Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Cestovní pojištění >> Na dovolených Češi nejčastěji trpí nemocemi trávicího ústroji

Aktuality

Na dovolených Češi nejčastěji trpí nemocemi trávicího ústroji

14. 3. 2015 Cestovní pojištění Nejrůznějšími nemocemi a úrazy trpí každým rokem na dovolených stovky Čechů. Nejčastěji se přitom jedná o nemoci trávícího ústrojí, žaludeční potíže, průjmy a nemoci dýchacích cest. U starších lidí jsou to především srdeční příhody. Dopravní nehody jsou hlavní příčinou vážných úrazů a úmrtí.

Zimní i letní dovolené bohužel nebývají vždy zdrojem zajímavých a vzrušujících zážitků, jak bychom očekávali. Každým rokem v zahraničí onemocní, utrpí úraz či dokonce zemřou stovky Čechů. Příčiny jsou různé.

"Nejčastějším důvodem takzvaných nepřirozených úmrtí během zahraničních cest Čechů jsou každoročně úrazy, dopravní nehody a utonutí. U přirozených úmrtí našich občanů v zahraničí převládá srdeční zástava, proto by měli být především starší lidé v parném letním počasí opatrní," uvedla Kateřina Petříčková, tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA).

Pozor na neumyté ovoce a pouliční “fast-food”

Na pomyslném “žebříčku” nemocí a úrazů v zahraničí se umístily nemoci trávicího ústrojí, žaludeční potíže a průjmy. Za jejich vznikem nejčastěji stojí neomyté ovoce či zelenina, pouličně prodávané zmrzliny, vody, rychlé občerstvení apod. Lidé by si také měli dávat  pozor na přiměřenou konzumaci jídel, pokud mají dovolenou all-inclusive. Na nemoci zažívacího ústrojí trpí lidé zejména v oblastech severní Afriky, například v Egyptě, kde je tato nemoc označována jako “faraónova pomsta”.

Nemoci dýchacích cest vznikají kvůli výrazným změnám vysokých a nízkých teplot v důsledku používání klimatizace v hotelích, restauracích, dopravních prostředcích a všech uzavřených prostorách. Následují alergické reakce na sluníčko, zranění způsobená šlápnutím na mořského ježka, záněty středního ucha, bolesti zubu a nejrůznější zlomeniny, pořezání a odřeniny.

Dopravní nehody jsou nejčastější příčinou úmrtí

Bohužel dochází i k tomu nejhoršímu a ročně zemře v zahraničí přibližně 400 Čechů. Nejčastějšími důvody jsou dopravní nehody, úrazy v důsledku provozování sportů a také utonutí. U starších lidí (zejména muži nad 50 let) bývá příčinou smrti srdeční příhoda. Tyto údaje vyplývají ze statistik AČCKA a pojišťoven.

K dopravním nehodám dochází zejména při zpátečních cestách z dovolených. Řidiči bývají unavení a nesoustředí se plně na jízdu. Často spěchají domů a nedodržují dostatečný odstup od vozidel jedoucích před nebo porušují rychlost. Ideální je jet raději pomalu a v každém vozidle by se nejlépe měli střídat alespoň dva řidiči. Pravidelný odpočinek by měl být samozřejmostí.

"Nejvíce českých turistů umírá během letní turistické sezony v Chorvatsku, což je celkem pochopitelné, jelikož je Chorvatsko vůbec nejpopulárnější českou zahraniční dovolenkovou destinací. Další destinací, kde Češi nejčastěji umírají, je Slovensko," dodala Petříčková.

Nezapomínejte na cestovní pojištění

Výše uvedeným situacím nelze vždy zabránit. Můžete však na ně být připraveni a to díky komerčnímu cestovnímu pojištění, které Vám zajistí dostatek finančních prostředků pro uhrazení kvalitní lékařské péče kdekoliv na světě. Součástí cestovního pojištění navíc bývají asistenční služby, které Vám kdykoliv poskytnou potřebnou pomoc či radu. Sjednat si můžete také řadu užitečných připojištění, které Vaší pojistnou ochranu a tedy i bezpečnost na cestách zvýší.

Cestovat pouze s Evropským zdravotní průkazem pojištěnce (EHIC) nemusí být vždy dostačující. Za prvé platí pouze v zemích EU a lze jej uplatnit pouze ve státních zdravotních zařízeních. Navíc je nutné počítat s úhradou vysoké spoluúčasti a poplatků za léky. Léčbu je poté nutné uhradit na místě a teprve v ČR požadovat u zdravotní pojišťovny proplacení vynaložených nákladů zpět.

