Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Cestovní pojištění >> Blíží se zimní dovolené. Nezapomeňte na pojištění

Aktuality

Blíží se zimní dovolené. Nezapomeňte na pojištění

27. 11. 2014 Cestovní pojištění Období zimních dovolených se blíží a mnoho lidí má již nyní naplánovanou několikadenní “lyžovačku” na horách mimo Českou republiku. Při balení nezapomeňte také na cestovní pojištění. Jinak Vás v případě úrazu či nemoci může čekat mnohatisícový účet za léčbu a to zejména budete-li muset využít Horské služby.

Lyžování a jiné zimní sporty mají svá rizika, se kterými je nutné počítat. Rozhodně byste se neměli spoléhat na Evropský zdravotní průkaz, se kterým máte nárok na bezplatné ošetření ve státních zdravotnických zařízeních. Ze Vás totiž čeká vysoká spoluúčast, která se pohybuje od 20 až do 100 procent jak za ošetření, tak i za léky.

Příklady výše spoluúčasti:

  • Rakousko - 8 až 16 EUR za jeden den hospitalizace
  • Francie - 16 EUR a 20 procenta nákladů hospitalizace, 30 procent u lékařského ošetření a 85 procent u léků
  • Itálie - 100 procent u léků

Komerční cestovní pojištění naproti tomu stojí pár desítek korun denně a celkové náklady na dovolenou nijak výrazně nezvyšují. V případě úrazu však máte hrazenou veškerou léčbu i nutné náklady až do výše sjednaných pojistných limitů. Samozřejmě je nutné, aby pojištění odpovídalo typu dovolené a její náplni. Cestovní pojištění proto vybírejte velmi pečlivě.

Nezapomínejte na pojištění odpovědnosti

Základem každého cestovního pojištění je pojištění léčebných výloh. Zapomínat byste však neměli také na pojištění odpovědnosti a případně i na doplňkové připojištění úrazu a zavazadel. Součástí cestovního pojištění jsou vždy asistenční služby.

"Na zahraničních svazích často dochází k situaci, kdy český lyžař nebo snowboardista, zvyklý na naše poměry, jede pěkně zostra, nedívá se nalevo napravo a někoho srazí. Je zvyklý, že u nás se celkem nic neděje, pokud sražený protějšek jeví známky života. V zahraničí je však situace zcela odlišná. Povědomí o svých nárocích a pojišťovací gramotnost je tam podstatně větší a každý, kdo utrpí nějakou újmu, se hlásí o své," říká Hana Axmanová z Evropské cestovní pojišťovny.

Důležitá je také volba výše pojistných limitů, která by měla činit 1,5 až 2 miliony korun. Tato částka se může zdát vysoká, ale pokud se blíže podíváte na ceny v zahraničí, není to zas tak moc. Nezapomeňte, že pojištění musí pokrýt nejen léčbu a léky, ale také hospitalizaci, zákroky, zásah Horské služby či převoz do České republiky.

Kolik stojí ošetření v zahraničí?

  • Zásah horské služby od 10 000 Kč
  • Transport helikoptérou od 30 000 do 130 000 Kč
  • Převoz ambulancí do ČR od 20 000 do 40 000 Kč
  • Den v nemocnici (Rakousko, Itálie, Francie) od 15 000 do 20 000 Kč
  • Zlomenina lokte (Rakousko) s operací a hospitalizací na 7 dní až 160 000 Kč
  • Otevřená zlomenina kotníku (Rakousko) s operací a hospitalizací na 7 dní až 66 000 Kč

Jak je patrné, ceny ošetření jsou v zahraničí výrazně dražší, než je tomu u nás. Cestovní pojištění Vás přitom vyjde na pár set korun u jedné dovolené.

Pozor na rizikové sporty. Pojištění je dražší

V případě, že se věnujete rizikovým sportům, pak je nutné připojištění. Obyčejné pojištění má řadu výluk a může se stát, že pojišťovna odmítne vyplatit pojistné plnění například z důvodu, že jste se zranili mimo vyznačenou sjezdovku. "Tyto aktivity jsou rizikové zejména z pohledu dostupnosti asistenční služby. Ve chvíli, kdy se lyžař pohybuje mimo vyznačenou, upravenou a schválenou trasu, vystavuje se velkému riziku laviny či zranění. Případná možnost lokalizace zraněného klienta výrazně klesá a stejně tak je ztížena dostupnost záchranného sboru," upozorňuje Jiří Cívka z Generali.

Vždy si proto prostudujte smluvní podmínky, abyste se ujistili, že se vybrané pojištění vztahuje na všechny aktivity, které na zimní dovolené plánujete provozovat. "Pokud chce klient lyžovat mimo sjezdovku, případně dělat akrobatické lyžování, je nutné se připojistit na rizikový sport," varuje Tomáš Zavoral z České pojišťovny. Pojištění rizikových sportů však nenabízí zdaleka všechny pojišťovny. "Skialpinismus a veškeré události vzniklé při činnostech na místech k tomu neurčených, například lyžování a jiné činnosti mimo vyznačené trasy, jsou nepojistitelné," říká Renata Svobodová z České podnikatelské pojišťovny. Podobně jsou na tom také pojišťovny Allianz, Generali či Kooperativa.

