Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Elektřina >> Čeká nás levnější elektřina?

Aktuality

Čeká nás levnější elektřina?

13. 11. 2014 Elektřina Na přelomu roku je možné, že někteří dodavatelé oznámí nižší ceny elektřiny pro rok 2015. To však nemusí být zcela pravda. V následujícím článku se na možné změny ceny elektřiny podíváme podrobněji. Určitá obezřetnost se vyplatí.

Spotřeba energie dosahuje svého vrcholu během zimního období. Na přelomu roku tradičně mění prodejci a dodavatele energií ceny. V tomto období bývá také běžné, že v platnost nastupují nové zákony a novely, které mohou mít vliv na konečnou cenu elektřiny. Na první pohled se tak může zdát, že cena elektřiny je velmi nepřehledná.

Energetický regulační úřad (ERÚ) si zatím stojí za názorem, že nedojde ke změnám distribučních poplatků za elektřinu. Je možné již nyní odhadnout, jaké ceny elektřiny nás v příštím roce 2015 čekají? “Elektřina teoreticky může zlevnit, protože na pražské velkoobchodní burze PXE nyní stojí asi o 9 procent méně než vloni. Obchodníci však koncovým odběratelům takový cenový pokles nedopřejí, jak lze usuzovat z několika nedávných změn,” říká energetický odborník Petr Woff.

Dodavatelé nenápadně zvyšují poplatky

Například společnost E.ON Energie zvýšila paušální měsíční poplatek a Pražská energetika a RWE zdražily některé nabídky určené pro nové zákazníky. Velké společnosti nemají zájem na snižování svých výdělků, a proto upravují ceny pouze lehce. Snižují marže kvůli menším konkurentům a ztráty vyrovnávají navýšením menších poplatků klientům. Společnosti ČZ, RWE a E.ON dokonce hlásí nižší zisky o desítky procent.

V současné době rozlišujeme tři sazby:

  • sazba D02d: roční spotřeba 2,2 MWh, „bytová“ domácnost – elektřinou netopí
  • sazba D25d: roční spotřeba 2,2 MWh VT + 2,5 MWh NT, používá akumulační kamna
  • sazba D45d: roční spotřeba 0,6 MWh VT + 14,4 MWh NT, používá přímotop

“Osobně odhaduji, že velcí dodavatelé sníží cenu pro koncového spotřebitele jenom mírně, aby mohli vydat hezky znějící tiskové zprávy o zlevnění. Menší dodavatelé učiní totéž, aby si zachovali stávající pozice v cenových srovnávačích. Pokud elektrická energie zlevní pro domácnost o 4,5 procenta, vzhledem k dalším poplatkům klesne průměrné roční vyúčtování v uvedených modelových příkladech následovně: D02d o 1,2 procenta (130 Kč), D25d o 1,7 procenta (290 Kč), D45d o 2,5 procenta (1 000 Kč),” říká dále Petr Woff.

Energetické společnosti matou spotřebitele také tím, že jej lákají na nižší ceny elektřiny. Ve skutečnosti však zdraží poplatky a spotřebitel je na tom stejně nebo dokonce hůře. Pokud tento krok spotřebitel odhalí, má právo odstoupit od smlouvy a to bezplatně.

“Podle energetického zákona a souvisejícího stanoviska Energetického regulačního úřadu totiž zákazník může kvůli zdražení bezplatně odstoupit od smlouvy, i když ji třeba uzavřel na dobu určitou a jinak by mu za předčasné odstoupení hrozily vysoké smluvní pokuty. Pokud například cena samotné energie klesne, ale paušální měsíční poplatek stoupne, je zapotřebí provést individuální kalkulaci pro konkrétní odběrné místo. Jenom tak zjistíme, zda došlo celkově ke zdražení, a vzniká tedy právo na odstoupení od smlouvy. Člověk neznalý zákonů, vyhlášek a ceníků má ale ztíženou situaci, a může promeškat lhůtu pro odstoupení, což prodejci obyčejně vyhovuje,” vysvětluje Petr Woff.

