bezkontaktní platby více než oblíbili a prostřednictvím platebních karet platí častěji než vybírají hotovost u bankomatů.

Celá aktualita

Spořicí účty a úročení – žádná sláva, ale alespoň něco

1. 9. 2016

Úroky na spořicích účtech jsou nízké, neznamená to však, že byste neměli spořicí účet používat. Hlavně proto, že jeho zřízení a vedení bývá zadarmo nebo jen velmi nízkými poplatky. Jak se vám zhodnotí peníze na spořicím účtu a jaké jsou další výhody tohoto finančního produktu?

Celá aktualita

Běžný účet je obvykle zdarma, pozor ale na různé triky bank

16. 6. 2016

Téměř každá banka v současnosti nabízí vedení běžného účtu zdarma. To lze jedině ocenit, je tu však jedno velké ale. Banky většinou vedení běžného účtu zdarma nějak omezují a dá se dokonce říci, že nějaké peníze spojené s provozem svého bankovního účtu zaplatíte téměř vždy. Podívejte se, kde po vás banky budou chtít peníze a jak se zbytečnému placení vyhnout.

Celá aktualita

České banky nabízí běžné účty pro děti i mladistvé. Jaká je aktuálně nabídka pro rok 2016?

27. 5. 2016

Běžný účet je naprosto běžná záležitost. Alespoň pro dospělého. S pomocí běžného účtu spravujeme své finance, hradíme pravidelné platby a platíme nákupy. České banky však jdou s dobou a běžné účty nenabízí pouze pro dospělé od 18 let, ale i pro malé děti a dospívající mládež. K čemu je to dobré?

Celá aktualita

Moderní banky, část první - mBank

23. 5. 2016

Banky dříve nabízely spoustu variací běžných účtů tak, aby vyhověly specifickým zájmovým skupinám. Především studentské tarify nabízely mladým lidem výhody, jako bezplatné vedení účtu či jednorázové (a někdy i dlouhodobé) finanční úlevy či příspěvky přímo na konto od banky.

Celá aktualita

GE Money Bank se změní na Moneta Money Bank

27. 4. 2016

Za pár dnů dojde na českém bankovním trhu k největší změně vlastníka za posledních deset let od fúze UniCredit Bank s Živnobankou. GE Money Bank, čtvrtá největší česká banka změní svého vlastníka a s tím vymění i svůj název a logo. Nový vlastník nabídne k prodeji 51 procent akcí na burze a to již 6. května.

Celá aktualita

České banky: Za doporučeného klienta vám zaplatíme

11. 4. 2016

Kdysi vysoké poplatky za používání bankovního účtu se pomalu a jistě stávají minulostí. Nabídka osobních bankovních účtů s nízkými či dokonce nulovými poplatky se neustále rozšiřuje. Nespokojený klient může kdykoliv přejít k jiné bance, která mu nabídne výhodnější podmínky.

Celá aktualita

1 2 3 »

;