Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Běžné účty >> Poplatek za dotaz úřední osoby. Víte, za co platíte?

Aktuality

Poplatek za dotaz úřední osoby. Víte, za co platíte?

29. 1. 2016 Běžné účty O tom, že si banky účtují za své služby nemalé poplatky, jistě víte. Znáte ale všechny poplatky, které si banky naúčtují? Podívejme se blíže na “poplatek za dotaz úřední osoby”. Tento absurdní poplatek si banky účtují za úkon, který klient banky nedokáže žádným způsobem ovlivnit.

Tento poplatek se “účastní” již jedenáctého ročníku Ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek a je jedním ze žhavých kandidátů na vítěze. Jednoduše řečeno se jedná o poplatek za vedení účtu v exekuci a banky jej naúčtují klientovi, na jehož bankovní účet se dotazuje úřední osoba, nejčastěji policie, soud či exekutor. Klient o tomto kroku není informován, není v jeho silách jej ovlivnit, a přesto za něj musí zaplatit.

„Jednoho dne koukám na výpis z účtu u své banky a nestačím se divit. Banka mi strhla třikrát 250 korun, aniž bych věděl za co. Při urgenci u banky mi bylo sděleno, že mi byl naúčtován poplatek za vyřízení dotazu úřední osoby, která se dotazovala ve třech případech na mé účty u této banky,“ popisuje nepříjemnou zkušenost se svou bankou a úřady pan Petr z Jihlavy. Zjištění bylo velice zajímavé. „Po dlouhém ‚vyšetřování jsem zjistil, že vůči mně vykonával exekutor neoprávněnou exekuci, a to na základě chyby v návrhu na nařízení exekuce, kde si spletli, podle shody jmen, moji osobu s osobou dlužníka, který bydlí ve stejném městě. Samozřejmě jsem tak o žádné exekuci ani problému nevěděl, a přesto mi byla stržena částka, aniž bych toto nějak zavinil. S bankou se teď dohadujeme o možnostech vrácení částky, ale moc ochoty tam není.”

Klienti s poplatkem nesouhlasí. Banky tvrdí, že na něj mají nárok

Klienti, kteří se s tímto poplatkem setkali osobně, jsou výslovně proti. Domnívají se, že banky nemají právo požadovat úhradu něčeho, co nezpůsobili nebo nepožadovali. Na účet se může úřední osoba dotázat i v případě, kdy se klient banky žádného prohřešku nedopustil. Navíc ani nemusí vědět, z jakého důvodu byl dotaz veden.

Banky zase tvrdí, že se dotaz týká klientova účtu, a proto má právo naúčtovat mu náklady, které se vznesením dotazu souvisí. Banka je povinna každý úřední dotaz vyřídit a stejně jako klient odmítá platit “ze svého” úkony, které nezpůsobila ani nezavinila. Názory obou stran - bank i jejich klientů, jsou oprávněné. Jak by měla vypadat ideální situace, aby se ani jedna ze stran necítila být poškozená? A jak řešit situaci, do které se dostal například pan Petr?

Náklady by měla nést dotazující se osoba, tedy stát

Není pochyb o tom, že současný systém je značně nedokonalý. Poplatek za dotaz úřední osoby účtovaný klientovi není v žádném případě správný a už vůbec ne spravedlivý. Poplatek by se měl řešit na úrovni banky a dotazující se úřední osoby, nikoliv mezi bankou a klientem, který se vznesením dotazu nemusí mít nic společného.

Právě o existenci těchto případů svědčí příběh pana Petra a jemu podobné. V ideálním případě by náklady na tyto služby, měla nést osoba, která si je vyžádala. V tomto případě by to byl úřad, který dotaz vznesl. O tomto řešení se vedou diskuse, zatím to však nevypadá na jeho brzkou aplikaci.

Který poplatek v anketě zvítězí?

V anketě o Nejabsurdnější bankovní poplatek za rok 2015 se účastní například:

  • Poplatek za autorizační SMS
  • Výše poplatku za vklad na účet na přepážce třetí osobou
  • Poplatek za účetní položku
  • Poplatek za vedení účtu zemřelého klienta po dobu dědického řízení
  • Poplatek za vedení kontokorentu i v době nečerpání služby
  • Poplatek za změnu osobních údajů u běžného účtu (např. změna příjmení po sňatku, trvalého bydliště a další)
  • Poplatek za výměnu opotřebované platební karty
  • Poplatek za změnu PIN přes bankomat
  • Poplatek za převod z účtu ke kreditní kartě na jiný účet
  • Poplatek za vyčíslení výše dlužné částky u hypotéky či stavebního spoření 

Podrobnosti o anketě najdete v článku Bankovní poplatky: Které jsou nejabsurdnější?.

