Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Elektřina >> Elektřina zdražila od 90. let osminásobně

Aktuality

Elektřina zdražila od 90. let osminásobně

10. 12. 2014 Elektřina Elektřina od počátku 90. let neustále zdražuje a v současné době je její cena dokonce osminásobně vyšší. Společně s teplem, plynem a vodou patří k nejdražším pravidelným položkám v rozpočtech českých domácností. Tyto informace poskytlo hnutí DUHA.

Hnutí DUHA uveřejnilo informace z nově zpracované studie, která se kromě jiného zabývala cenami elektřiny. Ta je podle posledních informací osminásobně dražší oproti cenám z 90. let minulého století. V případě elektřiny také platí, že její ceny jsou vyšší i při zohlednění rostoucí průměrné mzdy. To platí také pro ceny tepla a vody. Ostatní zboží v poměry s příjmy naopak spíše zlevňují.

Infobox: Kdo je Hnutí DUHA?

Hnutí DUHA je česká nevládní environmentální organizace. Je mediálně nejvlivnější a jednou z nejaktivnějších, potažmo nejúspěšnějších environmentálních organizací v České republice. V současné době jde o jednu z nejvýznamnějších českých ekologických organizací s asi 40 stálými zaměstnanci a množstvím dobrovolných pracovníků. Vedení organizace sídlí v Brně, další kanceláře jsou v Praze a Olomouci. Mezi nejznámější a nejvýraznější osobnosti organizace patří její programový ředitel Vojtěch Kotecký či vedoucí lesní kampaně Jaromír Bláha. (Zdroj: Wikipedie)

V roce 1991 stál 1 kWh 60 haléřů

Dnes ten samý 1 kWh elektřiny stojí více než pět korun. Vyšší cenu elektřiny ovlivnilo několik zásadních faktorů, mezi které patří zejména deregulace cen v 90. letech, zdražování silové elektřiny, změna sazby DPH či dopad podpory obnovitelných zdrojů.

“Ceny elektřiny rostly nejrychleji v devadesátých letech. Jenže v té době zároveň stejně rychle rostly mzdy, takže ve výsledku si člověk v roce 1998 mohl za průměrnou mzdu koupit stejné množství elektřiny jako v roce 1991. Pak následovalo několik let, kdy ceny elektřiny rostly mnohem rychleji než mzdy nebo ceny ostatního zboží,“ vysvětluje autor zmiňované studie Bronislav Bechník, energetický expert, a dodává: „V poměru k výši mezd je dnes elektřina o něco levnější než v roce 2002, kdy byla vůbec nejdražší. Ceny potravin a spotřebního zboží přitom vesměs rostou pomaleji než mzdy, takže relativně zlevňují.”

Obnovitelné zdroje nejsou hlavní příčinou zdražování elektřiny

Nejčastěji se v souvislosti se zdražováním elektřiny hovoří o obnovitelných zdrojích. Skutečnost je však taková, že obnovitelné zdroje a jejich prosazování mělo na ceny elektřiny vliv pouze z deseti procent.

“Studie přehledně ukazuje, že k hlavním skokům v cenách elektřiny došlo dávno předtím, než se do nich začaly podpory obnovitelných. Právě cena silové elektřiny v posledních letech klesá i díky rozvoji obnovitelných zdrojům,“ zdůraznil energetický expert Hnutí DUHA Karel Polanecký.

Větší vliv měla deregulace cen, která mezi roky 1996 až 2001 způsobila zdražení elektřiny o 16 až 17 procent a finanční krize, která mezi roky 2006 až 2009 zapříčinila další zdražení elektřiny v průměru o 8 procent.

Největší zisky mají distribuční společnosti

Peníze plynoucí z výroby a dodávek elektřiny putují k výrobcům, dodavatelům, distribučním společnostem a do státní pokladny. Nejvíce peněz v tomto případě získají distribuční společnosti. Stát svou část získává prostřednictvím daně z přidané hodnoty. Studie také zjistila, že rozdíl v ročních platbách mezi nejlevnějším a nejdražším dodavatelem je vyšší než příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů.

