Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Běžné účty >> Počet kybernetických útoků na běžné účty narostl o desítky procent

Aktuality

Počet kybernetických útoků na běžné účty narostl o desítky procent

27. 3. 2015 Běžné účty Banky zaznamenávají rostoucí počet hackerských útoků na běžné účty, jejichž cílem je krádež uložených finančních prostředků. Své klienty proto důrazně varují před podvodnými e-maily a škodlivými viry. I přesto počet obětí phishingu neustále narůstá a to až o desítky procent ročně.

Bohužel zdaleka ne všichni obyvatelé této planety se snaží uživit legálním způsobem a mnozí se uchylují k podvodným praktikám. Peníze tak získávají okradením ostatních lidí. Nestačí si však hlídat kabelku na ulici, obezřetný je třeba být také v případě uložených financí na běžném účtu. Moderní zloději totiž využívají neznalostí lidí, kradou citlivá data a poté si najdou cestu i k penězům na běžných účtech. Tento způsob je nazýván “phishing”, což je slovní říčka od anglického slova “fishing” neboli rybaření.

Phishing a malware - o co jde?

„Obětí phishingu (podvodného získávání citlivých údajů jako hesel a čísel kreditních karet pomocí e-mailů) a škodlivých virů přibývá,“ uvedla Martina Slavíková, mluvčí Poštovní spořitelny a Ery. Její slova potvrzují odborníci, kteří tvrdí, že počet útoků vzrostl o desítky procenta a nadále poroste. V letošním roce to může být dokonce o stovky procent.

Co je to phishing?

Jedná se o podvodnou techniku, která slouží k získávání citlivých osobních údajů, jako jsou hesla k bankovním účtům, čísla kreditních karet a další údaje v oblasti elektronické komunikace. Podvodníci v tomto případě rozesílají podvodné e-emaily, které předstírají, že odesílateli jsou sociální sítě, aukční weby, úřady státní zprávy, banky apod.

Cílem e-mailu je získat od uživatelů některý z cenných údajů, který je možné využít k nabourání do běžného účtu a jeho vykradení. Obsahem e-mailu také může být přihlašovací okno do internetového bankovnictví.

Co je to malware?

Dalším způsobem je rozesílání škodlivých virů neboli tzv. malware. Jedná se o počítačový program, jehož cílem je vniknutí počítačového systému a jeho poškození. Patří sem počítačové viry, trojští koně, spyware a adware. Zprvu se jednalo o žerty, které neměli uškodit. Postupem času však však tyto viry začali využívat k získávání informací a kontroly nad napadeným počítačem.

Podvodní hackeři nejčastěji útočí na běžné účty právě prostřednictvím výše uvedených technik a to z 80 až 90 procent evidovaných útoků. Zbylá procenta tvoří útoky spojené s využitím Facebooku a jiných úspěšných sociálních sítí.

Banky i Česká bankovní asociace nabádají k obezřetnosti

Varování před kybernetickými útoky vydala Česká bankovní asociace (ČBA) před několika týdny. „Internetové kriminality, která cílí na bankovní účty klientů, v posledních měsících přibývá. Nejde přitom jen o podezřelé e-maily, relativně snadno rozpoznatelné například díky špatné gramatice,“ uvedla ČBA ve své zprávě a občany vyzývá k obezřetností a dodržování bezpečnostních pravidel a zásad.  

  • Pravidelně aktualizujte bezpečnostní mechanismy počítače i mobilního telefonu.

  • Instalujte programy a aplikacy z důvěrychodných zdrojů.

  • Osobní údaje a přihlašovací hesla zadávejte pouze na ověřených serverech.

  • Hesla nikdy nikomu nesdělujete a pečlivě je chraňte.

  • Hesla pravidelně měňte a nepoužívejte stejná pro různé služby.

  • Neotevírejte e-maily a zejména přílohy od neznámých či podezřelých odesílatelů.

  • Čtěte upozornění a varování od své banky.

Policie dopadla skupinu hackerů

Policie se snaží tyto podvody odholovat. Jeden případ rozlouskli na počátku února letošního roku. Skupina podvodníků rozesílala podvodné e-maily, získávala citlivé informace a vykrádala účty. Nejčastěji se přitom vydávali za Českou poštu či Exekutorskou komoru. Počítač napadeného se snažili ovládnout pomocí viru a podvodné aplikace nabízeli i do mobilního telefonu.

