Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Elektřina >> Chytrá domácnost aneb jak neplýtvat energií v kuchyni
Aktuality

Chytrá domácnost aneb jak neplýtvat energií v kuchyni

1. 5. 2015 Elektřina Denně spotřebujeme spousty energie na naplnění běžných potřeb. Největší množství energie je využito v kuchyni. Ale ne vždy je energie využívána s rozumem. Velké množství energie je promarněno na provoz staré chladničky. Zbytečně mnoho vody proteče při ručním mytí nádobí. Zkuste myslet úsporněji.

Provoz každé domácnosti vyžaduje spotřebu energie. Ta je úměrná spotřebě energie jednotlivými členy domácnosti a jejich schopnosti přemýšlet nad možnostmi úspor. Není tomu tak dávno, co lidé nad spotřebou energie nijak zvláště nepřemýšleli. Po celém bytě se svítilo, vytápělo se na maximum a spotřebiče nebyli úsporné vůbec.

Dnes je situace odlišná a není to pouze tím, že energie je rok od roku dražší. Lidé více přemýšlí nad svým chováním a nad plýtváním energie. Podívejme se, kde všude v domácnosti lze ušetřit. Stěžejním místem, kde je spotřeba energie největší, a kde tedy lze ušetřit nejvíce, je přitom kuchyně.

 

Neplýtvejte energií “zíráním” do chladničky

Chladnička není televize. Nekoukejte do ní celé minuty s tím, že tam objevíte něco, co tam není. Chladnička běží doslova nonstop a zpravidla se jedná o největší spotřebič v domácnosti. Je proto logické, že spotřebuje nejvíce elektřiny ze všech domácích spotřebičů.

A proto…

Mějte přehled

Češi mívají nepěkný zlozvyk, kterým je otevírání ledničky kdykoliv projdou kolem. Toto neustálé otevírání a zavírání chladničky má za následek prudké zvýšení spotřeby energie. Mějte přehled o tom, co ve své chladničce máte, a otevírejte ji pouze tehdy, má-li to smysl.  

 • Nákup si nejprve roztřiďte a pak jej uložte do chladničky do odpovídajících šuplíků (např. zelenina patří do spodního šuplíku, maso do horní poličky, nápoje a mléko do bočních poliček).

 • Chystáte-li se vařit, nejprve si promyslete co, a teprve poté vyndejte rychle potřebné suroviny.

 • Nikdy nevkládejte do chladničky horké potraviny. Vždy je nejprve nechte vychladnout.

 

Investujte do úsporné chladničky

Stále hodně lidí používá staré chladničky a mrazáky, protože nechtějí investovat do nové. Ta stará přece ještě slouží dobře. Pravda je však taková, že staré spotřebiče spotřebují dokonce až 600 kWh za rok! To je průměrně až o 70 % více než v případě současných moderních chladniček s třídou energetické účinnosti A+ a lepší, které se začaly vyrábět po roce 2000.

 • Odmrazujte! Nezapomeňte na pravidelné odmrazování chladničky a mrazáku. Vzniklá vrstva ledu způsobuje navýšení spotřeby energie.
 • Zavírejte dvířka! Vznik námrazy je často způsobený špatným dovíráním dvířek. Nezapomeňte tedy vždy zkontrolovat, zda jsou dostatečně zavřená. Časem se z toho stane zvyk, který nebudete vnímat.

Mějte chladničku na správném místě

Zásadní věcí je také správné umístění chladničky v kuchyni. Chladnička by v žádném případě neměla stát v blízkosti jakéhokoliv zdroje tepla. Platí, že spotřeba energie v takovém případě narůstá o 4 % s každým stupněm tepla navíc. Rovněž by měla stát v prostoru, aby kolem ní proudil vzduch. To znamená, že by neměla stát v rohu či vedle stěny. Nejhorší jsou výklenky, které chladničku obklopují ze tří stran.

Nezapomeňte!

