Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Cestovní pojištění >> Autem na hory. Na co si dát pozor

Aktuality

Autem na hory. Na co si dát pozor

18. 1. 2015 Cestovní pojištění Zimní sezóna je v plném proudu a desítky Čechů míří za zimními radovánkami do zahraničních hor, kde je čeká nejen pořádný sníh ale hlavně kvalitní sjezdovky či běžkařské trasy. Mezi nejoblíbenější lokality patří slovenské, rakouské a italské hory.

Jmenované horské oblasti se zpravidla nachází pár hodin jízdy autem, a proto většina Čechů cestujících do zahraničních hor volí auto jako dopravní prostředek. Do auta se totiž vejde vše od osobních věcí až po sportovní potřeby, jako jsou lyže či snowboard. Cestování autem v zimních podmínkách však není snadné, a proto by motoristé měli respektovat pravidla v dané zemi.

České hory aneb doma je doma

Stále existuje mnoho lidí, kteří dávají přednost domácímu prostředí a na české hory nedají dopustit. Možná nejsou tak velké, ale pokud je pěkná sněhová nadílka, lyžovat je možné také v našich horách. Ačkoliv by česká pravidla silničního provozu a jiné důležité informace měli znát všichni, připomeňme si ty nejdůležitější.

Zimní pneumatiky

V České republice platí povinnost zimních pneumatik v období od 1. listopadu do 31. března, pokud se na silnicích vyskytuje souvislá vrstva sněhu, ledu či námrazy.

Jízda pod vlivem alkoholu a rychlá jízda

České zákony neumožňují před jízdou vypít ani skleničku. Pokud Vás policie chytí a zjistí přítomnost alkoholu v krvi, hrozí Vám pokuta od 2 500 Kč. V horším případě Vám mohou na místě odebrat řidičský průkaz a v případě, že pod vlivem alkoholu způsobíte nehodu, Vám hrozí odpovídající trestní řízení.

Maximální limity jsou na českých silnicích 50 km/h v obci, 90 km/h na silnicích mimo obec a 130 km/h na rychlostních silnicích. V případě překročení rychlosti o více než 20 km/h hrozí řidiči finanční pokuta od 2 500 Kč výše.

Tísňové linky

Policie Záchranná služba Hasiči
158 155 150

Slovensko

Slovenské Tatry jsou také velmi oblíbené. Zejména pro obyvatele Moravy, kteří mají vysoké hory doslova za rohem. Tatry jsou velmi oblíbené nejen mezi lyžaři a snowboardisty, ale jezdí sem také vyznavači horské turistiky či skialpinismu.

Zimní pneumatiky

Na Slovensku platí povinnost zimních pneumatik v období od 1. listopadu do 31. března pouze tehdy, nachází-li se na silnicích souvislá vrstva sněhu či ledu. Situace je tedy velmi podobná Česku.

Jízda pod vlivem alkoholu a rychlá jízda

Slovenské zákony neumožňují žádné množství alkoholu v krvi a za porušení zákona hrozí pokuta ve výši od 150 EUR výše. Maximální limity jsou na slovenských silnicích 50 km/h v obci, 90 km/h na silnicích mimo obec a 130 km/h na rychlostních silnicích. V případě překročení rychlosti o více než 20 km/h hrozí řidiči finanční pokuta od 50 EUR výše.

Tísňové linky

Policie Záchranná služba Hasiči
112 112 112

Rakousko

Rakouské Alpy jsou mezi Čechami velmi oblíbené. Nachází se relativně v dostupné vzdálenosti, a tak se vyplatí jet na hory i na prodloužený víkend. Navíc je známo, že Rakušané mají jedny z nejlepších podmínek pro lyžování i snowboarding. Nabízí kvalitní ubytování a velké množství sjezdovek určených pro začínající a pokročilé sportovce.

Zimní pneumatiky

V Rakousku platí povinnost zimních pneumatik v období od 1. listopadu do 15. dubna pod hrozbou pokuty až do výše 5 000 EUR, případně zabavení vozidla. Zimním podmínkám je také třeba přizpůsobit vybavení vozidla.

Jízda pod vlivem alkoholu a rychlá jízda

Rakouské zákony povolují 0,49 promile alkoholu v krvi. Pokud Vás policie chytí a zjistí přítomnost alkoholu v krvi nad tuto hranici, hrozí Vám pokuta od 300 EUR. Maximální limity jsou na rakouských silnicích 50 km/h v obci, 100 km/h na silnicích mimo obec a 130 km/h na rychlostních silnicích. V případě překročení rychlosti o více než 20 km/h hrozí řidiči finanční pokuta od 20 EUR výše.

Tísňové linky

Policie Záchranná služba Hasiči
133 144 122

Itálie

Také italské Alpy Češi rádi navštěvují. Nachází se však dále než ty rakouské, a tak se vyplatí jet do Itálie alespoň týden. Italské Alpy nabízí nejen ubytování v různých cenových relacích, ale také velké množství sjezdovek určených pro začínající a pokročilé sportovce.

Zimní pneumatiky

V Itálii platí povinnost zimních pneumatik pouze tehdy, nachází-li se na silnicích souvislá vrstva sněhu či ledu. Zákonná povinnost je pouze v oblasti Valle d´Aosta a to v období od 15. listopadu do 15. dubna.

