Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Elektřina >> Budoucnost energie se ukrývá v atomu

Aktuality

Budoucnost energie se ukrývá v atomu

4. 7. 2013 Elektřina

Na Evropském jaderném fóru promluvili čeští politici. V příštích letech vláda hodlá podpořit dostavbu dalších dvou bloků Temelína a významně tak navýšit podíl elektřiny vyráběné v jaderných elektrárnách.

Na fóru postupně promluvili ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba a premiér Petr Nečas. Oba se shodli, že je třeba posílit oblast energetiky, konkrétně jaderného průmyslu. Podle nich je právě jádro nejlepší odpovědí na trvající energetickou krizi v Evropě i u nás.

„Jaderná energetika je pro Česko v podstatě jedinou možností k přechodu na nízko emisní zdroje, stejně jako zajištění dlouhodobě stabilních dodávek elektřiny pro český průmysl a domácnosti za přijatelnou cenu. Bez dalšího rozvoje jaderné energetiky, tedy dostavby elektrárny v Temelíně, však těchto cílů nelze prakticky dosáhnout. Souvisejícím důležitým prvkem je také zajištění energetické soběstačnosti ČR,“ uvedl Martin Kuba.

Levná energie pro všechny

Dlouhodobá podpora obnovitelných zdrojů energie zatím vedla pouze ke zdražování elektřiny, což pociťují především spotřebitelé. Z obnovitelných zdrojů získáme zhruba asi 10 % elektřiny, která se na našem území spotřebuje, ročně na ní ovšem stát vydá přes 44 miliard korun. Jejich rozvoj navíc velmi přetěžuje přenosové soustavy. Východiskem by mohlo být dokončení dalších dvou bloků jaderné elektrárny Temelín, které by téměř zdvojnásobily produkci elektrárny. Česká republika by tak získala stabilní a především nízkoemisní zdroj energie.

Nad projektem ovšem stále visí otazníky

Investice do energetiky jsou investicí dlouhodobého charakteru. A vzhledem k finanční náročnosti dostavby se návratnost projektu odhaduje na několik desítek let. Největším problém je tedy nalezení odpovídajícího investora. V současnosti jsou nejslibnějšími kandidáti Rusko a USA.

Proti dostavbě Temelínu se ale staví nejrůznější ekologické organizace. Zřejmě nejaktivnější jsou v tomto směru Rakušané. Ti za posledních let provedli hned několik protestních akcí. A to navzdory státnímu výzkumu, podle něhož nehrozí obyvatelstvu žádné reálné nebezpečí ozáření.

Hodnocení článku:

Podobné články

Prázdniny na chatě: Jak ušetřit za elektřinu?

19. 6. 2017

V Česku existuje více než půl milionů chat, chalup, zahradních domků a jiných rekreačních objektů. Jakmile na jaře začne počasí přát, mnoho Čechů se každý pátek balí a vyrazí strávit pohodový víkend na chalupu u lesa. A mnohdy i celé prázdniny. Mají zde čas na úplně obyčejné činnosti i své koníčky. Nebojte se, nebudeme vám radit, jak trávit volný čas. Poradíme vám ale, jak ušetřit za elektřinu.

Celá aktualita

Jak na úsporné osvětlení

29. 6. 2016

Při volbě úsporného osvětlení interiéru se na tuto problematiku musíme podívat z několika hledisek. Měli bychom si především ujasnit, co od osvětlení v dané místnosti vlastně očekáváme. Světlo by mělo dotvářet určitou atmosféru místnosti, například v ložnici nebo v obývacím pokoji. Podívejme se nyní na jednotlivé typy světelných zdrojů užívaných v domácnosti.

Celá aktualita

Moderní televizor: Největší žrout energie?

22. 2. 2016

Zdá se vám, že účet za elektrickou energii neustále narůstá? Marně přemýšlíte, který ze spotřebičů je tím hlavním žroutem, a nejčastěji vás napadá chladnička. Je přece zapnutá nonstop. A nemáte těch spotřebičů příliš? Za zvyšující spotřebou však může stát také vaše nová velká moderní TV.

Celá aktualita

Blíží se malá revoluce v platbách za elektřinu

27. 1. 2016

Ačkoliv je teprve začátek roku 2016, již nyní se ví, že české spotřebitele čeká revoluce v placení za elektrickou energii. Faktury budou od příštího roku závislé na velikosti jističe, nikoliv na výši spotřeby. Podle nejnovějších informací by tato změna měla cenu za elektřinu ovlivnit minimálně.

Celá aktualita

Nenechte se oklamat podomními prodejci

15. 11. 2015

Po liberalizaci trhu s elektřinou se na trhu objevily desítky nových dodavatelů. Snaží se získat nové zákazníky a mnozí z nich neváhají přistoupit k neférovým praktikám. Zejména starší lidé podléhají nátlaků podomních prodejců, kteří jim s úsměvem vnucují nevýhodné smlouvy. Poradíme vám, jak se bránit.

Celá aktualita

Za nízkými cenami elektřiny stojí levné uhlí a ropa

28. 8. 2015

Nejvyšší ceny elektřiny byly naposledy zaznamenány v roce 2008, kdy jedna megawatthodina na burze stále 90 EUR. Následujících sedmi lety ceny klesaly, a nyní je možné jednu megawatthodinu nakoupit za necelých 30 EUR, tedy za třetinovou cenu. Důvodem je údajně levné uhlí, ropa a propad na čínských akciových trzích.

Celá aktualita

Víte, co znamenají názvy hlavních jističů?

7. 8. 2015

Každý byt či dům má elektrické jističe, které chrání domácnost a její obyvatele před rizikem elektrického zkratu. Krabice s jističi je pro však pro mnoho lidí velkou záhadou. Vědí sice, co mají dělat v případě “vyhození pojistek”. Netuší už však, co znamenají zkratky 3x25 A, 3x63 A či 1x10 A.

Celá aktualita

Zdražil Vám dodavatel elektřinu? Změňte jej!

17. 7. 2015

Ceny energií neustále kolísají. Změny směrem nahoru vítané nejsou. Ačkoliv existují momenty, kdy je navýšení ceny elektřiny důvodem k radosti. Tím je nespokojený zákazník, který díky zvýšení cen může stávajícího dodavatele opustit a to bez rizika sankcí.

Celá aktualita

1 2 3 »