Na Slovensku je nutné připojištění zásahu Horské služby

Na slovenských horách je situace o něco komplikovanější. "Na Slovensku je od roku 2006 zachraňovaná osoba povinná v plné výši uhradit náklady spojené s technickou částí zásahu Horské záchranné služby. Některé pojišťovny tyto náklady uhradí jen v případě, že byl postižený hospitalizován," vysvětluje Roman Sznapka z portálu ČeskéPojištění.cz.

Než tedy vyrazíte na slovenské hory, zjistěte si předem, zda máte zásah slovenské horské služby pojištěný. Pojišťovny Allianz, Uniga a ČSOB Pojišťovna mají zásah v základu. U ostatních pojišťoven je nutné připojištění.

Hodnocení článku:

Podobné články

Chystáte se na hory? Nezapomeňte na cestovní pojištění

2. 1. 2018

Vánoce a oslavy nového roku máme úspěšně za sebou. Zima však zdaleka nekončí a spousta z vás má před sebou vysněnou dovolenou na lyžích. Lyžování a snowboarding patří k nejoblíbenějším zimním sportům, nejsou však bez rizika. Nezapomeňte si proto před odjezdem sjednat kvalitní cestovní pojištění.

Celá aktualita

Kvalitní cestovní pojištění zahrnuje i automatické prodloužení pojištění

24. 7. 2017

Žijeme v poklidné zemi, kde mezi nejhorší živelné události patří povodně jednou za pár let. V dobách letních dovolených však tisíce Čechů vyráží do exotičtějších krajů, kde jim dovolenou mohou pokazit daleko závažnější přírodní katastrofy. Například minulý týden řecký ostrov Kos zasáhlo silné zemětřesení. Stovky otřesených Čechů se nedostalo zpět do Čech včas kvůli zastavenému letištnímu provozu.

Celá aktualita

Je v běžném cestovním pojištění zahrnutý i terorismus?

3. 7. 2017

Před pár dny Evropu pobouřil další teroristický útok v Londýně, který si vyžádal mrtvé i zraněné. Dnes už bohužel neplatí, že k teroristickým útokům dochází pouze mimo Evropu, tyto tragédie se dějí stále blíže. Sledujte před každou cestou do ciziny varovná doporučení Ministerstva zahraničních věcí a zároveň se ujistěte, že vaše cestovní pojištění kryje riziko terorismu.

Celá aktualita

Jak si vybrat cestovní pojištění? Roli hraje destinace, délka i plánované aktivity

8. 5. 2017

Za pár dní odjíždíte na do zahraničí a rozhodli jste se pro vlastní bezpečnost a ochranu sjednat cestovní pojištění. Jak si tak klikáte návodem, tak postupně zjišťujete, že to není tak jednoduché. I cestovní pojištění si totiž můžete přizpůsobit na míru. Rozhodně platí, že je lepší být “přepojištěný”, než zapomenout na něco důležitého.

Celá aktualita

TOP 10 zimních destinací v Evropě

5. 1. 2017

Když se řekne zima, většině z nás se vybaví sníh. A co dělat v zimě? To zase většinu z nás napadne lyžování, snowboard a další tradiční aktivity spojené se sněhovou nadílkou. Avšak sníh přináší radost nejen sportovně založeným!

Celá aktualita

Lyžařské desatero: Bezpečně na sjezdovkách u nás i v Evropě

27. 12. 2016

Letošní zima je na sněhovou nadílku docela skoupá. Díky nízkým teplotám však lyžařská střediska mohou bez obav uměle zasněžovat. A tak se lyžuje se nejen v zahraničí, ale už i u nás. Společně s začátkem období zimních dovolených na lyžích je vhodné si připomenout pravidla bezpečného lyžování.

Celá aktualita

Chystáte se na studijní pobyt mimo ČR? Nezapomeňte na pojištění

25. 8. 2016

Studijní pobyt není pouze o vzdělávání a zábavě, je také o odpovědnosti. Stejně jako doma vás i v zahraničí mohou potkat nesnáze v podobě nemocí či úrazů a drahé lékařské péči se nevyhnete. Některé školy si toto riziko uvědomují, a proto studijní pobyt podmiňují sjednáním alespoň základního cestovní pojištění.

Celá aktualita

Jedete na dovolenou? Pojistěte se proti ztrátě zavazadel

27. 7. 2016

Pojištění proti ztrátě zavazadel může zvýšit vaši jistotu na letních cestách. Různí nenechavci se totiž objevují také v přímořských letoviscích napříč celou Evropou, a krádeže zde proto nebývají úplnou výjimkou. Pojištění proti ztrátě zavazadel se jistě před cestou na dovolenou hodí, je však dobré vědět, na co se vztahuje a na co ne.

Celá aktualita

1 2 3 »