Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Běžné účty >> Tradiční banky bojují o klienty a daří se jim

Aktuality

Tradiční banky bojují o klienty a daří se jim

5. 8. 2015 Běžné účty Před pár lety na český trh vtrhly nové, mladé a dynamické banky. Nabídnutím jednoduchých běžných účtů, minimem poplatků a moderního internetového bankovnictví na svou stranu získaly stovky tisíc klientů z řad zavedených bank. Tradiční banky však nezůstaly stát na místě a o své klienty aktivně bojují.

Dlouhá léta byly české banky zvyklé na konkurenci pouze mezi sebou. Ta však nebyla nijak výrazná. Banky nabízely víceméně stejně produkty a klienti platili poplatky u kterékoliv z nich bez rozdílu. Tyto zvyklosti se však velmi rychle změnily s příchodem moderních bank. Sebou přinesly novou strategii v podobě jednoduchých finančních služeb a především bezpoplatkovou politiku. Tradiční banky začaly velmi rychle přicházet o nespokojené klienty.

Banky ruší poplatky

Tradiční banky si rychle uvědomily, že zaběhlé zvyky se jim nepodaří dlouhodobě udržet. Rozhodly se jednat a jejich výraznější aktivita se projevila jako první i hypotečních úvěrů, v jejichž případě začaly snižovat a nakonec i rušit poplatky za vedení hypotečních úvěrů. Velký vliv v tomto případě měla také iniciativa PoplatkyZpět.cz, která usilovala o zrušení poplatků dle vzoru sousedních zemích.     

To však byl pouhý začátek. Dalším krokem byly změny u běžných účtu. Banky začaly vycházet vstříc klientům, kteří hrozily odchodem z důvodu placení nejrůznějších poplatků. Proto tradiční banky začaly inovovat běžné účty a především poplatky související s jejich správou. Klienti právě tento poplatek považují za neakceptovatelný vzhledem k tomu, že banka s jejich penězi hospodaří a manipuluje na finančních trzích. Klienti tak za určitých podmínek měli právo získat běžný účet bez poplatků.

Jako první s touto novinkou přišla UniCredit Bank s běžným účtem U Konto. Klientům s obratem nad 12 000 korun byl poplatek zrušen. Bance se tento krok vyplatil a rázem jí přibylo nových klientů. Nové strategie se rychle chytily další banky. GE Money Bank přišla s účtem Genius Gratis, Raiffeisenbank nabídla eKonto KOMPLET. Všem bankám se velmi rychle zvýšil počet nových klientů.

Vývoj počtu klientů a ziskovosti:

Banka Počet klientů v 1. čtvrtletí 2015 Meziroční změna počtu klientů Zisk v roce 2014 v Kč
Česká spořitelna 5 035 000 – 4 % 15,07 mld.
ČSOB 2 908 000 – 1 % 13,6 mld.
Komerční banka 1 626 000 + 1,8 % 13,0 mld
GE Money Bank 1 030 000 nezveřejněné 4,3 mld.
mBank 534 000 + 9,9 % 240 mil.
Raiffeisenbank cca. 500 000

nezveřejněné

2,05 mld.

Fio banka 480 000 + 33 % 81 mil.
Air Bank 343 000 + 42 % 312,7 mil.
UniCredit Bank 325 000 + 7,6 % 4,9 mld.
Equa bank 125 000 + 50 % - 359 mil.
Sberbank 86 000 + 28,8 % 383 mil.
J&T Banka 45 000    nezveřejněné 1,342 mld.
Expobank 30 000 nezveřejněné 590,8 mil.

Zdroj: Stránky bank, veřejné informace o hospodářském výsledku

Krása spočívá v jednoduchosti

Dalším významným krokem bylo zjednodušení ceníků a sazebníků. Nové sazebníky jsou jednodušší, přehlednější a srozumitelnější. Časy rozsáhlých několikastránkových sazebníků, ve kterých se nedalo nic dohledat, naštěstí skončily.

Ve změně politiky tradičních bank nehledejme zázraky. Je to zcela logický vývoj. Nové banky přinesly nový vítr a klient se stává středem jejich pozornosti. Klienti se více zajímají o podmínky, a pokud je banka nesplní, jednoduše přejdou k jiné bance. Pokud by se tradiční banky nepřizpůsobily, časem by zanikly.

