Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Cestovní pojištění >> Dovolená za hranicemi. Nezapomeňte na cestovní pojištění

Aktuality

Dovolená za hranicemi. Nezapomeňte na cestovní pojištění

19. 5. 2015 Cestovní pojištění Začátek léta se pomalu ale jistě blíží a s nimi i doba očekávaných letních dovolených. Stále více Čechů se přitom chystá strávit jeden týden i více za hranicemi své rodné země. Nezapomeňte si “přibalit” také cestovní pojištění, které odpovídá nejen vybrané lokalitě, ale také aktivitám.

Cestovní pojištění již dávno není brané jako “vyhozené peníze”. Lidé si na základě zkušeností uvědomují, že úraz či nemoc v zahraničí není žádná legrace. A to zejména po finanční stránce. Své si zažil například pan Tomáš z Brna. “Ač je to neobvyklé, v životě jsem neměl nic zlomeného a nikdy jsem nebyl vážně nemocen. Stejně jako předtím i minulý rok jsem na dovolenou vyrazil bez pojištění. A to se ukázalo jako pořádná chyba. V Chorvatsku jsem nešikovně upadl a zlomil si ošklivě nohu,” vypráví svůj příběh. 

Převoz sanitkou, ošetření, operace komplikované zlomeniny a čtrnáctidenní hospitalizace  vyšla Tomáše na více než 50 tisíc korun, které musel zaplatit ze svého. Dnes již Tomáš ví, že kdy byl pojištěný, nezaplatil by ani korunu. Pro letošní dovolenou má již vybrané pojištění. A jak jste na tom Vy? 

Nespoléhejte na Evropský průkaz zdravotního pojištění

Česká republika je součástí Evropské unie a její občané mají díky tomuto průkazu právo na zdravotní péči ve všech členských zemí a také v zemích Evropského hospodářského prostoru (Švýcarsko, Lichtenštejnsko, Norsko a Island). U nás je zdravotní péče doslova za hubičku. Domnívat se, že tak tomu je i v zahraničí, se může stát osudnou chybou.

Zdravotní péče v zahraničí bývá velmi drahá a i za relativně běžné a nenáročné ošetření zaplatíte i několik tisíc korun. Komplikované a vážné úrazy mohou vyjít i na stovky tisíc korun, které po Vás budou chtít v daném zdravotnickém zařízení zaplatit a to ihned. S průkazem zaplatíte jen tolik, co místní občané. Spoluúčasti  a doplatky však bývají v mnoha případech velmi vysoké. Na některé zásahy se průkaz nevztahuje dokonce vůbec (horská služba, transport vrtulníkem či repatriace).

V čem je komerční cestovní pojištění výhodnější?

Komerční cestovní pojištění přitom zahrnuje toto vše. To znamená, že kryje nejen první pomoc a základní ošetření, ale také hospitalizaci, veškeré zákroky, nutné léky a případnou repatriaci (převoz ostatků do domovské země). 

Ceny cestovního pojištění navíc nejsou nijak závratné a rozhodně nemají zásadní vliv na výslednou cenu dovolené. Buďme upřímní. Jste-li ochotni utratit za dovolenou 30 tisíc korun, tak by Vám nemělo činit problém dát za kvalitní cestovní pojištění pro 3 a 4 osob zhruba 1 000 korun.

Cena pojištění se různí a ovlivňuje ji nejen destinace, ale také plánované aktivity. Je zcela logické, že běžný turista zaplatí za pojištění méně než ten, který má v oblibě adrenalinové sporty (vysokohorská turistika, horolezectví, paragliding, potápění a mnoho dalších). Nezapomeňte si ověřit, zda se Vámi vybrané pojištění vztahuje na všechny aktivity, které máte v plánu provádět. Některé z nich pojišťovny pro velké riziko odmítají pojistit. 

Výhodnější je také cestovní pojištění uzavřít online. Bývá až o 10 procent levnější. Navíc si zcela jednoduše porovnáte více nabídek a vyberete si nejvýhodnější pojištění.

Silnější ochrana s doplňkovými připojištěními

Cestovní pojištění v základním balíčku kryje léčbu a všechny náklady s ní související až do maximální výše pojistných limitů. Součástí bývá také asistenční služba, která Vám v případě nutnosti poskytne odpovídající radu 24 hodin denně 365 dní v roce.

