Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Cestovní pojištění >> Pozor na alkohol na sjezdovce aneb dodržujte lyžařské desatero

Aktuality

Pozor na alkohol na sjezdovce aneb dodržujte lyžařské desatero

16. 2. 2015 Cestovní pojištění Lyžování na zasněžených sjezdovkách a při nízkých teplotách přímo vybízí k tomu, dát si nějaký “drink na zahřátí”. Takový grog, svařené víno či malý panák Vám však může v případě nehody přinést i trestní stíhání za ublížení z nedbalosti.

Opilý člověk ohrožuje své zdraví i zdraví ostatních kdekoliv. To platí také pro sjezdovky, kde i menší srážka může způsobit nevratné zdravotní problémy. Lyžař, který pod vlivem alkoholu způsobí škodu jinému lyžaři, musí uhradit způsobenou škodu včetně bolestného. A v tomto případě mu nepomůže ani sjednané pojištění odpovědnosti. Respektive pojišťovna odškodné uhradí, ale bude jej vymáhat zpátky po pojištěném, který porušil smluvní podmínky.

„Zatímco poškozenému je vyplacena újma v plné výši, tak pojišťovna tuto částku po pojištěném vymáhá zpátky. Určitě to půjde z jeho kapsy,“ říká například Jan Marek z České pojišťovny. Ostatní pojišťovny zastávají stejný postoj. Alkohol a případně i drogy znamenají krácení nebo zamítnutí vyplacení pojistného plnění. „Když se dozvíme, že při karambolu sehrál nějakou roli alkohol nebo jiné návykové látky, tak je naším úkolem zjistit, zda požití mělo příčinnou souvislost se vznikem a závažností úrazu,“ vysvětluje Eva Svobodová z pojišťovny UNIQA.

Lhát o alkoholu není nikdy užitečné

Dojde-li k pojistné události a pojištěný podezření z požití alkoholu vyvrátí, může to znamenat skutečně závažný problém. „Pokud by klient zalhal, tak by koketoval s pojistným podvodem, což je nejenom nefér vůči ostatním pojištěným, ale je to hlavně trestný čin. Pojišťovny při likvidaci jednotlivé případy prověřují, takže pokud by tam byl alkohol, tak by na to likvidátoři nebo detektivové přišli,“ vysvětluje Václav Bálek z pojišťovny Allianz.

Naštěstí není alkohol na českých sjezdovkách příliš obvyklý. Provozovatelé lyžařských areálů svorně uvádí, že opilý lyžař je výjimkou. Pokud na někoho takového však narazí, mají právo jej vykázat z přepravy na lanové dráze a vlecích. V případě nutnosti mohou zavolat policii.

 

Znáte lyžařské desatero?

Od 1. ledna 2010 je součástí zákona o některých podmínkách podnikání a výkonu činností v oblasti cestovního ruchu lyžařské desatero, které obsahuje pravidla, kterými by se měli lyžaři a další účastníci “provozu” řídit. Na jejich vzniku a zařazení se podílela zejména Horská služba ČR.

1. Ohled na ostatní lyžaře a snowboardisty

Každý lyžař či snowboardista by se měl chovat tak, aby neohrožoval ostatní osoby na sjezdovkách (nebezpečné šermování hůlkami, dávat pozor na děti a začátečníky, správně nosit lyže, atd.).

2. Zvládnutí rychlosti a způsobu jízdy

Každý lyžař či snowboardista by měl svou jízdu přizpůsobit svým schopnostem a aktuálním podmínkám (stav sněhu, povětrnostní podmínky, hustota provozu, atd.). To znamená, že začátečníci by neměli jezdit na černých sjezdovkách, a všichni by měli dodržovat bezpečnou vzdálenost a v případě mlhy či sněžení jezdit pomaleji.

3. Volba jízdní stopy

Každý lyžař či snowboardista by neměl nikdy ohrožovat před sebou jedoucí osoby. Všichni by měli sledovat směr a rychlost osob před sebou a dávat si pozor na nepředvídatelné pohyby či nečekané zabrzdění. Dobré je si také hlídat záda.

4. Předjíždění

Správné a bezpečné předjíždění je shora či zespodu, zprava či zleva a vždy s odstupem, který všem osobám poskytne dostatek prostoru. Při předjíždění dávejte pozor na rychlé oblouky a sledujte pohyb také po stranách.

5. Vjíždění a rozjíždění

Každý lyžař či snowboardista se musí vždy dostatečně rozhlédnout před tím, než vjede do sjezdové tratě.

6. Zastavení

Vyhýbejte se zastavení či postávání na úzkých a nepřehledných místech sjezdové tratě. Pozor na pád, a pokud k němu dojde, přesuňte se ke kraji sjezdovky. V zatáčkách zastavujte vždy na vnějším okraji a nikdy nezastavujte pod ledovými plotnami či boulemi.

