Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Běžné účty >> Za odblokování internetového bankovnictví si banky účtují až 200 korun

Aktuality

Za odblokování internetového bankovnictví si banky účtují až 200 korun

5. 8. 2013 Běžné účty

Každým měsíc se tisícům bankovních klientů neúmyslně podaří zablokovat internetové bankovnictví. Zpravidla se jedná o opakovaně zadané chybné vstupní údaje. Banka účet zablokuje teprve až po několika neúspěšných pokusech. Následné odblokování Vás může vyjít pěkně draho.

Nejčastější chybou, kterou klienti opakují, jsou chybně zadané vstupní údaje, ať už se jedná o číslo účtu či heslo. Pokud už použijí správné údaje, zadají je do nesprávných polí. K dalším nejčastěji opakovaným chybám patří špatné nastavená klávesnice. Neobvyklé nejsou ani překlepy O s nulou nebo Z a Y.

Účet je zablokován po třech až pěti pokusech

K přihlášení do svého internetového účtu mají klienti více pokusů. Zpravidla se jedná maximálně o tři pokusy. Pokud se klient napotřetí nestrefí, je účet okamžitě zablokován. Některé banky povolují pokusu pět.

"Používáme mechanismus, který zabraňuje nechtěnému zablokování přístupu. Pokud uživatel zadá třikrát po sobě špatné heslo, vyžádáme si od něj třetí kontrolní údaj, čímž nechtěné blokaci často předejdeme," zmínil Vladimír Komjati z Air Bank.

Náš tip: Porovnejte si nabídku běžných účtů a sjednejte si nový a výhodnější účet online!

Pro rychlé odblokování jsou důležité bezpečnostní kódy

V první řádě se musí klient prokázat, že je majitelem zablokovaného účtu, a že má oprávnění se do aplikace přihlásit. Klient musí zavolat zákaznické centrum. Pro úspěšné odblokování používají banky bezpečnostní kód nebo bezpečnostní otázky. V obou případech je klient musí znát. Následně klient obdrží obratem nové vstupní údaje. Ty jsou vždy jednorázové a klient si nové údaje nastaví sám. Komplikovanější situace nastane, pokud banka vyžaduje osobní schůzku. Sem patří např. ČSOB, Fio nebo Poštovní spořitelna. Jako důvod uvádí zajištění maximální bezpečnosti.

Zadarmo i za poplatek

K zablokování dochází často vinou nepozornosti samotného klienta. Pokud správné údaje klient zná, je zpravidla odblokování okamžité a zadarmo. Horší situace nastává v případě, kdy klient vstupní údaje zapomene včetně bezpečnostního kódu. Na Vaši žádost banka generuje zcela nové přístupové údaje, které klientovi zašlou během 2 až 5 dnů do vlastních rukou. Generování nových kódu už zadarmo nebývá a banky si za něj účtují různě vysoký poplatek. Zdarma Vám nové kódy vygenerují u GE Money Bank, Air Bank, Komerční banky, UniCredit Banky, Zuno, Fio, Equa bank a Poštovní spořitelny.

Banky, které si odblokování a generování nových kódů do IB účtují poplatek

Banka Výše poplatku (v Kč)
Česká spořitelna 100 (nový bezpečnostní kód, nové bezpečnostní údaje)
ČSOB 100 (vystavení nového PIN)
LBBW Bank 100 (nový přístupový kód / PIN)
Raiffeisenbank 100 (nový IPIN a TPIN)
200 (odblokování osobního klíče)
Sberbank 150 (obnovení bezpečnostních údajů)

Zdroj: banky; údaje platné k 10. 5. 2013

Hodnocení článku:

Podobné články

Běžné účty: Je studentský účet nutnost?

25. 8. 2017

Studentský život není laciný. Student musí být z něčeho živ, rád se baví a samotná studia také něco stojí. Zdaleka ne každý student má na tolik movité rodiče, aby mohl studovat a bavit se bez toho, aniž by sám přiložil ruku k dílu. Většina studentů si proto přivydělává, a s tím souvisí i potřeba dobrého a zároveň levného osobního účtu. Je lepší speciální bankovní účet pro studenty nebo klasický běžný účet?

Celá aktualita

Bezkontaktní platby: Co potřebujete vědět?

6. 3. 2017

Možnost bezkontaktního placení využívají milióny zákazníků po celém světě. A Česká republika není výjimkou, právě naopak. Čeští spotřebitelé si bezkontaktní platby více než oblíbili a prostřednictvím platebních karet platí častěji než vybírají hotovost u bankomatů.

Celá aktualita

Spořicí účty a úročení – žádná sláva, ale alespoň něco

1. 9. 2016

Úroky na spořicích účtech jsou nízké, neznamená to však, že byste neměli spořicí účet používat. Hlavně proto, že jeho zřízení a vedení bývá zadarmo nebo jen velmi nízkými poplatky. Jak se vám zhodnotí peníze na spořicím účtu a jaké jsou další výhody tohoto finančního produktu?

Celá aktualita

Běžný účet je obvykle zdarma, pozor ale na různé triky bank

16. 6. 2016

Téměř každá banka v současnosti nabízí vedení běžného účtu zdarma. To lze jedině ocenit, je tu však jedno velké ale. Banky většinou vedení běžného účtu zdarma nějak omezují a dá se dokonce říci, že nějaké peníze spojené s provozem svého bankovního účtu zaplatíte téměř vždy. Podívejte se, kde po vás banky budou chtít peníze a jak se zbytečnému placení vyhnout.

Celá aktualita

České banky nabízí běžné účty pro děti i mladistvé. Jaká je aktuálně nabídka pro rok 2016?

27. 5. 2016

Běžný účet je naprosto běžná záležitost. Alespoň pro dospělého. S pomocí běžného účtu spravujeme své finance, hradíme pravidelné platby a platíme nákupy. České banky však jdou s dobou a běžné účty nenabízí pouze pro dospělé od 18 let, ale i pro malé děti a dospívající mládež. K čemu je to dobré?

Celá aktualita

Moderní banky, část první - mBank

23. 5. 2016

Banky dříve nabízely spoustu variací běžných účtů tak, aby vyhověly specifickým zájmovým skupinám. Především studentské tarify nabízely mladým lidem výhody, jako bezplatné vedení účtu či jednorázové (a někdy i dlouhodobé) finanční úlevy či příspěvky přímo na konto od banky.

Celá aktualita

GE Money Bank se změní na Moneta Money Bank

27. 4. 2016

Za pár dnů dojde na českém bankovním trhu k největší změně vlastníka za posledních deset let od fúze UniCredit Bank s Živnobankou. GE Money Bank, čtvrtá největší česká banka změní svého vlastníka a s tím vymění i svůj název a logo. Nový vlastník nabídne k prodeji 51 procent akcí na burze a to již 6. května.

Celá aktualita

České banky: Za doporučeného klienta vám zaplatíme

11. 4. 2016

Kdysi vysoké poplatky za používání bankovního účtu se pomalu a jistě stávají minulostí. Nabídka osobních bankovních účtů s nízkými či dokonce nulovými poplatky se neustále rozšiřuje. Nespokojený klient může kdykoliv přejít k jiné bance, která mu nabídne výhodnější podmínky.

Celá aktualita

1 2 3 »