Jízda pod vlivem alkoholu a rychlá jízda

V Itálii je možné řídit vozidlo s množstvím v alkoholu v krvi až do 0,50 promile. V případě překročení této hranice hrozí řidiči pokuta od 500 EUR výše. Maximální limity jsou na italských silnicích 50 km/h v obci, 100 km/h na silnicích mimo obec a 130 km/h na rychlostních silnicích. V případě překročení rychlosti o více než 20 km/h hrozí řidiči finanční pokuta od 160 EUR výše.

Itálie má navíc rozdílné limity pro den a noc. Od desíti hodin večer až do sedmé hodiny ranní platí noční limity, které jsou vyšší o třetinu.

Tísňové linky

Policie Záchranná služba Hasiči
113 118 115

Cestovní pojištění

Je jedno do jakých hor míříte strávit dlouho očekávanou zimní dovolenou. Nikdy však nezapomínejte na uzavření cestovního pojištění, které Vám poskytne finanční ochranu v případě škod na zdraví a případně i na majetku. Lékařská péče je v zahraničí výrazně dražší a již ošetření drobného úrazu může vyjít na několik tisíc korun. Cestovní pojištění stojí jen pár desítek korun a v případě úrazu nezaplatíte navíc ani korunu.

Štítky: cestování | cestovní pojištění | motoristé |

Hodnocení článku:

Podobné články

Chystáte se na hory? Nezapomeňte na cestovní pojištění

2. 1. 2018

Vánoce a oslavy nového roku máme úspěšně za sebou. Zima však zdaleka nekončí a spousta z vás má před sebou vysněnou dovolenou na lyžích. Lyžování a snowboarding patří k nejoblíbenějším zimním sportům, nejsou však bez rizika. Nezapomeňte si proto před odjezdem sjednat kvalitní cestovní pojištění.

Celá aktualita

Kvalitní cestovní pojištění zahrnuje i automatické prodloužení pojištění

24. 7. 2017

Žijeme v poklidné zemi, kde mezi nejhorší živelné události patří povodně jednou za pár let. V dobách letních dovolených však tisíce Čechů vyráží do exotičtějších krajů, kde jim dovolenou mohou pokazit daleko závažnější přírodní katastrofy. Například minulý týden řecký ostrov Kos zasáhlo silné zemětřesení. Stovky otřesených Čechů se nedostalo zpět do Čech včas kvůli zastavenému letištnímu provozu.

Celá aktualita

Je v běžném cestovním pojištění zahrnutý i terorismus?

3. 7. 2017

Před pár dny Evropu pobouřil další teroristický útok v Londýně, který si vyžádal mrtvé i zraněné. Dnes už bohužel neplatí, že k teroristickým útokům dochází pouze mimo Evropu, tyto tragédie se dějí stále blíže. Sledujte před každou cestou do ciziny varovná doporučení Ministerstva zahraničních věcí a zároveň se ujistěte, že vaše cestovní pojištění kryje riziko terorismu.

Celá aktualita

Jak si vybrat cestovní pojištění? Roli hraje destinace, délka i plánované aktivity

8. 5. 2017

Za pár dní odjíždíte na do zahraničí a rozhodli jste se pro vlastní bezpečnost a ochranu sjednat cestovní pojištění. Jak si tak klikáte návodem, tak postupně zjišťujete, že to není tak jednoduché. I cestovní pojištění si totiž můžete přizpůsobit na míru. Rozhodně platí, že je lepší být “přepojištěný”, než zapomenout na něco důležitého.

Celá aktualita

TOP 10 zimních destinací v Evropě

5. 1. 2017

Když se řekne zima, většině z nás se vybaví sníh. A co dělat v zimě? To zase většinu z nás napadne lyžování, snowboard a další tradiční aktivity spojené se sněhovou nadílkou. Avšak sníh přináší radost nejen sportovně založeným!

Celá aktualita

Lyžařské desatero: Bezpečně na sjezdovkách u nás i v Evropě

27. 12. 2016

Letošní zima je na sněhovou nadílku docela skoupá. Díky nízkým teplotám však lyžařská střediska mohou bez obav uměle zasněžovat. A tak se lyžuje se nejen v zahraničí, ale už i u nás. Společně s začátkem období zimních dovolených na lyžích je vhodné si připomenout pravidla bezpečného lyžování.

Celá aktualita

Chystáte se na studijní pobyt mimo ČR? Nezapomeňte na pojištění

25. 8. 2016

Studijní pobyt není pouze o vzdělávání a zábavě, je také o odpovědnosti. Stejně jako doma vás i v zahraničí mohou potkat nesnáze v podobě nemocí či úrazů a drahé lékařské péči se nevyhnete. Některé školy si toto riziko uvědomují, a proto studijní pobyt podmiňují sjednáním alespoň základního cestovní pojištění.

Celá aktualita

Jedete na dovolenou? Pojistěte se proti ztrátě zavazadel

27. 7. 2016

Pojištění proti ztrátě zavazadel může zvýšit vaši jistotu na letních cestách. Různí nenechavci se totiž objevují také v přímořských letoviscích napříč celou Evropou, a krádeže zde proto nebývají úplnou výjimkou. Pojištění proti ztrátě zavazadel se jistě před cestou na dovolenou hodí, je však dobré vědět, na co se vztahuje a na co ne.

Celá aktualita

1 2 3 »