7. Stoupání a sestup

Ke stoupání či sestupování vždy používejte okraje sjezdovek, a i tehdy sledujte pohyb na sjezdovce.  Pohybovat se uprostřed je velmi nebezpečné, protože rychle jedoucímu jezdci stěží uskočíte.

8. Respektování značek

Každý lyžař či snowboardista je povinen respektovat značení a signalizaci na sjezdovkách a přizpůsobit jim své chování.  

9. Chování při úrazech

Každý lyžař či snowboardista je povinen v případě nutnosti poskytnout první pomoc a zavolat horskou službu, je-li to nutné. Nehodu je nutné označit zkříženými lyžemi.

10. Povinnost prokázat se

Každý lyžař či snowboardista je povinen prokázat své údaje, stal-li se účastníkem nehody. V žádném případě neujíždějte od nehody. Ujetí je tvrdě postihováno.

Štítky: cestování | cestovní pojištění | lyžování | zimní dovolená |

Hodnocení článku:

Podobné články

Chystáte se na hory? Nezapomeňte na cestovní pojištění

2. 1. 2018

Vánoce a oslavy nového roku máme úspěšně za sebou. Zima však zdaleka nekončí a spousta z vás má před sebou vysněnou dovolenou na lyžích. Lyžování a snowboarding patří k nejoblíbenějším zimním sportům, nejsou však bez rizika. Nezapomeňte si proto před odjezdem sjednat kvalitní cestovní pojištění.

Celá aktualita

Kvalitní cestovní pojištění zahrnuje i automatické prodloužení pojištění

24. 7. 2017

Žijeme v poklidné zemi, kde mezi nejhorší živelné události patří povodně jednou za pár let. V dobách letních dovolených však tisíce Čechů vyráží do exotičtějších krajů, kde jim dovolenou mohou pokazit daleko závažnější přírodní katastrofy. Například minulý týden řecký ostrov Kos zasáhlo silné zemětřesení. Stovky otřesených Čechů se nedostalo zpět do Čech včas kvůli zastavenému letištnímu provozu.

Celá aktualita

Je v běžném cestovním pojištění zahrnutý i terorismus?

3. 7. 2017

Před pár dny Evropu pobouřil další teroristický útok v Londýně, který si vyžádal mrtvé i zraněné. Dnes už bohužel neplatí, že k teroristickým útokům dochází pouze mimo Evropu, tyto tragédie se dějí stále blíže. Sledujte před každou cestou do ciziny varovná doporučení Ministerstva zahraničních věcí a zároveň se ujistěte, že vaše cestovní pojištění kryje riziko terorismu.

Celá aktualita

Jak si vybrat cestovní pojištění? Roli hraje destinace, délka i plánované aktivity

8. 5. 2017

Za pár dní odjíždíte na do zahraničí a rozhodli jste se pro vlastní bezpečnost a ochranu sjednat cestovní pojištění. Jak si tak klikáte návodem, tak postupně zjišťujete, že to není tak jednoduché. I cestovní pojištění si totiž můžete přizpůsobit na míru. Rozhodně platí, že je lepší být “přepojištěný”, než zapomenout na něco důležitého.

Celá aktualita

TOP 10 zimních destinací v Evropě

5. 1. 2017

Když se řekne zima, většině z nás se vybaví sníh. A co dělat v zimě? To zase většinu z nás napadne lyžování, snowboard a další tradiční aktivity spojené se sněhovou nadílkou. Avšak sníh přináší radost nejen sportovně založeným!

Celá aktualita

Lyžařské desatero: Bezpečně na sjezdovkách u nás i v Evropě

27. 12. 2016

Letošní zima je na sněhovou nadílku docela skoupá. Díky nízkým teplotám však lyžařská střediska mohou bez obav uměle zasněžovat. A tak se lyžuje se nejen v zahraničí, ale už i u nás. Společně s začátkem období zimních dovolených na lyžích je vhodné si připomenout pravidla bezpečného lyžování.

Celá aktualita

Chystáte se na studijní pobyt mimo ČR? Nezapomeňte na pojištění

25. 8. 2016

Studijní pobyt není pouze o vzdělávání a zábavě, je také o odpovědnosti. Stejně jako doma vás i v zahraničí mohou potkat nesnáze v podobě nemocí či úrazů a drahé lékařské péči se nevyhnete. Některé školy si toto riziko uvědomují, a proto studijní pobyt podmiňují sjednáním alespoň základního cestovní pojištění.

Celá aktualita

Jedete na dovolenou? Pojistěte se proti ztrátě zavazadel

27. 7. 2016

Pojištění proti ztrátě zavazadel může zvýšit vaši jistotu na letních cestách. Různí nenechavci se totiž objevují také v přímořských letoviscích napříč celou Evropou, a krádeže zde proto nebývají úplnou výjimkou. Pojištění proti ztrátě zavazadel se jistě před cestou na dovolenou hodí, je však dobré vědět, na co se vztahuje a na co ne.

Celá aktualita

1 2 3 »