Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Cestovní pojištění >> Cestovní pojištění může ušetřit i milióny korun

Aktuality

Cestovní pojištění může ušetřit i milióny korun

2. 1. 2015 Cestovní pojištění Každoročně se na horách v zahraničí zraní desítky Čechů. Spoléhat se přitom na evropský průkaz zdravotního pojištění není rozhodně zodpovědné a poškozeného jeho rozhodnutí může stát i milióny korun za léčbu. Cestovní pojištění přitom stojí pár set korun na týden.

Stovky Čechů v zimním období vyráží strávit dovolenou do Alp, Tater či dalších blízkých hor. Většina z nich jede do hor za lyžováním, snowboardingem či vysokohorskou turistikou. Jedná se o poměrně rizikové sporty, u kterých není o zranění nouze. I přesto se stále mnoho Čechů spoléhá pouze na Evropský průkaz zdravotního pojištění a odmítají “utrácet” za drahé komerční cestovní pojištění.

Proč je Evropský průkaz zdravotního pojištění nedostačující?

Je pravda, že s Evropským průkazem mají Češi nárok na základní ošetření ve všech zemích Evropské unie a dalších evropských státech. Tamější zdravotnická zařízení však těmto klientům poskytnou pouze základní ošetření a vždy se přitom musí jednat o státní zařízení. Navíc se za většinu úkonů musí zaplatit spoluúčast, která rozhodně není nízká. Hrazeny přitom nejsou převozy, hospitalizace ani asistenční služby. V případě vážného úrazu s trvalými následky může léčba v zahraničí přijít i na několik milionů korun.

Se svou zkušeností se nám svěřil například pan Pavel, který v loňském roce srazil snowboardistu v Rakouských horách. On si zlomil nohu a snowboardista si vážně poranil rameno. Ošetření, léčba i náhrada škody byly vyčísleny na jeden milión korun. Díky tomu, že měl pan Pavel sjednané cestovní pojištění včetně odpovědnosti za škodu, jej tato nehoda stála pouhých 180 korun, což byla cena za cestovní pojištění na osm dní.

V případě, že by neměl sjednané cestovní pojištění, by musel celou částku zaplatit ze svého. To se stalo klientce ERV Evropské pojišťovny, která vyrazila na zimní dovolenou pouze s pojistkou, kterou měla sjednanou u své platební karty. Při lyžování si zlomila obě stehenní kosti a musela být okamžitě operována. Ze svého musela uhradit 5 000 korun spoluúčast a navíc 52 tisíc korun za převoz vrtulníkem do nemocnice, který její pojistka bohužel nekryla.

Pozor na smluvní podmínky

Ne vždy cestovní pojištění stačí. V první řadě je nutné si vybrat takové cestovní pojištění, které se vztahuje na všechny aktivity, které plánujete na zimní dovolené provozovat. V případě rizikových sportů, jako je vysokohorská turistika nad 3 000 m.n.m. či lyžování mimo sjedzdovyk, je zpravidla nutné odpovídající připojištění. Plánované sporty je samozřejmě nutné provozovat za podmínek, které jsou nařízené v dané zemi. Jedná se například o povinnost nošení přilby zejména v případě dětí.

Cestovní pojištění Vám také nepomůže v případě, že ke zranění došlo pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek. Alkohol je vždy uvedený ve výlukách a pojišťovny jsou v těchto případech velmi důrazné. V takovém případě má pojišťovna právo pojistné plnění zkrátit či zamítnout úplně.

Jak si vybrat cestovní pojištění

Při výběru cestovního pojištění je nutné sledovat nejen cenu, ale také další kritéria, mezi která patří zejména výše pojistných limitů a také rozsah pojištění. Nabídky u jednotlivých pojišťoven se velmi liší. Proto se vyplatí porovnat si více nabídek pomocí online porovnávačů nebo se poradit na pobočkách jednotlivých pojišťoven. "Cestovní pojištění je individuální záležitost. Zástupce pojišťovny během rozhovoru s klientem zjišťuje lokalitu a aktivity, které bude provozovat. A z toho pak vychází," upozorňuje Ivana Buriánková, mluvčí České pojišťovny.

