Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Běžné účty >> Spořicí účty a úročení – žádná sláva, ale alespoň něco
Aktuality

Spořicí účty a úročení – žádná sláva, ale alespoň něco

1. 9. 2016 Běžné účty Úroky na spořicích účtech jsou nízké, neznamená to však, že byste neměli spořicí účet používat. Hlavně proto, že jeho zřízení a vedení bývá zadarmo nebo jen velmi nízkými poplatky. Jak se vám zhodnotí peníze na spořicím účtu a jaké jsou další výhody tohoto finančního produktu?

Úročení spořicích účtů tlačí dolů nízké úrokové sazby Centrální banky. Zatímco před lety se banky přetahovaly o klienty pomocí nabídek úročení i 2,5 %, dnes je situace úplně jiná. Výše úroků na spořicích účtech se zpravidla pohybuje těsně okolo 0,5 %. Znamená to, že pokud si na takový účet uložíte 100 000 Kč, po roce na úrocích získáte pouhou pětistovku. Jak je vidět, zhodnocení peněz bance příliš neočekávejte a opravdu volnou hotovost raději investujte třeba do podílových fondů.

Výhody spořicího účtu

I přes nízké úročení ale spořicí účty smysl mají. Jejich zřízení je většinou k běžnému účtu zdarma a stále mají několik výhod. To největší je vysoká likvidita, protože peníze můžete kdykoli vybrat, navíc máte dobré zabezpečení vkladu. Spořicí účet vám rovněž pomůže „oddělit“ hotovost pro běžnou denní potřebu, a ty peníze, které aktuálně nepotřebujete, ale chcete je mít po ruce na nenadálé výdaje. Díky spořicímu účtu si zkrátka do svých osobních financí můžete zavést alespoň nějaký systém.

Jak u spořicího účtu získat větší úrok?

Banky někdy ke spořicím účtům nabízí různé bonusy ve formě nějaké té desetiny procenta navíc. Je to ale většinou nějak podmíněno – například minimální výší měsíčního vkladu, používáním debetní nebo kreditní karty, případně omezením transakcí na účtu na minimum. Zhodnocení i přes bonusy nebývá velké, v některých bankách a kampeličkách se dostanete maximálně na 1,2 %. Pokud ale podmínky bonusů nedodržíte, mohou vás čekat měsíční poplatky, které pošlou i to nevelké zhodnocení u spořicího účtu do věčných lovišť.

Pokud to shrneme, spořicí účet už dávno není prostředkem k nějakému většímu zhodnocování peněz. Stal se z něj pouhý nástroj pro lepší správu rodinných financí s drobnou přidanou hodnotou v podobě maličkého úroku.

Štítky: bankovní účty | banky | bezpečné bankovnictví |

Hodnocení článku:

Podobné články

5 nejčastěji využívaných funkcí mobilního bankovnictví. Umí je i vaše banka?

18. 9. 2018

Spousta Čechů vlastnících chytrý telefon si svůj život bez mobilního bankovnictví už neumí představit. Svůj účet mohou jednoduše kontrolovat a ovládat prostřednictvím telefonu. Stačí mít připojení na internet. Víte ale, co všechno moderní mobilní bankovnictví už dokáže? Pojďme si představit jedny z nejvyužívanějších funkcí.

Celá aktualita

Přišli jste o platební kartu nebo nálepku? Jednejte rychle

27. 6. 2018

Ztráta nebo krádež osobních dokladů včetně platebních karet a nálepek je sama o sobě nepříjemná událost. U platební pomůcek navíc hrozí riziko jejich zneužití. Nechcete-li zbytečně přijít o peníze, je nutné reagovat co nejrychleji. Zloději totiž velmi dobře vědí, že jde bojují s časem.

Celá aktualita

Běžné účty: Je studentský účet nutnost?

25. 8. 2017

Studentský život není laciný. Student musí být z něčeho živ, rád se baví a samotná studia také něco stojí. Zdaleka ne každý student má na tolik movité rodiče, aby mohl studovat a bavit se bez toho, aniž by sám přiložil ruku k dílu. Většina studentů si proto přivydělává, a s tím souvisí i potřeba dobrého a zároveň levného osobního účtu. Je lepší speciální bankovní účet pro studenty nebo klasický běžný účet?

Celá aktualita

Bezkontaktní platby: Co potřebujete vědět?

6. 3. 2017

Možnost bezkontaktního placení využívají milióny zákazníků po celém světě. A Česká republika není výjimkou, právě naopak. Čeští spotřebitelé si bezkontaktní platby více než oblíbili a prostřednictvím platebních karet platí častěji než vybírají hotovost u bankomatů.

Celá aktualita

Běžný účet je obvykle zdarma, pozor ale na různé triky bank

16. 6. 2016

Téměř každá banka v současnosti nabízí vedení běžného účtu zdarma. To lze jedině ocenit, je tu však jedno velké ale. Banky většinou vedení běžného účtu zdarma nějak omezují a dá se dokonce říci, že nějaké peníze spojené s provozem svého bankovního účtu zaplatíte téměř vždy. Podívejte se, kde po vás banky budou chtít peníze a jak se zbytečnému placení vyhnout.

Celá aktualita

České banky nabízí běžné účty pro děti i mladistvé. Jaká je aktuálně nabídka pro rok 2016?

27. 5. 2016

Běžný účet je naprosto běžná záležitost. Alespoň pro dospělého. S pomocí běžného účtu spravujeme své finance, hradíme pravidelné platby a platíme nákupy. České banky však jdou s dobou a běžné účty nenabízí pouze pro dospělé od 18 let, ale i pro malé děti a dospívající mládež. K čemu je to dobré?

Celá aktualita

Moderní banky, část první - mBank

23. 5. 2016

Banky dříve nabízely spoustu variací běžných účtů tak, aby vyhověly specifickým zájmovým skupinám. Především studentské tarify nabízely mladým lidem výhody, jako bezplatné vedení účtu či jednorázové (a někdy i dlouhodobé) finanční úlevy či příspěvky přímo na konto od banky.

Celá aktualita

GE Money Bank se změní na Moneta Money Bank

27. 4. 2016

Za pár dnů dojde na českém bankovním trhu k největší změně vlastníka za posledních deset let od fúze UniCredit Bank s Živnobankou. GE Money Bank, čtvrtá největší česká banka změní svého vlastníka a s tím vymění i svůj název a logo. Nový vlastník nabídne k prodeji 51 procent akcí na burze a to již 6. května.

Celá aktualita

1 2 3 »