Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Cestovní pojištění >> Za zimními sporty do Alp

Aktuality

Za zimními sporty do Alp

19. 3. 2015 Cestovní pojištění Ačkoliv se v našich končinách zima blíží ke svému konci, v Alpách ještě pár týdnů potrvá. Zimní sezóna zde končí až v polovině dubna, a tak stále stovky Čechů míří do Alp užít si posledních zimních radovánek. Jedete-li autem, nezapomeňte na důkladnou kontrolu před cestou.

Zima byla opět mírná a nyní je velmi nepravděpodobné, že u nás či v nižších nadmořských výškách v Rakousku narazíte na sníh. Jakmile však vyjedete do vyšších výšek, sníh Vás ještě několik příštích týdnů nemine. A proto je důležité mít stále dobře připravené auto.

Před cestou…

Možná už se Vám zdá, že je pravý čas přezout na letní pneumatiky. Na našich silnicích již dávno žádný sníh není, slunce začíná hřát a průměrné teploty stoupají. Na to však pozor. V České republice platí povinnosti mít zimní pneumatiky až do konce března. Pokud navíc plánujete cestu do Alp, nechte výměnu pneumatik až po návratu z dovolené. Samozřejmostí by měla být důkladná kontrola technického stavu, doplněných směsí a funkční elektroinstalace. Kromě sportovní výbavy sebou do hor nezapomeňte také přibalit:

  • zimní celoobvodové řetězy

  • chladicí kapalinu nemrznoucí alespoň do -25 °C

  • nemrznoucí kapalinu v ostřikovačích

  • náhradní sadu zapalovacích svíček

  • škrabka na led

  • smetáček a lopatu na sníh

  • pomocné startovací kabely

  • rozmrazovač na zámky (noste jej sebou v kapse)

  • rozmrazovač na skla a stírače přimrzlé k oknu

  • baterku

Při balení výbavy na dovolenou nezapomeňte také na správné rozložení hmotnosti nákladu při balení. Je to důležité pro správnou stabilitu auta. Těžké věci je vhodné dávat do spodku auta, lehké zase navrch. Vhodné je použití také střešního boxu, který však důkladně upevněte.

Ještě před vyjetím zkontrolujte platnost všech osobních dokladů a dokladů k autu. Do Alp si vystačíte s osobními doklady (občanský průkaz, pas není nutné v zemích EU), řidičským průkazem, technickým průkazem a zelenou kartou, která je jediným dokladem o uzavřeném povinném ručení. Stejně jako u nás, je povinné ručení ze zákona povinné ve všech evropských zemí. Vhodné je také havarijní pojištění, které je možné sjednat i krátkodobě.


Nezapomeňte také na sjednání cestovního pojištění, které Vám poskytne finanční zajištění pro případy úrazy. Riziko úrazu je při provozování zimních sportů poměrně vysoké a náklady za léčbu v zahraničí stojí desítky až stovky tisíc korun.

Na cestě

Ještě před cestou si také naplánujte cestu, tedy kudy pojedete. Na internetu najdete aktuální informace o dopravní situace, kterou si tak snadno ověříte i krátce před vyjetím. Díky tomu předejdete situacím, kdy narazíte na uzavřené úseky, tunely, nehody a objížďky, které mohou cestu významně prodloužit.

Právě na cestě do Alp je nutné počítat s uzavřenými vysokohorskými úseky v průběhu celé zimy až do jara kvůli povětrnostním podmínkám. Provoz na těchto úsecích je v tomto období nebezpečný a riskantní. V současné době se začínají pomalu zprovozňovat. Nikdy na ně však nevjíždějte bez odpovídajícícho zimního vybavení (řetězy, lopatka na sníh,...).

To samozřejmě platí pro zimní pneumatiky. Pokud Vás například zahraniční policie zastaví a budete mít v období od 1. listopadu do 15. dubna letní pneumatiky, hrozí Vám finanční pokuta až 5 000 EUR v Rakousku, 380 EUR v Itálii, 150 EUR ve Francii a 100 CHF ve Švýcarsku.