 

Štítky: cestování | cestovní kanceláře | cestovní pojištění | evropský zdravotní průkaz | turismus | turistická sezóna |

Hodnocení článku:

Podobné články

Chystáte se na hory? Nezapomeňte na cestovní pojištění

2. 1. 2018

Vánoce a oslavy nového roku máme úspěšně za sebou. Zima však zdaleka nekončí a spousta z vás má před sebou vysněnou dovolenou na lyžích. Lyžování a snowboarding patří k nejoblíbenějším zimním sportům, nejsou však bez rizika. Nezapomeňte si proto před odjezdem sjednat kvalitní cestovní pojištění.

Celá aktualita

Kvalitní cestovní pojištění zahrnuje i automatické prodloužení pojištění

24. 7. 2017

Žijeme v poklidné zemi, kde mezi nejhorší živelné události patří povodně jednou za pár let. V dobách letních dovolených však tisíce Čechů vyráží do exotičtějších krajů, kde jim dovolenou mohou pokazit daleko závažnější přírodní katastrofy. Například minulý týden řecký ostrov Kos zasáhlo silné zemětřesení. Stovky otřesených Čechů se nedostalo zpět do Čech včas kvůli zastavenému letištnímu provozu.

Celá aktualita

Je v běžném cestovním pojištění zahrnutý i terorismus?

3. 7. 2017

Před pár dny Evropu pobouřil další teroristický útok v Londýně, který si vyžádal mrtvé i zraněné. Dnes už bohužel neplatí, že k teroristickým útokům dochází pouze mimo Evropu, tyto tragédie se dějí stále blíže. Sledujte před každou cestou do ciziny varovná doporučení Ministerstva zahraničních věcí a zároveň se ujistěte, že vaše cestovní pojištění kryje riziko terorismu.

Celá aktualita

Jak si vybrat cestovní pojištění? Roli hraje destinace, délka i plánované aktivity

8. 5. 2017

Za pár dní odjíždíte na do zahraničí a rozhodli jste se pro vlastní bezpečnost a ochranu sjednat cestovní pojištění. Jak si tak klikáte návodem, tak postupně zjišťujete, že to není tak jednoduché. I cestovní pojištění si totiž můžete přizpůsobit na míru. Rozhodně platí, že je lepší být “přepojištěný”, než zapomenout na něco důležitého.

Celá aktualita

TOP 10 zimních destinací v Evropě

5. 1. 2017

Když se řekne zima, většině z nás se vybaví sníh. A co dělat v zimě? To zase většinu z nás napadne lyžování, snowboard a další tradiční aktivity spojené se sněhovou nadílkou. Avšak sníh přináší radost nejen sportovně založeným!

Celá aktualita

Lyžařské desatero: Bezpečně na sjezdovkách u nás i v Evropě

27. 12. 2016

Letošní zima je na sněhovou nadílku docela skoupá. Díky nízkým teplotám však lyžařská střediska mohou bez obav uměle zasněžovat. A tak se lyžuje se nejen v zahraničí, ale už i u nás. Společně s začátkem období zimních dovolených na lyžích je vhodné si připomenout pravidla bezpečného lyžování.

Celá aktualita

Chystáte se na studijní pobyt mimo ČR? Nezapomeňte na pojištění

25. 8. 2016

Studijní pobyt není pouze o vzdělávání a zábavě, je také o odpovědnosti. Stejně jako doma vás i v zahraničí mohou potkat nesnáze v podobě nemocí či úrazů a drahé lékařské péči se nevyhnete. Některé školy si toto riziko uvědomují, a proto studijní pobyt podmiňují sjednáním alespoň základního cestovní pojištění.

Celá aktualita

Jedete na dovolenou? Pojistěte se proti ztrátě zavazadel

27. 7. 2016

Pojištění proti ztrátě zavazadel může zvýšit vaši jistotu na letních cestách. Různí nenechavci se totiž objevují také v přímořských letoviscích napříč celou Evropou, a krádeže zde proto nebývají úplnou výjimkou. Pojištění proti ztrátě zavazadel se jistě před cestou na dovolenou hodí, je však dobré vědět, na co se vztahuje a na co ne.

Celá aktualita

1 2 3 »