Konkurence mezi bankami má nyní skutečný smysl. Banky hledají další a další možnosti, jak přitáhnout nové klienty. Ruší poplatky a vymýšlí nové a zajímavější produkty či takové produkty, které alespoň zdokonalují ty stávající. K běžným účtům tak klienti mají možnost získat více platebních karet či pojištění. Český trh se v rámci evropského srovnání stává více specifickým a to ve prospěch klientů. Více než 61 procent klientů je v současné době spokojeno se svou bankou. Celoevropský průměr však činí pouze 48 procent.

Srovnejte si běžné účty na Úspory.cz a vyberte si ten nejvýhodnější!

Štítky: bankovní poplatky | bezpoplatková politka bank | běžné účty | běžné účty bez poplatků | běžné účty online | srovnání běžné účty |

Hodnocení článku:

Podobné články

Běžné účty: Je studentský účet nutnost?

25. 8. 2017

Studentský život není laciný. Student musí být z něčeho živ, rád se baví a samotná studia také něco stojí. Zdaleka ne každý student má na tolik movité rodiče, aby mohl studovat a bavit se bez toho, aniž by sám přiložil ruku k dílu. Většina studentů si proto přivydělává, a s tím souvisí i potřeba dobrého a zároveň levného osobního účtu. Je lepší speciální bankovní účet pro studenty nebo klasický běžný účet?

Celá aktualita

Bezkontaktní platby: Co potřebujete vědět?

6. 3. 2017

Možnost bezkontaktního placení využívají milióny zákazníků po celém světě. A Česká republika není výjimkou, právě naopak. Čeští spotřebitelé si bezkontaktní platby více než oblíbili a prostřednictvím platebních karet platí častěji než vybírají hotovost u bankomatů.

Celá aktualita

Spořicí účty a úročení – žádná sláva, ale alespoň něco

1. 9. 2016

Úroky na spořicích účtech jsou nízké, neznamená to však, že byste neměli spořicí účet používat. Hlavně proto, že jeho zřízení a vedení bývá zadarmo nebo jen velmi nízkými poplatky. Jak se vám zhodnotí peníze na spořicím účtu a jaké jsou další výhody tohoto finančního produktu?

Celá aktualita

Běžný účet je obvykle zdarma, pozor ale na různé triky bank

16. 6. 2016

Téměř každá banka v současnosti nabízí vedení běžného účtu zdarma. To lze jedině ocenit, je tu však jedno velké ale. Banky většinou vedení běžného účtu zdarma nějak omezují a dá se dokonce říci, že nějaké peníze spojené s provozem svého bankovního účtu zaplatíte téměř vždy. Podívejte se, kde po vás banky budou chtít peníze a jak se zbytečnému placení vyhnout.

Celá aktualita

České banky nabízí běžné účty pro děti i mladistvé. Jaká je aktuálně nabídka pro rok 2016?

27. 5. 2016

Běžný účet je naprosto běžná záležitost. Alespoň pro dospělého. S pomocí běžného účtu spravujeme své finance, hradíme pravidelné platby a platíme nákupy. České banky však jdou s dobou a běžné účty nenabízí pouze pro dospělé od 18 let, ale i pro malé děti a dospívající mládež. K čemu je to dobré?

Celá aktualita

Moderní banky, část první - mBank

23. 5. 2016

Banky dříve nabízely spoustu variací běžných účtů tak, aby vyhověly specifickým zájmovým skupinám. Především studentské tarify nabízely mladým lidem výhody, jako bezplatné vedení účtu či jednorázové (a někdy i dlouhodobé) finanční úlevy či příspěvky přímo na konto od banky.

Celá aktualita

GE Money Bank se změní na Moneta Money Bank

27. 4. 2016

Za pár dnů dojde na českém bankovním trhu k největší změně vlastníka za posledních deset let od fúze UniCredit Bank s Živnobankou. GE Money Bank, čtvrtá největší česká banka změní svého vlastníka a s tím vymění i svůj název a logo. Nový vlastník nabídne k prodeji 51 procent akcí na burze a to již 6. května.

Celá aktualita

České banky: Za doporučeného klienta vám zaplatíme

11. 4. 2016

Kdysi vysoké poplatky za používání bankovního účtu se pomalu a jistě stávají minulostí. Nabídka osobních bankovních účtů s nízkými či dokonce nulovými poplatky se neustále rozšiřuje. Nespokojený klient může kdykoliv přejít k jiné bance, která mu nabídne výhodnější podmínky.

Celá aktualita

1 2 3 »