Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Elektřina >> Češi se bojí drahé elektřiny a nakupují úsporné spotřebiče

Aktuality

Češi se bojí drahé elektřiny a nakupují úsporné spotřebiče

26. 5. 2014 Elektřina I přes pokles cen elektřiny na přelomu roku Češi nevěří v dlouhodobě nízké ceny energií. Naopak více než polovina Čechů se domnívá, že elektřina opět zdraží. Proto se většina z nich snaží investovat do energetických úspor anebo zvažují změnu dodavatele.

Tyto údaje vyplývají z průzkumu, který provedla Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE). „Přestože jsme v současnosti svědky jednoho z největších poklesů cen elektřiny, lidé ve většině nevěří, že jde o dlouhodobý trend. Domnívají se, že se jedná pouze o dočasný výkyv a že v následujících letech ceny elektřiny opět porostou, a to ­výrazně. Také podle našeho názoru se dá očekávat, že ceny elektřiny spíše porostou,“ okomentoval výsledky průzkumu předseda výkonné rady ANDE ze společnosti Centropol Energy Václav Derfl.

Změna dodavatele i investice do energetických úspor

Češi přemýšlí na více let dopředu a kromě změny dodavatele energie (50 procent) zvažují také investice do energetických úspor, jako je například nové a kvalitnější zateplení domu, výměna oken či nákup úsporných spotřebičů. Dalšími způsoby, jak zaplatit za energie méně, je snížení spotřeby a dokonce změna většího bytu za menší.

„Je zajímavé vidět, že je stále změna dodavatele lidmi vnímána jako jedna z dvou hlavních cest pro snížení výdajů za energie. Svědčí to o tom, že liberalizace trhu s energiemi splnila svůj účel,“ řekl Karel Sajvera ze společnosti Akcenta Energie.

Jaká je ideální cena za elektřinu?

Podle průzkumu by si lidé představovali (85 procent dotázaných) ideální cenu za elektřinu 2 až 4 koruny za jednu kWh a třetina dotázaných by se smířila s cenou 3 koruny za kWh.

„V současné době české domácnosti platí v nejčastěji využívaném tarifu D02d zhruba 4,50 koruny za kilowatthodinu. Z jejich pohledu by tak měla být elektřina zhruba o třetinu levnější. To je ale z dlouhodobého hlediska velmi málo pravděpodobné,“ uvedl Radek Kupka ze společnosti Global Energy.

Hodnocení článku:

Podobné články

Prázdniny na chatě: Jak ušetřit za elektřinu?

19. 6. 2017

V Česku existuje více než půl milionů chat, chalup, zahradních domků a jiných rekreačních objektů. Jakmile na jaře začne počasí přát, mnoho Čechů se každý pátek balí a vyrazí strávit pohodový víkend na chalupu u lesa. A mnohdy i celé prázdniny. Mají zde čas na úplně obyčejné činnosti i své koníčky. Nebojte se, nebudeme vám radit, jak trávit volný čas. Poradíme vám ale, jak ušetřit za elektřinu.

Celá aktualita

Jak na úsporné osvětlení

29. 6. 2016

Při volbě úsporného osvětlení interiéru se na tuto problematiku musíme podívat z několika hledisek. Měli bychom si především ujasnit, co od osvětlení v dané místnosti vlastně očekáváme. Světlo by mělo dotvářet určitou atmosféru místnosti, například v ložnici nebo v obývacím pokoji. Podívejme se nyní na jednotlivé typy světelných zdrojů užívaných v domácnosti.

Celá aktualita

Moderní televizor: Největší žrout energie?

22. 2. 2016

Zdá se vám, že účet za elektrickou energii neustále narůstá? Marně přemýšlíte, který ze spotřebičů je tím hlavním žroutem, a nejčastěji vás napadá chladnička. Je přece zapnutá nonstop. A nemáte těch spotřebičů příliš? Za zvyšující spotřebou však může stát také vaše nová velká moderní TV.

Celá aktualita

Blíží se malá revoluce v platbách za elektřinu

27. 1. 2016

Ačkoliv je teprve začátek roku 2016, již nyní se ví, že české spotřebitele čeká revoluce v placení za elektrickou energii. Faktury budou od příštího roku závislé na velikosti jističe, nikoliv na výši spotřeby. Podle nejnovějších informací by tato změna měla cenu za elektřinu ovlivnit minimálně.

Celá aktualita

Nenechte se oklamat podomními prodejci

15. 11. 2015

Po liberalizaci trhu s elektřinou se na trhu objevily desítky nových dodavatelů. Snaží se získat nové zákazníky a mnozí z nich neváhají přistoupit k neférovým praktikám. Zejména starší lidé podléhají nátlaků podomních prodejců, kteří jim s úsměvem vnucují nevýhodné smlouvy. Poradíme vám, jak se bránit.

Celá aktualita

Za nízkými cenami elektřiny stojí levné uhlí a ropa

28. 8. 2015

Nejvyšší ceny elektřiny byly naposledy zaznamenány v roce 2008, kdy jedna megawatthodina na burze stále 90 EUR. Následujících sedmi lety ceny klesaly, a nyní je možné jednu megawatthodinu nakoupit za necelých 30 EUR, tedy za třetinovou cenu. Důvodem je údajně levné uhlí, ropa a propad na čínských akciových trzích.

Celá aktualita

Víte, co znamenají názvy hlavních jističů?

7. 8. 2015

Každý byt či dům má elektrické jističe, které chrání domácnost a její obyvatele před rizikem elektrického zkratu. Krabice s jističi je pro však pro mnoho lidí velkou záhadou. Vědí sice, co mají dělat v případě “vyhození pojistek”. Netuší už však, co znamenají zkratky 3x25 A, 3x63 A či 1x10 A.

Celá aktualita

Zdražil Vám dodavatel elektřinu? Změňte jej!

17. 7. 2015

Ceny energií neustále kolísají. Změny směrem nahoru vítané nejsou. Ačkoliv existují momenty, kdy je navýšení ceny elektřiny důvodem k radosti. Tím je nespokojený zákazník, který díky zvýšení cen může stávajícího dodavatele opustit a to bez rizika sankcí.

Celá aktualita

1 2 3 »