Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Cestovní pojištění >> Lyžařské desatero: Bezpečně na sjezdovkách u nás i v Evropě

Aktuality

Lyžařské desatero: Bezpečně na sjezdovkách u nás i v Evropě

27. 12. 2016 Cestovní pojištění Letošní zima je na sněhovou nadílku docela skoupá. Díky nízkým teplotám však lyžařská střediska mohou bez obav uměle zasněžovat. A tak se lyžuje se nejen v zahraničí, ale už i u nás. Společně s začátkem období zimních dovolených na lyžích je vhodné si připomenout pravidla bezpečného lyžování.

Právě během vánočních svátků a zejména po novém roce vyráží vyznavači zimních sportů do hor. Brzy se sjezdovky na českých horách, ale v i v zahraničí zaplní a s tím se zvýší také riziko úrazu na sjezdovce. Každým rokem dochází na sjezdovkách ke stovkám méně či více vážných úrazů a bohužel i úmrtí. A přitom stačí jen trocha ohleduplnosti a vzájemné tolerance, aby se podobné události nestávaly alespoň tak často.

I na sjezdovkách se pohybují “piráti”

Úrovně jednotlivých lyžařů se různí. Většina lyžařů si je dobře vědoma své “kvality lyžařského umění” a podle toho se na sjezdovkách chovají. Zodpovědní lyžaři a snowboardisté si případné riziko střetu s méně zkušeným lyžařem uvědomují a přizpůsobují tomu jízdu na sjezdovce. Přesto se mezi ukázněnými lyžaři a snowboardisty najdou agresivní jedinci, kteří se domnívají, že jim sjezdovky patří podobně jako obávaní piráti na silnicích. Nejen auta však mohou v nezodpovědných rukách skýtat ohromné riziko.

Sjezdovky nejsou určené pouze pro vynikající lyžaře a snowboardisty. Na sjezdovkách se také pohybují začátečníci, rodiny s dětmi, senioři a nezkušení lyžaři, které lyžování prostě baví. Milovníkům adrenalinové jízdy se mohou snadno připlést do cesty, aniž by měli šanci na jejich agresivní jízdu jakkoliv zareagovat. Srážce nedokáží při sebelepší vůli zabránit a tragédie je na světě. Následky bývají velmi často fatální.

Cestovat za hranice bez cestovního pojištění se nevyplácí. Cestovní pojištění stojí pouze pár desítek korun denně a Vaše celkové náklady na dovolenou nijak výrazně nezvýší. Pojištění na cesty Vám však poskytne dostatečnou finanční jistotu pro případy úrazů či náhlých onemocnění. Pokud dojde k pojistné události, pak za Vás pojišťovna uhradí veškeré finanční náklady za léčbu včetně všech nutných nákladů až do výše sjednaného pojistného plnění.


10 pravidel pro bezpečné lyžování

Z tohoto důvodu byly vymyšleny pravidla bezpečného lyžování, které byly do zákonu o cestovním ruku zakotveny jako Lyžařské desatero.

Lyžařské desatero platí na českých horách bez pár dní 7 let, přesně od 1. ledna 2010. Stojí za nimi Mezinárodní lyžařská federace (FIS) a závazná jsou pro všechny lyžaře a snowboardisty, kteří se pohybují na sjezdovkách.

Ačkoliv podobná pravidla platila u nás i v zahraničí dávno předtím, tyto se staly součástí zákona o podmínkách v podnikání v oblasti cestovního ruchu. Ve svých provozních řádech je musí mít zabudovány všichni provozovatelé lyžařských areálů. Za jejich porušení může být člověku udělená finanční pokuta, může být vykázán ze svahu a dokonce může přijít i o skipas.

Hlavním cílem je zajištění bezpečného chování všech osob pohybujících se na sjezdovkách a snížení rizika, kdy jeden lyžař bezohlednou jízdou ohrozí život jiného lyžaře. Bohužel zatímco viník bývá bez újmy, poškozený končí v nemocnici se zraněními, které mu v lepším případě pokazí jen zimní dovolenou.

 

Lyžařské desatero aneb pravidla pro bezpečné lyžování

  1. Ohled na ostatní lyžaře. Každý lyžař či snowboardista je povinen se chovat tak, aby svým chování neohrozil nebo nepoškodil další lyžaře.

  2. Zvládnutí rychlosti a způsobu jízdy. Každý lyžař či snowboardista musí rychlost a styl jízdy přizpůsobit svým schopnostem, zkušenostem, terénním, sněhovým a povětrnostním podmínkám či hustotě provozu na sjezdovce. Hlídat si musí také přiměřený odstup a sledovat vzdálenost, na níž vidí.

  3. Volba jízdní stopy. Každý lyžař či snowboardista je povinen volit jízdní stopu tak, aby neohrožoval lyžaře jedoucího před ním. Ten o něm vůbec nemusí vědět.

  4. Předjíždění. Předjíždění je dovolené ve všech směrech, ale pouze na takovou vzdálenost, aby předjížděný lyžař měl prostor pro všechny pohyby.

  5. Vjíždění a rozjíždění. Každý lyžař nebo snowboardista, který vjíždí na  sjezdovku (případně z ní vyjíždí), se musí nejprve rozhlédnout na všechny strany. Teprve poté, co se přesvědčí, že svým manévrem nikoho neohrozí, může jet.