Hodnocení článku:

Podobné články

Prázdniny na chatě: Jak ušetřit za elektřinu?

19. 6. 2017

V Česku existuje více než půl milionů chat, chalup, zahradních domků a jiných rekreačních objektů. Jakmile na jaře začne počasí přát, mnoho Čechů se každý pátek balí a vyrazí strávit pohodový víkend na chalupu u lesa. A mnohdy i celé prázdniny. Mají zde čas na úplně obyčejné činnosti i své koníčky. Nebojte se, nebudeme vám radit, jak trávit volný čas. Poradíme vám ale, jak ušetřit za elektřinu.

Celá aktualita

Jak na úsporné osvětlení

29. 6. 2016

Při volbě úsporného osvětlení interiéru se na tuto problematiku musíme podívat z několika hledisek. Měli bychom si především ujasnit, co od osvětlení v dané místnosti vlastně očekáváme. Světlo by mělo dotvářet určitou atmosféru místnosti, například v ložnici nebo v obývacím pokoji. Podívejme se nyní na jednotlivé typy světelných zdrojů užívaných v domácnosti.

Celá aktualita

Moderní televizor: Největší žrout energie?

22. 2. 2016

Zdá se vám, že účet za elektrickou energii neustále narůstá? Marně přemýšlíte, který ze spotřebičů je tím hlavním žroutem, a nejčastěji vás napadá chladnička. Je přece zapnutá nonstop. A nemáte těch spotřebičů příliš? Za zvyšující spotřebou však může stát také vaše nová velká moderní TV.

Celá aktualita

Blíží se malá revoluce v platbách za elektřinu

27. 1. 2016

Ačkoliv je teprve začátek roku 2016, již nyní se ví, že české spotřebitele čeká revoluce v placení za elektrickou energii. Faktury budou od příštího roku závislé na velikosti jističe, nikoliv na výši spotřeby. Podle nejnovějších informací by tato změna měla cenu za elektřinu ovlivnit minimálně.

Celá aktualita

Nenechte se oklamat podomními prodejci

15. 11. 2015

Po liberalizaci trhu s elektřinou se na trhu objevily desítky nových dodavatelů. Snaží se získat nové zákazníky a mnozí z nich neváhají přistoupit k neférovým praktikám. Zejména starší lidé podléhají nátlaků podomních prodejců, kteří jim s úsměvem vnucují nevýhodné smlouvy. Poradíme vám, jak se bránit.

Celá aktualita

Za nízkými cenami elektřiny stojí levné uhlí a ropa

28. 8. 2015

Nejvyšší ceny elektřiny byly naposledy zaznamenány v roce 2008, kdy jedna megawatthodina na burze stále 90 EUR. Následujících sedmi lety ceny klesaly, a nyní je možné jednu megawatthodinu nakoupit za necelých 30 EUR, tedy za třetinovou cenu. Důvodem je údajně levné uhlí, ropa a propad na čínských akciových trzích.

Celá aktualita

Víte, co znamenají názvy hlavních jističů?

7. 8. 2015

Každý byt či dům má elektrické jističe, které chrání domácnost a její obyvatele před rizikem elektrického zkratu. Krabice s jističi je pro však pro mnoho lidí velkou záhadou. Vědí sice, co mají dělat v případě “vyhození pojistek”. Netuší už však, co znamenají zkratky 3x25 A, 3x63 A či 1x10 A.

Celá aktualita

Zdražil Vám dodavatel elektřinu? Změňte jej!

17. 7. 2015

Ceny energií neustále kolísají. Změny směrem nahoru vítané nejsou. Ačkoliv existují momenty, kdy je navýšení ceny elektřiny důvodem k radosti. Tím je nespokojený zákazník, který díky zvýšení cen může stávajícího dodavatele opustit a to bez rizika sankcí.

Celá aktualita

1 2 3 »