Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Cestovní pojištění >> Cestovní pojištění a terorismus: Které pojišťovny jej pojišťují?

Aktuality

Cestovní pojištění a terorismus: Které pojišťovny jej pojišťují?

28. 3. 2016 Cestovní pojištění Neexistuje pojištění bez smluvních podmínek a neexistují smluvní podmínky bez dlouhého soupisu výluk, na které se dané pojištění nevztahuje a nikdy se za žádných okolností vztahovat nebude. Vyplatí se tento seznam výluk dobře poznat u každého sjednaného pojištění, cestovní pojištění nevyjímaje.

Například cestovní pojištění mívá také takový soupis výluk. Jedná se sice o pojištění, které vám má poskytnout finanční prostředky za účelem uhrazení nákladů spojených s případnou léčbou úrazu či nemoci. Pokud však pojistná událost spadne do kategorie “výluk”, má pojišťovna právo pojistné plnění zamítnout nebo pokrátit. O jaké výluky se nejčastěji jedná?

Každá pojišťovna má vlastní seznam výluk. Zpravidla pojišťovny odmítají vyplatit pojistné plnění, došlo-li k pojistné události v důsledku:

  • požití alkoholu nebo návykových látek
  • zneužití léků
  • pokusu o sebevraždu nebo vědomého poškození na zdraví
  • trestné činnosti
  • válečné události, občanské války či terorismu
  • porušení zákonných ustanovení platných v dané zemi
  • provozováním rizikových či nebezpečných druhů sportů, které nelze pojistit nebo nebyla připojištěna
  • a další

Některé pojišťovny terorismus kryjí, jiné nikoliv

Pojištění terorismu bývá součástí výluk stejně jako válečné události či občanské války. A to i přesto, že by cestovní pojištění mělo pokrývat všechna rizika náhodných zranění bez vlastního přičinění či nedbalosti. Celkem osm pojišťoven do cestovního pojištění zahrnuje riziko teroristických útoků a dalších šest kryje alespoň léčebné výlohy bez jednorázového odškodnění v případě smrti či trvalých následků. Další pojišťovny mají teroristické útoky uvedené ve výlukách.

Pojistné podmínky se mohou kdykoliv změnit. Nezapomeňte se proto před podpisem pojistné smlouvy o cestovním pojištění vždy důkladně seznámit se všemi podmínkami včetně výluk.

Cestovní pojištění zahrnující teroristické útoky najdeme například u AXA pojišťovny, ERV Evropské pojišťovny, DIRECT Pojišťovny, Hasičské vzájemné pojišťovny, Uniqa pojišťovny a České podnikatelské pojišťovny. Česká pojišťovna uvádí, že “poskytne pojistné plnění i v případě pojistné události vzniklé v důsledku teroristických aktů, na kterých se však pojištěný žádným způsobem nepodílel."

Například pojišťovna Allianz má teroristické útoky ve výlukách, ale léčebné výlohy hradí. To znamená, že pojištění kryje případné ošetření a převoz do ČR. "Pojistitel není povinen poskytnout pojistné plnění v případech, kdy ke škodné události došlo válkou, invazí, činností zahraničního nepřítele, vojenskými akcemi, občanskou válkou, terorismem," píše se v pojistných podmínkách. "Terorismus je obecně ve výluce, ale vždy záleží na konkrétní situaci. Nevidíme to černobíle. Tím chci naznačit, že před jednoznačným zamítnutím bychom se především zajímali o to, o co konkrétně jde a jak se to odehrálo," vyjádřil se Václav Bálek, mluvčí Allianz.

Stejný postoj jako Allianz pojišťovna zastávají rovněž ČSOB pojišťovna, Generali pojišťovna,  Komerční pojišťovna, Slavia pojišťovna, Kooperativa pojišťovna, a Ergo pojišťovna. Teroristické útoky ve výlukách najdeme u MetLife, Wüstenrot, NN pojišťovna (bývalá ING) a Maxima Pojišťovny, v jejíchž pojistných podmínkách se striktně píše: "Pojištění se nevztahuje na újmy způsobené přímo nebo nepřímo v souvislosti s válečnými událostmi všeho druhu a jinými ozbrojenými střety, vnitřními nepokoji, revolucí, povstáním, pučem, státním převratem či jinými násilnými nepokoji jako jsou teroristické akce nebo stávky."

Sledovat varování ministerstva zahraničí se vyplatí

Pokud se pojištěný rozhodne vydat na vlastní pěst do země, kde probíhají nepokoje a hrozí i teroristické útoky, měl by v případě pojistné události počítat s odmítavým postojem své pojišťovny. "Pokud ministerstvo zahraničí nebo Světová zdravotnická organizace (WHO) výslovně nedoporučují do vybraných zemí cestovat kvůli hrozbě teroristických útoků a cestovatel se tam přesto vydá, pojištění mu případy vzniklé z teroristické činnosti nekryje. Jinými slovy – do takto rizikových oblastí by se v daný moment vůbec vydávat neměl," důrazně varuje Jan Marek, mluvčí Direct Pojišťovny. A stejný postoje zastává většina pojišťoven, které jinak riziko teroristických útoků kryjí.

