Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Běžné účty >> Úročení na běžných účtech roste, začíná se blížit spořicím účtům.

Aktuality

Úročení na běžných účtech roste, začíná se blížit spořicím účtům.

5. 8. 2013 Běžné účty

Běžné účty s nulovou úrokovou mírou nejsou žádnou výjimkou. V poslední době se ale začínají objevovat bankovní účty s vyšším úrokem. Díky tomu, že na spořicích účtech úroky letos spíše klesají, začínají se mezi těmito finančními produkty stírat rozdíly.

Průměrně se úroky na běžném účtu pohybují kolem 0,1 % ročně. Lze ale nalézt i běžné účty s úročením nad 1 %. V současnosti nabízí takový úrok banky Airbank (1,8 %) a Česká spořitelna (1,5 %).

V případě, že na běžném účtu nechává klient uložený vyšší obnos, finanční prostředky časem ztrácejí na reálné hodnotě. Na vině je právě nulové úročení, které neposkytuje ani minimální ochranu před vlivem inflace. Proto banky v minulosti přišly s nápadem spořicích účtů, kde nejsou uložené peníze fixovány tak jako na terminovaných vkladech a přitom nabízí vyšší úrokovou míru než běžné účty. Úročení spořících účtu bylo ale nastaveno výš, než bylo pro banky dlouhodobě únosné. Úroky začaly postupně klesat a nyní se úroková míra na spořicích účtech pohybuje pod 2 %. Ato už není příliš daleko od nejvyšších úroků u běžných účtů.

Náš tip: „Nejvýnosnější spořicí účet najdete na našem online porovnání spořicích účtů.“

Vyberte si účet podle svých představ

U běžných účtů by neměla úroková míra být určujícím parametrem. Pokud si právě vybíráte běžný účet, doporučujeme se zaměřit především na výši poplatků. Za co jsou účtovány a v jaké výši. Samozřejmě také záleží na Vašich osobních preferencích. Díky demografickému a sociálnímu rozvoji moderní společnosti pozorujeme vznik dvou typů běžných účtů. První je klasický účet, který využívají spíše lidé konzervativnější. Tento typ účtu nabízí známé banky s mnoha pobočkami. Klient platí za běžné věci jako vedení účtu, výběr z bankomatu, trvalé příkazy apod.. Druhý typ bankovních účtů je zaměřen především na dospívající generaci. Od založení je účet ovládán online. Hlavní výhodou je fakt, že za běžnou manipulaci s prostředky na účtu se neplatí.

Hodnocení článku:

Podobné články

Běžné účty: Je studentský účet nutnost?

25. 8. 2017

Studentský život není laciný. Student musí být z něčeho živ, rád se baví a samotná studia také něco stojí. Zdaleka ne každý student má na tolik movité rodiče, aby mohl studovat a bavit se bez toho, aniž by sám přiložil ruku k dílu. Většina studentů si proto přivydělává, a s tím souvisí i potřeba dobrého a zároveň levného osobního účtu. Je lepší speciální bankovní účet pro studenty nebo klasický běžný účet?

Celá aktualita

Bezkontaktní platby: Co potřebujete vědět?

6. 3. 2017

Možnost bezkontaktního placení využívají milióny zákazníků po celém světě. A Česká republika není výjimkou, právě naopak. Čeští spotřebitelé si bezkontaktní platby více než oblíbili a prostřednictvím platebních karet platí častěji než vybírají hotovost u bankomatů.

Celá aktualita

Spořicí účty a úročení – žádná sláva, ale alespoň něco

1. 9. 2016

Úroky na spořicích účtech jsou nízké, neznamená to však, že byste neměli spořicí účet používat. Hlavně proto, že jeho zřízení a vedení bývá zadarmo nebo jen velmi nízkými poplatky. Jak se vám zhodnotí peníze na spořicím účtu a jaké jsou další výhody tohoto finančního produktu?

Celá aktualita

Běžný účet je obvykle zdarma, pozor ale na různé triky bank

16. 6. 2016

Téměř každá banka v současnosti nabízí vedení běžného účtu zdarma. To lze jedině ocenit, je tu však jedno velké ale. Banky většinou vedení běžného účtu zdarma nějak omezují a dá se dokonce říci, že nějaké peníze spojené s provozem svého bankovního účtu zaplatíte téměř vždy. Podívejte se, kde po vás banky budou chtít peníze a jak se zbytečnému placení vyhnout.

Celá aktualita

České banky nabízí běžné účty pro děti i mladistvé. Jaká je aktuálně nabídka pro rok 2016?

27. 5. 2016

Běžný účet je naprosto běžná záležitost. Alespoň pro dospělého. S pomocí běžného účtu spravujeme své finance, hradíme pravidelné platby a platíme nákupy. České banky však jdou s dobou a běžné účty nenabízí pouze pro dospělé od 18 let, ale i pro malé děti a dospívající mládež. K čemu je to dobré?

Celá aktualita

Moderní banky, část první - mBank

23. 5. 2016

Banky dříve nabízely spoustu variací běžných účtů tak, aby vyhověly specifickým zájmovým skupinám. Především studentské tarify nabízely mladým lidem výhody, jako bezplatné vedení účtu či jednorázové (a někdy i dlouhodobé) finanční úlevy či příspěvky přímo na konto od banky.

Celá aktualita

GE Money Bank se změní na Moneta Money Bank

27. 4. 2016

Za pár dnů dojde na českém bankovním trhu k největší změně vlastníka za posledních deset let od fúze UniCredit Bank s Živnobankou. GE Money Bank, čtvrtá největší česká banka změní svého vlastníka a s tím vymění i svůj název a logo. Nový vlastník nabídne k prodeji 51 procent akcí na burze a to již 6. května.

Celá aktualita

České banky: Za doporučeného klienta vám zaplatíme

11. 4. 2016

Kdysi vysoké poplatky za používání bankovního účtu se pomalu a jistě stávají minulostí. Nabídka osobních bankovních účtů s nízkými či dokonce nulovými poplatky se neustále rozšiřuje. Nespokojený klient může kdykoliv přejít k jiné bance, která mu nabídne výhodnější podmínky.

Celá aktualita

1 2 3 »