Novinky a zajímavosti ze světa bankovních účtů vám přinášíme na Úspory.cz, kde si můžete porovnat běžné účty on-line.

Štítky: bankovní poplatky | bankovní účty | běžné účty | běžné účty bez poplatků | poplatek za dotaz úřední dotazy | srovnání běžné účty |

Hodnocení článku:

Podobné články

Běžné účty: Je studentský účet nutnost?

25. 8. 2017

Studentský život není laciný. Student musí být z něčeho živ, rád se baví a samotná studia také něco stojí. Zdaleka ne každý student má na tolik movité rodiče, aby mohl studovat a bavit se bez toho, aniž by sám přiložil ruku k dílu. Většina studentů si proto přivydělává, a s tím souvisí i potřeba dobrého a zároveň levného osobního účtu. Je lepší speciální bankovní účet pro studenty nebo klasický běžný účet?

Celá aktualita

Bezkontaktní platby: Co potřebujete vědět?

6. 3. 2017

Možnost bezkontaktního placení využívají milióny zákazníků po celém světě. A Česká republika není výjimkou, právě naopak. Čeští spotřebitelé si bezkontaktní platby více než oblíbili a prostřednictvím platebních karet platí častěji než vybírají hotovost u bankomatů.

Celá aktualita

Spořicí účty a úročení – žádná sláva, ale alespoň něco

1. 9. 2016

Úroky na spořicích účtech jsou nízké, neznamená to však, že byste neměli spořicí účet používat. Hlavně proto, že jeho zřízení a vedení bývá zadarmo nebo jen velmi nízkými poplatky. Jak se vám zhodnotí peníze na spořicím účtu a jaké jsou další výhody tohoto finančního produktu?

Celá aktualita

Běžný účet je obvykle zdarma, pozor ale na různé triky bank

16. 6. 2016

Téměř každá banka v současnosti nabízí vedení běžného účtu zdarma. To lze jedině ocenit, je tu však jedno velké ale. Banky většinou vedení běžného účtu zdarma nějak omezují a dá se dokonce říci, že nějaké peníze spojené s provozem svého bankovního účtu zaplatíte téměř vždy. Podívejte se, kde po vás banky budou chtít peníze a jak se zbytečnému placení vyhnout.

Celá aktualita

České banky nabízí běžné účty pro děti i mladistvé. Jaká je aktuálně nabídka pro rok 2016?

27. 5. 2016

Běžný účet je naprosto běžná záležitost. Alespoň pro dospělého. S pomocí běžného účtu spravujeme své finance, hradíme pravidelné platby a platíme nákupy. České banky však jdou s dobou a běžné účty nenabízí pouze pro dospělé od 18 let, ale i pro malé děti a dospívající mládež. K čemu je to dobré?

Celá aktualita

Moderní banky, část první - mBank

23. 5. 2016

Banky dříve nabízely spoustu variací běžných účtů tak, aby vyhověly specifickým zájmovým skupinám. Především studentské tarify nabízely mladým lidem výhody, jako bezplatné vedení účtu či jednorázové (a někdy i dlouhodobé) finanční úlevy či příspěvky přímo na konto od banky.

Celá aktualita

GE Money Bank se změní na Moneta Money Bank

27. 4. 2016

Za pár dnů dojde na českém bankovním trhu k největší změně vlastníka za posledních deset let od fúze UniCredit Bank s Živnobankou. GE Money Bank, čtvrtá největší česká banka změní svého vlastníka a s tím vymění i svůj název a logo. Nový vlastník nabídne k prodeji 51 procent akcí na burze a to již 6. května.

Celá aktualita

České banky: Za doporučeného klienta vám zaplatíme

11. 4. 2016

Kdysi vysoké poplatky za používání bankovního účtu se pomalu a jistě stávají minulostí. Nabídka osobních bankovních účtů s nízkými či dokonce nulovými poplatky se neustále rozšiřuje. Nespokojený klient může kdykoliv přejít k jiné bance, která mu nabídne výhodnější podmínky.

Celá aktualita

1 2 3 »