Dbejte rad odborníků a cestujte opatrně. Před každou cestou si o cílové zemi zjistěte všechny dostupné nebezpečí. Na stránkách Úspory.cz si poté sjednejte odpovídající kvalitní cestovní pojištění za skvělé ceny!

Štítky: cestovní pojištění | cestovní pojištění a pojištění terorismu | pojištění terorismu | pojištění teroristyckých činů | rizikové země | výluky u cestovnho pojištění |

Hodnocení článku:

Podobné články

Chystáte se na hory? Nezapomeňte na cestovní pojištění

2. 1. 2018

Vánoce a oslavy nového roku máme úspěšně za sebou. Zima však zdaleka nekončí a spousta z vás má před sebou vysněnou dovolenou na lyžích. Lyžování a snowboarding patří k nejoblíbenějším zimním sportům, nejsou však bez rizika. Nezapomeňte si proto před odjezdem sjednat kvalitní cestovní pojištění.

Celá aktualita

Kvalitní cestovní pojištění zahrnuje i automatické prodloužení pojištění

24. 7. 2017

Žijeme v poklidné zemi, kde mezi nejhorší živelné události patří povodně jednou za pár let. V dobách letních dovolených však tisíce Čechů vyráží do exotičtějších krajů, kde jim dovolenou mohou pokazit daleko závažnější přírodní katastrofy. Například minulý týden řecký ostrov Kos zasáhlo silné zemětřesení. Stovky otřesených Čechů se nedostalo zpět do Čech včas kvůli zastavenému letištnímu provozu.

Celá aktualita

Je v běžném cestovním pojištění zahrnutý i terorismus?

3. 7. 2017

Před pár dny Evropu pobouřil další teroristický útok v Londýně, který si vyžádal mrtvé i zraněné. Dnes už bohužel neplatí, že k teroristickým útokům dochází pouze mimo Evropu, tyto tragédie se dějí stále blíže. Sledujte před každou cestou do ciziny varovná doporučení Ministerstva zahraničních věcí a zároveň se ujistěte, že vaše cestovní pojištění kryje riziko terorismu.

Celá aktualita

Jak si vybrat cestovní pojištění? Roli hraje destinace, délka i plánované aktivity

8. 5. 2017

Za pár dní odjíždíte na do zahraničí a rozhodli jste se pro vlastní bezpečnost a ochranu sjednat cestovní pojištění. Jak si tak klikáte návodem, tak postupně zjišťujete, že to není tak jednoduché. I cestovní pojištění si totiž můžete přizpůsobit na míru. Rozhodně platí, že je lepší být “přepojištěný”, než zapomenout na něco důležitého.

Celá aktualita

TOP 10 zimních destinací v Evropě

5. 1. 2017

Když se řekne zima, většině z nás se vybaví sníh. A co dělat v zimě? To zase většinu z nás napadne lyžování, snowboard a další tradiční aktivity spojené se sněhovou nadílkou. Avšak sníh přináší radost nejen sportovně založeným!

Celá aktualita

Lyžařské desatero: Bezpečně na sjezdovkách u nás i v Evropě

27. 12. 2016

Letošní zima je na sněhovou nadílku docela skoupá. Díky nízkým teplotám však lyžařská střediska mohou bez obav uměle zasněžovat. A tak se lyžuje se nejen v zahraničí, ale už i u nás. Společně s začátkem období zimních dovolených na lyžích je vhodné si připomenout pravidla bezpečného lyžování.

Celá aktualita

Chystáte se na studijní pobyt mimo ČR? Nezapomeňte na pojištění

25. 8. 2016

Studijní pobyt není pouze o vzdělávání a zábavě, je také o odpovědnosti. Stejně jako doma vás i v zahraničí mohou potkat nesnáze v podobě nemocí či úrazů a drahé lékařské péči se nevyhnete. Některé školy si toto riziko uvědomují, a proto studijní pobyt podmiňují sjednáním alespoň základního cestovní pojištění.

Celá aktualita

Jedete na dovolenou? Pojistěte se proti ztrátě zavazadel

27. 7. 2016

Pojištění proti ztrátě zavazadel může zvýšit vaši jistotu na letních cestách. Různí nenechavci se totiž objevují také v přímořských letoviscích napříč celou Evropou, a krádeže zde proto nebývají úplnou výjimkou. Pojištění proti ztrátě zavazadel se jistě před cestou na dovolenou hodí, je však dobré vědět, na co se vztahuje a na co ne.

Celá aktualita

1 2 3 »