 • Nikdy chladničku neumisťujte vedle trouby, sporáku či topení!
 • Pravidelně utírejte prach z kompresoru, trubiček a lamel výparníku. Chladnička se bude stále přirozeně ochlazovat a spotřeba energie se nezvýší.

Ušetřete snadno na elektřině! Pomůžeme Vám vybrat levnějšího dodavatele na Úspory.cz

 

Myčka nádobí není zbytečný luxus pro lenochy

Mnoho lidí se domnívá, že myčka nádobí je pouze pro ty, kteří jsou líní umýt jeden talíř a hrníček, a raději špinavé nádobí syslí v myčce. To však není zcela pravda. Kromě toho, že mytí nádobí je opravdu otrava a ztráta času, je myčka nádobí jedním z důležitých způsobů úspory energie.

Víte, že…

 • ruční mytí nádobí spotřebuje o 60 % více vody?

 • úsporné myčky nádobí mají průměrnou spotřebu 10 litrů vody a 1 kWh na jeden mycí cyklus oproti 15 až 25 litrům při ručním mytí

 • myčka nádobí znamená týden času navíc za jeden rok

 • provoz myčky nádobí průměrně stojí 1 200 Kč ročně

Jednoduše řečeno, myčka nádobí má smysl a rozhodně se nejedná o zbytečný luxus. Vliv na spotřebu energie a úspory má také její způsob využití. Nádobí by v myčce mělo být správně rozložené, myčka by měla být plně využitá a vždy je důležité zvolit vhodný mycí program. Tím nejlepším a nejšetrnějším je ekologický program.

Některé moderní myčky využívají tzv. sensor logic, což je systém, který zvolí program sám dle druhu a množství nádobí v myčce.

Jakou myčku zvolit?

Nová myčka by měla být jednoznačně úsporná. To znamená, že třída energetické účinnosti od A+ a lepší. S každým “pluskem” klesá spotřeba energie a vody oproti starším typům myček.

Důležitá je také velikost myčky. Úspornější jsou myčky na 12 až 14 sad nádobí oproti úzkým myčkám. Při lehce vyšší spotřebě vody umyje průměrně o jednu třetinu nádobí více.

To však nemusí platit vždy. V případě menší domácnosti by trvalo naplnění velké myčky zbytečně dlouho. V takovém případě je úzká myčka vhodnější. To platí také v případě malé kuchyně, do které nelze klasickou myčku vtěsnat.

Víte, co je Perlátor?

Perlátor neboli šetřič vody s výměnnými O-kroužky je jednoduché zařízení tvořené speciálním sítkem a regulačním prvkem, který se nainstaluje na  vodovodní baterii. Používá se při oplachování a díky tomu, že míchá vodu se vzduchem, dokáže ušetřit 20 až 50 % vody.

Vařte a pečte s rozumem

Uspořit energii je možné také při vaření a pečení Vašich oblíbených jídel. Stačí dodržovat pár pravidel, které spočívají v “neplýtvání”.

 • Ohřívejte jen tolik vody, kolik skutečně potřebujete. Rozdíl ve spotřebě energie mezi ohřevem litru vody a čtvrt litru vody činí dokonce 300 %!
 • Pro ohřev vody využívejte rychlovarnou konvici. Voda je uvařená rychleji a hlavně při nižší spotřebě energie.

 • Využívejte tepelné setrvačnosti plotýnek a vypínejte sporák dříve.

 • Používejte nádobí s rovným dnem a stejnou velikostí jako plotýnka. Nebude tak docházet k úniku energie.

 • Používejte pokličky.

 • Používejte tlakový či parní hrnec. Jeho spotřeba energie je o 40 až 70 % nižší než u dlouhého vaření v obyčejném hrnci.

 • Ohřívejte potraviny v mikrovlnné troubě.

 • Pečení pomocí horkého vzduchu je úspornější.

 • Pečení sledujte přes skleněná dvířka. Každé otevření trouby znamená únik 20 % tepla.