Pro lepší ochranu si navíc můžete vybrat doplňkové připojištění. Mezi nejvíce využívané patří:

  • Úrazové připojištění, které kompenzuje trvalé následky nebo úmrtí následkem úrazu. Rovněž kryje denní odškodné po celou dobu léčení úrazu. Pokud však máte již úrazové pojištění sjednané v ČR, není nutné si ho sjednávat, protože platí celosvětově. 
  • Připojištění cestovních zavazadel se vztahuje na škody vzniklé poškozením, ztrátou nebo odcizením zavazadla. Zde počítejte se spolúčastí.
  • Připojištění odpovědnosti za škodu kryje škody, které můžete způsobit v zahraničí třetí osobě na majetku i na zdraví. Podmínkou plnění je, že škoda byla způsobena neúmyslně. 
  • Připojištění storna zájezdu se týká případů, kdy ze závažných důvodů (např. onemocnění či úraz) nemůžete odjet na dovolenou. Pojišťovna za klienta uhradí podstatnou část storna zájezdu.

Štítky: cestovní pojištění | cestovní pojištění online | evropský zdravotní průkaz | pojištění cestovních zavazadel | srovnání cestovní pojištění | úrazové pojištění |

Hodnocení článku:

Podobné články

Chystáte se na hory? Nezapomeňte na cestovní pojištění

2. 1. 2018

Vánoce a oslavy nového roku máme úspěšně za sebou. Zima však zdaleka nekončí a spousta z vás má před sebou vysněnou dovolenou na lyžích. Lyžování a snowboarding patří k nejoblíbenějším zimním sportům, nejsou však bez rizika. Nezapomeňte si proto před odjezdem sjednat kvalitní cestovní pojištění.

Celá aktualita

Kvalitní cestovní pojištění zahrnuje i automatické prodloužení pojištění

24. 7. 2017

Žijeme v poklidné zemi, kde mezi nejhorší živelné události patří povodně jednou za pár let. V dobách letních dovolených však tisíce Čechů vyráží do exotičtějších krajů, kde jim dovolenou mohou pokazit daleko závažnější přírodní katastrofy. Například minulý týden řecký ostrov Kos zasáhlo silné zemětřesení. Stovky otřesených Čechů se nedostalo zpět do Čech včas kvůli zastavenému letištnímu provozu.

Celá aktualita

Je v běžném cestovním pojištění zahrnutý i terorismus?

3. 7. 2017

Před pár dny Evropu pobouřil další teroristický útok v Londýně, který si vyžádal mrtvé i zraněné. Dnes už bohužel neplatí, že k teroristickým útokům dochází pouze mimo Evropu, tyto tragédie se dějí stále blíže. Sledujte před každou cestou do ciziny varovná doporučení Ministerstva zahraničních věcí a zároveň se ujistěte, že vaše cestovní pojištění kryje riziko terorismu.

Celá aktualita

Jak si vybrat cestovní pojištění? Roli hraje destinace, délka i plánované aktivity

8. 5. 2017

Za pár dní odjíždíte na do zahraničí a rozhodli jste se pro vlastní bezpečnost a ochranu sjednat cestovní pojištění. Jak si tak klikáte návodem, tak postupně zjišťujete, že to není tak jednoduché. I cestovní pojištění si totiž můžete přizpůsobit na míru. Rozhodně platí, že je lepší být “přepojištěný”, než zapomenout na něco důležitého.

Celá aktualita

TOP 10 zimních destinací v Evropě

5. 1. 2017

Když se řekne zima, většině z nás se vybaví sníh. A co dělat v zimě? To zase většinu z nás napadne lyžování, snowboard a další tradiční aktivity spojené se sněhovou nadílkou. Avšak sníh přináší radost nejen sportovně založeným!

Celá aktualita

Lyžařské desatero: Bezpečně na sjezdovkách u nás i v Evropě

27. 12. 2016

Letošní zima je na sněhovou nadílku docela skoupá. Díky nízkým teplotám však lyžařská střediska mohou bez obav uměle zasněžovat. A tak se lyžuje se nejen v zahraničí, ale už i u nás. Společně s začátkem období zimních dovolených na lyžích je vhodné si připomenout pravidla bezpečného lyžování.

Celá aktualita

Chystáte se na studijní pobyt mimo ČR? Nezapomeňte na pojištění

25. 8. 2016

Studijní pobyt není pouze o vzdělávání a zábavě, je také o odpovědnosti. Stejně jako doma vás i v zahraničí mohou potkat nesnáze v podobě nemocí či úrazů a drahé lékařské péči se nevyhnete. Některé školy si toto riziko uvědomují, a proto studijní pobyt podmiňují sjednáním alespoň základního cestovní pojištění.

Celá aktualita

Jedete na dovolenou? Pojistěte se proti ztrátě zavazadel

27. 7. 2016

Pojištění proti ztrátě zavazadel může zvýšit vaši jistotu na letních cestách. Různí nenechavci se totiž objevují také v přímořských letoviscích napříč celou Evropou, a krádeže zde proto nebývají úplnou výjimkou. Pojištění proti ztrátě zavazadel se jistě před cestou na dovolenou hodí, je však dobré vědět, na co se vztahuje a na co ne.

Celá aktualita

1 2 3 »