V současné době česká vláda pracuje na novele zákona o podporovaných zdrojích energie. Podle Hnutí DUHA však neobsahuje žádný další způsob podpory obnovitelných zdrojů, který by mohl platit po omezenou dobu.

Hodnocení článku:

Podobné články

Prázdniny na chatě: Jak ušetřit za elektřinu?

19. 6. 2017

V Česku existuje více než půl milionů chat, chalup, zahradních domků a jiných rekreačních objektů. Jakmile na jaře začne počasí přát, mnoho Čechů se každý pátek balí a vyrazí strávit pohodový víkend na chalupu u lesa. A mnohdy i celé prázdniny. Mají zde čas na úplně obyčejné činnosti i své koníčky. Nebojte se, nebudeme vám radit, jak trávit volný čas. Poradíme vám ale, jak ušetřit za elektřinu.

Celá aktualita

Jak na úsporné osvětlení

29. 6. 2016

Při volbě úsporného osvětlení interiéru se na tuto problematiku musíme podívat z několika hledisek. Měli bychom si především ujasnit, co od osvětlení v dané místnosti vlastně očekáváme. Světlo by mělo dotvářet určitou atmosféru místnosti, například v ložnici nebo v obývacím pokoji. Podívejme se nyní na jednotlivé typy světelných zdrojů užívaných v domácnosti.

Celá aktualita

Moderní televizor: Největší žrout energie?

22. 2. 2016

Zdá se vám, že účet za elektrickou energii neustále narůstá? Marně přemýšlíte, který ze spotřebičů je tím hlavním žroutem, a nejčastěji vás napadá chladnička. Je přece zapnutá nonstop. A nemáte těch spotřebičů příliš? Za zvyšující spotřebou však může stát také vaše nová velká moderní TV.

Celá aktualita

Blíží se malá revoluce v platbách za elektřinu

27. 1. 2016

Ačkoliv je teprve začátek roku 2016, již nyní se ví, že české spotřebitele čeká revoluce v placení za elektrickou energii. Faktury budou od příštího roku závislé na velikosti jističe, nikoliv na výši spotřeby. Podle nejnovějších informací by tato změna měla cenu za elektřinu ovlivnit minimálně.

Celá aktualita

Nenechte se oklamat podomními prodejci

15. 11. 2015

Po liberalizaci trhu s elektřinou se na trhu objevily desítky nových dodavatelů. Snaží se získat nové zákazníky a mnozí z nich neváhají přistoupit k neférovým praktikám. Zejména starší lidé podléhají nátlaků podomních prodejců, kteří jim s úsměvem vnucují nevýhodné smlouvy. Poradíme vám, jak se bránit.

Celá aktualita

Za nízkými cenami elektřiny stojí levné uhlí a ropa

28. 8. 2015

Nejvyšší ceny elektřiny byly naposledy zaznamenány v roce 2008, kdy jedna megawatthodina na burze stále 90 EUR. Následujících sedmi lety ceny klesaly, a nyní je možné jednu megawatthodinu nakoupit za necelých 30 EUR, tedy za třetinovou cenu. Důvodem je údajně levné uhlí, ropa a propad na čínských akciových trzích.

Celá aktualita

Víte, co znamenají názvy hlavních jističů?

7. 8. 2015

Každý byt či dům má elektrické jističe, které chrání domácnost a její obyvatele před rizikem elektrického zkratu. Krabice s jističi je pro však pro mnoho lidí velkou záhadou. Vědí sice, co mají dělat v případě “vyhození pojistek”. Netuší už však, co znamenají zkratky 3x25 A, 3x63 A či 1x10 A.

Celá aktualita

Zdražil Vám dodavatel elektřinu? Změňte jej!

17. 7. 2015

Ceny energií neustále kolísají. Změny směrem nahoru vítané nejsou. Ačkoliv existují momenty, kdy je navýšení ceny elektřiny důvodem k radosti. Tím je nespokojený zákazník, který díky zvýšení cen může stávajícího dodavatele opustit a to bez rizika sankcí.

Celá aktualita

1 2 3 »