  6. Zastavení. Nevhodné je zastavovat nebo se zdržovat na nepřehledných a úzkých částech sjezdovky, pokud se nejedná o stav nouze. V případě pádu je vhodné nebezpečné místo opustit co nejrychleji.

  7. Stoupání a sestup. Každý lyžař a snowboardista musí používat pouze okrajové části sjezdovky, pokud se vystupuje nebo sestupuje po sjezdovce pěšky.

  8. Respektování značek. Každý lyžař nebo snowboardista je povinen dbát a respektovat značení a signalizaci na sjezdovkách.

  9. Chování při úrazech. Každý lyžař či snowboardista je v případě nutnosti povinen poskytnout první pomoc.

  10. Povinnost prokázání se. V případě úrazu je každý uživatel sjezdovky povinen prokázat svou totožnost. Je jedno, zda se jedná o účastníka nebo svědka nehody.

 

Sjednejte si naším prostřednictvím nejlevnější cestovní pojištění. Źa 5 minut budete znát ty nejvýhodnější nabídky na trhu. Jednoduše si vyberte z naší nabídky a již během několika málo minut můžete pojištěni bezstarostně vyrazit na svoji cestu. 

Štítky: bezpečné cestování | cestování | cestovní pojištění na hory | cestovní pojitění na lyže | lyžování |

Hodnocení článku:

Podobné články

Chystáte se na hory? Nezapomeňte na cestovní pojištění

2. 1. 2018

Vánoce a oslavy nového roku máme úspěšně za sebou. Zima však zdaleka nekončí a spousta z vás má před sebou vysněnou dovolenou na lyžích. Lyžování a snowboarding patří k nejoblíbenějším zimním sportům, nejsou však bez rizika. Nezapomeňte si proto před odjezdem sjednat kvalitní cestovní pojištění.

Celá aktualita

Kvalitní cestovní pojištění zahrnuje i automatické prodloužení pojištění

24. 7. 2017

Žijeme v poklidné zemi, kde mezi nejhorší živelné události patří povodně jednou za pár let. V dobách letních dovolených však tisíce Čechů vyráží do exotičtějších krajů, kde jim dovolenou mohou pokazit daleko závažnější přírodní katastrofy. Například minulý týden řecký ostrov Kos zasáhlo silné zemětřesení. Stovky otřesených Čechů se nedostalo zpět do Čech včas kvůli zastavenému letištnímu provozu.

Celá aktualita

Je v běžném cestovním pojištění zahrnutý i terorismus?

3. 7. 2017

Před pár dny Evropu pobouřil další teroristický útok v Londýně, který si vyžádal mrtvé i zraněné. Dnes už bohužel neplatí, že k teroristickým útokům dochází pouze mimo Evropu, tyto tragédie se dějí stále blíže. Sledujte před každou cestou do ciziny varovná doporučení Ministerstva zahraničních věcí a zároveň se ujistěte, že vaše cestovní pojištění kryje riziko terorismu.

Celá aktualita

Jak si vybrat cestovní pojištění? Roli hraje destinace, délka i plánované aktivity

8. 5. 2017

Za pár dní odjíždíte na do zahraničí a rozhodli jste se pro vlastní bezpečnost a ochranu sjednat cestovní pojištění. Jak si tak klikáte návodem, tak postupně zjišťujete, že to není tak jednoduché. I cestovní pojištění si totiž můžete přizpůsobit na míru. Rozhodně platí, že je lepší být “přepojištěný”, než zapomenout na něco důležitého.

Celá aktualita

TOP 10 zimních destinací v Evropě

5. 1. 2017

Když se řekne zima, většině z nás se vybaví sníh. A co dělat v zimě? To zase většinu z nás napadne lyžování, snowboard a další tradiční aktivity spojené se sněhovou nadílkou. Avšak sníh přináší radost nejen sportovně založeným!

Celá aktualita

Chystáte se na studijní pobyt mimo ČR? Nezapomeňte na pojištění

25. 8. 2016

Studijní pobyt není pouze o vzdělávání a zábavě, je také o odpovědnosti. Stejně jako doma vás i v zahraničí mohou potkat nesnáze v podobě nemocí či úrazů a drahé lékařské péči se nevyhnete. Některé školy si toto riziko uvědomují, a proto studijní pobyt podmiňují sjednáním alespoň základního cestovní pojištění.

Celá aktualita

Jedete na dovolenou? Pojistěte se proti ztrátě zavazadel

27. 7. 2016

Pojištění proti ztrátě zavazadel může zvýšit vaši jistotu na letních cestách. Různí nenechavci se totiž objevují také v přímořských letoviscích napříč celou Evropou, a krádeže zde proto nebývají úplnou výjimkou. Pojištění proti ztrátě zavazadel se jistě před cestou na dovolenou hodí, je však dobré vědět, na co se vztahuje a na co ne.

Celá aktualita

Dovolená a olympijské hry v Rio de Janeiro: Na co nezapomenout?

20. 7. 2016

Na více než 14 dní bude druhé největší brazilské město Rio de Janeiro žít letními olympijskými hrami 2016, jejichž zahajovací den se kvapem blíží. Rio de Janeiro bude jako první jihoamerické město olympijské hry hostit poprvé a mnoho Čechů se rozhodlo letošní dovolenou strávit netradičně právě zde při příležitosti konání olympijských her.

Celá aktualita

1 2 3 »

;