„Dopadení phishingových podvodníků není snadné, stojí za ním provázaná a dobře organizovaná činnost mnoha útvarů banky. Česká spořitelna preventivně monitoruje všechny aktivní transakce uživatelů internetového bankovnictví s cílem odhalit podvodná jednání,“ sdělila Kristýna Havligerová, mluvčí České spořitelny, která se na dopadení podvodníků podílela.

 
Hodnocení článku:

Podobné články

Běžné účty: Je studentský účet nutnost?

25. 8. 2017

Studentský život není laciný. Student musí být z něčeho živ, rád se baví a samotná studia také něco stojí. Zdaleka ne každý student má na tolik movité rodiče, aby mohl studovat a bavit se bez toho, aniž by sám přiložil ruku k dílu. Většina studentů si proto přivydělává, a s tím souvisí i potřeba dobrého a zároveň levného osobního účtu. Je lepší speciální bankovní účet pro studenty nebo klasický běžný účet?

Celá aktualita

Bezkontaktní platby: Co potřebujete vědět?

6. 3. 2017

Možnost bezkontaktního placení využívají milióny zákazníků po celém světě. A Česká republika není výjimkou, právě naopak. Čeští spotřebitelé si bezkontaktní platby více než oblíbili a prostřednictvím platebních karet platí častěji než vybírají hotovost u bankomatů.

Celá aktualita

Spořicí účty a úročení – žádná sláva, ale alespoň něco

1. 9. 2016

Úroky na spořicích účtech jsou nízké, neznamená to však, že byste neměli spořicí účet používat. Hlavně proto, že jeho zřízení a vedení bývá zadarmo nebo jen velmi nízkými poplatky. Jak se vám zhodnotí peníze na spořicím účtu a jaké jsou další výhody tohoto finančního produktu?

Celá aktualita

Běžný účet je obvykle zdarma, pozor ale na různé triky bank

16. 6. 2016

Téměř každá banka v současnosti nabízí vedení běžného účtu zdarma. To lze jedině ocenit, je tu však jedno velké ale. Banky většinou vedení běžného účtu zdarma nějak omezují a dá se dokonce říci, že nějaké peníze spojené s provozem svého bankovního účtu zaplatíte téměř vždy. Podívejte se, kde po vás banky budou chtít peníze a jak se zbytečnému placení vyhnout.

Celá aktualita

České banky nabízí běžné účty pro děti i mladistvé. Jaká je aktuálně nabídka pro rok 2016?

27. 5. 2016

Běžný účet je naprosto běžná záležitost. Alespoň pro dospělého. S pomocí běžného účtu spravujeme své finance, hradíme pravidelné platby a platíme nákupy. České banky však jdou s dobou a běžné účty nenabízí pouze pro dospělé od 18 let, ale i pro malé děti a dospívající mládež. K čemu je to dobré?

Celá aktualita

Moderní banky, část první - mBank

23. 5. 2016

Banky dříve nabízely spoustu variací běžných účtů tak, aby vyhověly specifickým zájmovým skupinám. Především studentské tarify nabízely mladým lidem výhody, jako bezplatné vedení účtu či jednorázové (a někdy i dlouhodobé) finanční úlevy či příspěvky přímo na konto od banky.

Celá aktualita

GE Money Bank se změní na Moneta Money Bank

27. 4. 2016

Za pár dnů dojde na českém bankovním trhu k největší změně vlastníka za posledních deset let od fúze UniCredit Bank s Živnobankou. GE Money Bank, čtvrtá největší česká banka změní svého vlastníka a s tím vymění i svůj název a logo. Nový vlastník nabídne k prodeji 51 procent akcí na burze a to již 6. května.

Celá aktualita

České banky: Za doporučeného klienta vám zaplatíme

11. 4. 2016

Kdysi vysoké poplatky za používání bankovního účtu se pomalu a jistě stávají minulostí. Nabídka osobních bankovních účtů s nízkými či dokonce nulovými poplatky se neustále rozšiřuje. Nespokojený klient může kdykoliv přejít k jiné bance, která mu nabídne výhodnější podmínky.

Celá aktualita

1 2 3 »