Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Cestovní pojištění >> Cestovní pojištění má smysl

Aktuality

Cestovní pojištění má smysl

15. 11. 2014 Cestovní pojištění Stále mnoho českých turistů vyráží do zahraničí bez uzavřeného cestovního pojištění. Přitom cestovní pojištění stojí pouze pár set korun, ale v případě nemoci, úrazu či ztráty zavazadel Vám ušetří nemalé peníze i starosti.

Cestovní pojištění do zahraničí by mělo být samozřejmostí. Česká asociace pojišťoven (ČAP) uvádí, že každý rok hlásí nějakou pojistnou událost nejméně 70 tisíc českých turistů. Náklady na jednu pojistnou událost rostou a průměrně se pohybují kolem 12 tisíc korun. Výjimkou však nejsou škody ve výši několika milionů korun. “Náklady na sjednání cestovního pojištění se přitom pohybují v řádech desítek korun denně, což je ve srovnání s náklady na cestu a pobyt nepatrné navýšení, které za ten pocit klidu určitě stojí,“ uvedla Marcela Kotyrová z ČAP.

Výše pojistných limitů nejméně 1,25 milionu korun

Většina lidí za hlavní kritérium považuje cenu pojištění. Důležitá je však také volba pojistných limitů a možnosti připojištění. Základem je samozřejmě pojištění léčebných výloh, které se vztahují na onemocnění, úraz či úmrtí. Cestovní pojištění v těchto případech kryje náklady na lékařské ošetření a léčbu včetně všech nutných nákladů (léky, zdravotní materiál, lékařské zákroky, operace, hospitalizace, převozy a další). Součástí pojištění jsou také asistenční služby.

Výše pojistných limitů by neměla být nižší než 1,25 milionu korun pro cesty po Evropě a 3 miliony korun pro mimoevropské cesty. Ač to tak nemusí vypadat, náklady na léčení může i u menších úrazů vyjít na několik desítek tisíc korun. V případě závažných úrazů či nemocí se mohou vyšplhat až do výše několika milionů korun, a pak se vysoký limit pojistného plnění bude zajisté hodit..

Pojištění odpovědnosti jako součást cestovního pojištění

Škodu můžete způsobit nejen sobě, ale také dalším osobám. Za takové škody jste odpovědní a Vaší povinností je případnou škodu uhradit z vlastní kapsy. A pro tyto případy je určené pojištění odpovědnosti. „V případě, že máte sjednané pojištění odpovědnosti, hradí náklady poškozené straně Vaše pojišťovna. Nároky poškozeného za způsobenou škodu se mohou pohybovat řádově ve stovkách tisíců korun, zejména pak, pokud se jedná o škody na zdraví,“ sdělila Marcela Kotyrová..

Za minimální doporučený pojistný limit je pojišťovnami považována částka 1,5 milionu korun u škod na zdraví a životě a nejméně 0,5 milionu korun u majetkových škod..

Nezapomínejte na připojištění

K základnímu balíčku cestovního pojištění je možné uzavřít další připojištění, která zvyšují a rozšiřují pojistnou ochranu. Nejčastěji lidé uzavírají připojištění zavazadel proti ztrátě, odcizení či zničení. V případě, že cestujete s cestovní kanceláří a zájezd plánujete dlouho dopředu, vyplatí se také připojištění storna zájezdu..

Pro názornou představu jsme pro Vás připravily příklady cestovního pojištění pro rodinu s dětmi a mladý pár. V nabídce je zahrnuté kromě pojištění léčebných výloh také pojištění odpovědnosti, pojištění zavazadel a další služby.

Příklad 1: Rodina se dvěma dětmi cestující do Chorvatska na dobu 12 dní
Pojišťovna Produkt Limit léčebných výloh (Kč) Celkové pojistné (Kč)
Allianz Komplexní CP do zahraničí neomezený 1 440
Axa Komfort nebo Reference (jen pojištění léčebných výloh) 2,5 miliónů nebo 1,5 miliónu 1 382 nebo 728
Česká podnikatelská pojišťovna Standard plus 4,5 miliónu 1 498
Česká pojišťovna Dovolená s rodinou 3 milióny 958 (1)
ČSOB Pojišťovna CP pro skupinu osob 2,5 miliónu 480 (2)
ERV Evropská pojišťovna Sbaleno k moři (bez spoluúčasti/se spoluúčastí 1 500 Kč) 3 milióny 1 860/1 580
Kooperativa Kolumbus, varianta Klasik 3 milióny 600 (3) (2)
OZP Pojištění léčebných výloh 5 miliónů 324 (2)
UNIQA Pojištění léčebných výloh a asistenčních služeb, tarif L5 5 miliónů 444 (2)
VZP Optimal 3 milióny 1166
Wüstenrot Cestovatel 3 5 miliónů 740
Zdroj: pojišťovny; Poznámky: (1) první dítě se slevou 100 %, druhé se slevou 50 %; (2) cena pojištění jen pro léčebné výlohy; (3) dítě do 6 let zdarma
Příklad 2: Mladý pár cestující do Alp na dobu 7 dní
Pojišťovna Produkt Limit léčebných výloh (Kč) Celkové pojistné (Kč)
Allianz On-line, varianta Optimal neomezený 340
Axa a Generali Komfort nebo Reference (jen pojištění léčebných výloh) 2,5 miliónů nebo 1,5 miliónu 470 nebo 246
Česká podnikatelská pojišťovna Standard plus 4,5 miliónu 503
Česká pojišťovna Turistika a poznání 6 miliónů 580
ČSOB Pojišťovna CP pro jednotlivé osoby 2,5 miliónu 266
ERV Evropská pojišťovna Sbaleno za poznáním 4 milióny 1 020/860
Kooperativa Kolumbus, varianta Klasik 3 milióny 560
OZP Pojištění léčebných výloh se sportovním pojištěním 5 miliónů 336
UNIQA Pojištění léčebných výloh a asistenčních služeb, tarif L5 5 miliónů 238
VZP Optimal 3 milióny 416
Wüstenrot Cestovatel 2 3 milióny 294
Zdroj: pojišťovny
Hodnocení článku:

Podobné články

Chystáte se na hory? Nezapomeňte na cestovní pojištění

2. 1. 2018

Vánoce a oslavy nového roku máme úspěšně za sebou. Zima však zdaleka nekončí a spousta z vás má před sebou vysněnou dovolenou na lyžích. Lyžování a snowboarding patří k nejoblíbenějším zimním sportům, nejsou však bez rizika. Nezapomeňte si proto před odjezdem sjednat kvalitní cestovní pojištění.

Celá aktualita

Kvalitní cestovní pojištění zahrnuje i automatické prodloužení pojištění

24. 7. 2017

Žijeme v poklidné zemi, kde mezi nejhorší živelné události patří povodně jednou za pár let. V dobách letních dovolených však tisíce Čechů vyráží do exotičtějších krajů, kde jim dovolenou mohou pokazit daleko závažnější přírodní katastrofy. Například minulý týden řecký ostrov Kos zasáhlo silné zemětřesení. Stovky otřesených Čechů se nedostalo zpět do Čech včas kvůli zastavenému letištnímu provozu.

Celá aktualita

Je v běžném cestovním pojištění zahrnutý i terorismus?

3. 7. 2017

Před pár dny Evropu pobouřil další teroristický útok v Londýně, který si vyžádal mrtvé i zraněné. Dnes už bohužel neplatí, že k teroristickým útokům dochází pouze mimo Evropu, tyto tragédie se dějí stále blíže. Sledujte před každou cestou do ciziny varovná doporučení Ministerstva zahraničních věcí a zároveň se ujistěte, že vaše cestovní pojištění kryje riziko terorismu.

Celá aktualita

Jak si vybrat cestovní pojištění? Roli hraje destinace, délka i plánované aktivity

8. 5. 2017

Za pár dní odjíždíte na do zahraničí a rozhodli jste se pro vlastní bezpečnost a ochranu sjednat cestovní pojištění. Jak si tak klikáte návodem, tak postupně zjišťujete, že to není tak jednoduché. I cestovní pojištění si totiž můžete přizpůsobit na míru. Rozhodně platí, že je lepší být “přepojištěný”, než zapomenout na něco důležitého.

Celá aktualita

TOP 10 zimních destinací v Evropě

5. 1. 2017

Když se řekne zima, většině z nás se vybaví sníh. A co dělat v zimě? To zase většinu z nás napadne lyžování, snowboard a další tradiční aktivity spojené se sněhovou nadílkou. Avšak sníh přináší radost nejen sportovně založeným!

Celá aktualita

Lyžařské desatero: Bezpečně na sjezdovkách u nás i v Evropě

27. 12. 2016

Letošní zima je na sněhovou nadílku docela skoupá. Díky nízkým teplotám však lyžařská střediska mohou bez obav uměle zasněžovat. A tak se lyžuje se nejen v zahraničí, ale už i u nás. Společně s začátkem období zimních dovolených na lyžích je vhodné si připomenout pravidla bezpečného lyžování.

Celá aktualita

Chystáte se na studijní pobyt mimo ČR? Nezapomeňte na pojištění

25. 8. 2016

Studijní pobyt není pouze o vzdělávání a zábavě, je také o odpovědnosti. Stejně jako doma vás i v zahraničí mohou potkat nesnáze v podobě nemocí či úrazů a drahé lékařské péči se nevyhnete. Některé školy si toto riziko uvědomují, a proto studijní pobyt podmiňují sjednáním alespoň základního cestovní pojištění.

Celá aktualita

Jedete na dovolenou? Pojistěte se proti ztrátě zavazadel

27. 7. 2016

Pojištění proti ztrátě zavazadel může zvýšit vaši jistotu na letních cestách. Různí nenechavci se totiž objevují také v přímořských letoviscích napříč celou Evropou, a krádeže zde proto nebývají úplnou výjimkou. Pojištění proti ztrátě zavazadel se jistě před cestou na dovolenou hodí, je však dobré vědět, na co se vztahuje a na co ne.

Celá aktualita

1 2 3 »