Hodnocení článku:

Podobné články

Chystáte se na hory? Nezapomeňte na cestovní pojištění

2. 1. 2018

Vánoce a oslavy nového roku máme úspěšně za sebou. Zima však zdaleka nekončí a spousta z vás má před sebou vysněnou dovolenou na lyžích. Lyžování a snowboarding patří k nejoblíbenějším zimním sportům, nejsou však bez rizika. Nezapomeňte si proto před odjezdem sjednat kvalitní cestovní pojištění.

Celá aktualita

Kvalitní cestovní pojištění zahrnuje i automatické prodloužení pojištění

24. 7. 2017

Žijeme v poklidné zemi, kde mezi nejhorší živelné události patří povodně jednou za pár let. V dobách letních dovolených však tisíce Čechů vyráží do exotičtějších krajů, kde jim dovolenou mohou pokazit daleko závažnější přírodní katastrofy. Například minulý týden řecký ostrov Kos zasáhlo silné zemětřesení. Stovky otřesených Čechů se nedostalo zpět do Čech včas kvůli zastavenému letištnímu provozu.

Celá aktualita

Je v běžném cestovním pojištění zahrnutý i terorismus?

3. 7. 2017

Před pár dny Evropu pobouřil další teroristický útok v Londýně, který si vyžádal mrtvé i zraněné. Dnes už bohužel neplatí, že k teroristickým útokům dochází pouze mimo Evropu, tyto tragédie se dějí stále blíže. Sledujte před každou cestou do ciziny varovná doporučení Ministerstva zahraničních věcí a zároveň se ujistěte, že vaše cestovní pojištění kryje riziko terorismu.

Celá aktualita

Jak si vybrat cestovní pojištění? Roli hraje destinace, délka i plánované aktivity

8. 5. 2017

Za pár dní odjíždíte na do zahraničí a rozhodli jste se pro vlastní bezpečnost a ochranu sjednat cestovní pojištění. Jak si tak klikáte návodem, tak postupně zjišťujete, že to není tak jednoduché. I cestovní pojištění si totiž můžete přizpůsobit na míru. Rozhodně platí, že je lepší být “přepojištěný”, než zapomenout na něco důležitého.

Celá aktualita

TOP 10 zimních destinací v Evropě

5. 1. 2017

Když se řekne zima, většině z nás se vybaví sníh. A co dělat v zimě? To zase většinu z nás napadne lyžování, snowboard a další tradiční aktivity spojené se sněhovou nadílkou. Avšak sníh přináší radost nejen sportovně založeným!

Celá aktualita

Lyžařské desatero: Bezpečně na sjezdovkách u nás i v Evropě

27. 12. 2016

Letošní zima je na sněhovou nadílku docela skoupá. Díky nízkým teplotám však lyžařská střediska mohou bez obav uměle zasněžovat. A tak se lyžuje se nejen v zahraničí, ale už i u nás. Společně s začátkem období zimních dovolených na lyžích je vhodné si připomenout pravidla bezpečného lyžování.

Celá aktualita

Chystáte se na studijní pobyt mimo ČR? Nezapomeňte na pojištění

25. 8. 2016

Studijní pobyt není pouze o vzdělávání a zábavě, je také o odpovědnosti. Stejně jako doma vás i v zahraničí mohou potkat nesnáze v podobě nemocí či úrazů a drahé lékařské péči se nevyhnete. Některé školy si toto riziko uvědomují, a proto studijní pobyt podmiňují sjednáním alespoň základního cestovní pojištění.

Celá aktualita

Jedete na dovolenou? Pojistěte se proti ztrátě zavazadel

27. 7. 2016

Pojištění proti ztrátě zavazadel může zvýšit vaši jistotu na letních cestách. Různí nenechavci se totiž objevují také v přímořských letoviscích napříč celou Evropou, a krádeže zde proto nebývají úplnou výjimkou. Pojištění proti ztrátě zavazadel se jistě před cestou na dovolenou hodí, je však dobré vědět, na co se vztahuje a na co ne.

Celá aktualita

1 2 3 »