Štítky: ceny elektřiny | levná elektřina | spotřeba elektřiny | srovnání cen elektřiny | třída energetické účinnosti | úsporná chladnička |

Hodnocení článku:

Podobné články

Prázdniny na chatě: Jak ušetřit za elektřinu?

19. 6. 2017

V Česku existuje více než půl milionů chat, chalup, zahradních domků a jiných rekreačních objektů. Jakmile na jaře začne počasí přát, mnoho Čechů se každý pátek balí a vyrazí strávit pohodový víkend na chalupu u lesa. A mnohdy i celé prázdniny. Mají zde čas na úplně obyčejné činnosti i své koníčky. Nebojte se, nebudeme vám radit, jak trávit volný čas. Poradíme vám ale, jak ušetřit za elektřinu.

Celá aktualita

Jak na úsporné osvětlení

29. 6. 2016

Při volbě úsporného osvětlení interiéru se na tuto problematiku musíme podívat z několika hledisek. Měli bychom si především ujasnit, co od osvětlení v dané místnosti vlastně očekáváme. Světlo by mělo dotvářet určitou atmosféru místnosti, například v ložnici nebo v obývacím pokoji. Podívejme se nyní na jednotlivé typy světelných zdrojů užívaných v domácnosti.

Celá aktualita

Moderní televizor: Největší žrout energie?

22. 2. 2016

Zdá se vám, že účet za elektrickou energii neustále narůstá? Marně přemýšlíte, který ze spotřebičů je tím hlavním žroutem, a nejčastěji vás napadá chladnička. Je přece zapnutá nonstop. A nemáte těch spotřebičů příliš? Za zvyšující spotřebou však může stát také vaše nová velká moderní TV.

Celá aktualita

Blíží se malá revoluce v platbách za elektřinu

27. 1. 2016

Ačkoliv je teprve začátek roku 2016, již nyní se ví, že české spotřebitele čeká revoluce v placení za elektrickou energii. Faktury budou od příštího roku závislé na velikosti jističe, nikoliv na výši spotřeby. Podle nejnovějších informací by tato změna měla cenu za elektřinu ovlivnit minimálně.

Celá aktualita

Nenechte se oklamat podomními prodejci

15. 11. 2015

Po liberalizaci trhu s elektřinou se na trhu objevily desítky nových dodavatelů. Snaží se získat nové zákazníky a mnozí z nich neváhají přistoupit k neférovým praktikám. Zejména starší lidé podléhají nátlaků podomních prodejců, kteří jim s úsměvem vnucují nevýhodné smlouvy. Poradíme vám, jak se bránit.

Celá aktualita

Za nízkými cenami elektřiny stojí levné uhlí a ropa

28. 8. 2015

Nejvyšší ceny elektřiny byly naposledy zaznamenány v roce 2008, kdy jedna megawatthodina na burze stále 90 EUR. Následujících sedmi lety ceny klesaly, a nyní je možné jednu megawatthodinu nakoupit za necelých 30 EUR, tedy za třetinovou cenu. Důvodem je údajně levné uhlí, ropa a propad na čínských akciových trzích.

Celá aktualita

Víte, co znamenají názvy hlavních jističů?

7. 8. 2015

Každý byt či dům má elektrické jističe, které chrání domácnost a její obyvatele před rizikem elektrického zkratu. Krabice s jističi je pro však pro mnoho lidí velkou záhadou. Vědí sice, co mají dělat v případě “vyhození pojistek”. Netuší už však, co znamenají zkratky 3x25 A, 3x63 A či 1x10 A.

Celá aktualita

Zdražil Vám dodavatel elektřinu? Změňte jej!

17. 7. 2015

Ceny energií neustále kolísají. Změny směrem nahoru vítané nejsou. Ačkoliv existují momenty, kdy je navýšení ceny elektřiny důvodem k radosti. Tím je nespokojený zákazník, který díky zvýšení cen může stávajícího dodavatele opustit a to bez rizika sankcí.

Celá aktualita

1 2 3 »

;