Výhodou je fakt, že si cestovní pojištění můžete sjednat od jednoho dne až po dobu jednoho roku. Mnoho lidí totiž jezdí do zahraničí pouze na prodloužený víkend. "Na hory jezdí podle našich statistik 65 procent lidí jen na prodloužený víkend, nejvýše na pět dnů. Tomu přizpůsobujeme cenu pojištění," říká Vlastimil Divoký, mluvčí ERV Evropské pojišťovny.

Štítky: cestování | cestovní pojištění | pojištění |

Hodnocení článku:

Podobné články

Chystáte se na hory? Nezapomeňte na cestovní pojištění

2. 1. 2018

Vánoce a oslavy nového roku máme úspěšně za sebou. Zima však zdaleka nekončí a spousta z vás má před sebou vysněnou dovolenou na lyžích. Lyžování a snowboarding patří k nejoblíbenějším zimním sportům, nejsou však bez rizika. Nezapomeňte si proto před odjezdem sjednat kvalitní cestovní pojištění.

Celá aktualita

Kvalitní cestovní pojištění zahrnuje i automatické prodloužení pojištění

24. 7. 2017

Žijeme v poklidné zemi, kde mezi nejhorší živelné události patří povodně jednou za pár let. V dobách letních dovolených však tisíce Čechů vyráží do exotičtějších krajů, kde jim dovolenou mohou pokazit daleko závažnější přírodní katastrofy. Například minulý týden řecký ostrov Kos zasáhlo silné zemětřesení. Stovky otřesených Čechů se nedostalo zpět do Čech včas kvůli zastavenému letištnímu provozu.

Celá aktualita

Je v běžném cestovním pojištění zahrnutý i terorismus?

3. 7. 2017

Před pár dny Evropu pobouřil další teroristický útok v Londýně, který si vyžádal mrtvé i zraněné. Dnes už bohužel neplatí, že k teroristickým útokům dochází pouze mimo Evropu, tyto tragédie se dějí stále blíže. Sledujte před každou cestou do ciziny varovná doporučení Ministerstva zahraničních věcí a zároveň se ujistěte, že vaše cestovní pojištění kryje riziko terorismu.

Celá aktualita

Jak si vybrat cestovní pojištění? Roli hraje destinace, délka i plánované aktivity

8. 5. 2017

Za pár dní odjíždíte na do zahraničí a rozhodli jste se pro vlastní bezpečnost a ochranu sjednat cestovní pojištění. Jak si tak klikáte návodem, tak postupně zjišťujete, že to není tak jednoduché. I cestovní pojištění si totiž můžete přizpůsobit na míru. Rozhodně platí, že je lepší být “přepojištěný”, než zapomenout na něco důležitého.

Celá aktualita

TOP 10 zimních destinací v Evropě

5. 1. 2017

Když se řekne zima, většině z nás se vybaví sníh. A co dělat v zimě? To zase většinu z nás napadne lyžování, snowboard a další tradiční aktivity spojené se sněhovou nadílkou. Avšak sníh přináší radost nejen sportovně založeným!

Celá aktualita

Lyžařské desatero: Bezpečně na sjezdovkách u nás i v Evropě

27. 12. 2016

Letošní zima je na sněhovou nadílku docela skoupá. Díky nízkým teplotám však lyžařská střediska mohou bez obav uměle zasněžovat. A tak se lyžuje se nejen v zahraničí, ale už i u nás. Společně s začátkem období zimních dovolených na lyžích je vhodné si připomenout pravidla bezpečného lyžování.

Celá aktualita

Chystáte se na studijní pobyt mimo ČR? Nezapomeňte na pojištění

25. 8. 2016

Studijní pobyt není pouze o vzdělávání a zábavě, je také o odpovědnosti. Stejně jako doma vás i v zahraničí mohou potkat nesnáze v podobě nemocí či úrazů a drahé lékařské péči se nevyhnete. Některé školy si toto riziko uvědomují, a proto studijní pobyt podmiňují sjednáním alespoň základního cestovní pojištění.

Celá aktualita

Jedete na dovolenou? Pojistěte se proti ztrátě zavazadel

27. 7. 2016

Pojištění proti ztrátě zavazadel může zvýšit vaši jistotu na letních cestách. Různí nenechavci se totiž objevují také v přímořských letoviscích napříč celou Evropou, a krádeže zde proto nebývají úplnou výjimkou. Pojištění proti ztrátě zavazadel se jistě před cestou na dovolenou hodí, je však dobré vědět, na co se vztahuje a na co ne.

Celá aktualita

1 2 3 »