Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Elektřina >> Levná chladnička se může prodražit

Aktuality

Levná chladnička se může prodražit

6. 4. 2015 Elektřina Chladnička je jedním ze spotřebičů, které běží neustále, a tudíž má na spotřebu elektrické energie výrazný vliv. Tušíte, kolik elektřiny spotřebuje právě Vaše chladnička? Levné spotřebiče mají sice nižší pořizovací náklady, ale provoz je ve výsledku dražší.

Pořizovací cena spotřebičů, které v domácnosti používáme nejčastěji, jsou známkou kvality. Čím levnější spotřebič, tím spíše bude mít vyšší spotřebu. Proto se vyplatí investovat do dražších spotřebičů, které však ušetří spotřebu elektřiny během následujících let.

„Spotřebu energie ovlivní energetická třída chladničky, druh i klimatická třída. Ta určuje, za jakých teplot bude lednice nejlépe pracovat. Klimatická třída by měla odpovídat reálným podmínkám, v kterých bude lednice umístěna, jinak může dojít k poškození. Reklamace v tomto případě bývá více než složitá,“ vysvětluje Jakub Erben, prodavač elektrospotřebičů.

Výběru chladničky věnujte dostatek pozornosti

Plánujete-li koupi nové chladničky, věnujte pozornost jejím parametrům. V první řadě je třeba zvolit správný typ. Existují chladničky s malých mrazícím boxem nebo kombinované chladničky, které mívají oddělené prostory a dvířka pro chladničku a mrazák. První varianta je vhodná spíš na chalupu, do kanceláře nebo studentského bytu. Do bytů, které sdílí více osob je vhodná klasická kombinovaná chladnička.

Velikost chladničky se může lišit a běžně se pohybuje kolem 2 metrů na výšku a 60 cm hloubky i šířky. Chladnička by se Vám měla vejít do kuchyně, a proto si předem změřte prostor, kam ji hodláte umístit. Například pro čtyřčlennou rodinu je vhodná chladnička s objemem 200 litrů u chladící části a 100 litrů u mrazáku.

Dalším důležitým kritériem je tzv. energetická třída, tedy informace o spotřebě energie. Nejvhodnější jsou chladničky s energetickou třídou A+ a A++, jejichž spotřeba bývá průměrně 0,7 kWh, což činí zhruba 1 000 Kč za jeden rok.

Při výběru chladničky Vás také může zajímat hlučnost, jakou má kapacitu mrazení, zda má antibakteriální ochranu, která udržuje potraviny déle čerstvé, či zda signalizuje otevřená dvířka či příliš vysokou teplotu.

Pozor na to, kam chladničku umístíte

Jedním z nejvíce energeticky náročných spotřebičů je právě chladnička. V jejím případě je důležitý nejen výběr konkrétního spotřebiče, ale také její umístění. V žádném případě by chladnička neměla být postavená vedle nebo poblíž topení, které ji ohřívá. Následkem toho lednička spotřebuje více elektřiny, aby udržela potřebnou teplotu a uložené jídlo se neohřívalo.

Každá chladnička má proto uvedenou klimatickou třídu, která uvádí optimální teplotu pro správné fungování chladničky. Při překročení horní teploty dochází ke snížení účinnosti chlazení. Naopak při příliš nízké okolní teplotě může dojít ke zhoustnutí oleje v kompresoru, což může mít za důsledek poškození chladničky.

Třída Název třídy Rozsah okolních teplot
SN Subnormální 10 - 32 °C
N Normální 16 - 32 °C
ST Subtropická 18 - 38 °C
T Tropická 18 - 43 °C

Dvířka také musí mít dostatečný prostor pro otvírání, neměla by zasahovat do dveří a rovněž by neměla zhoršovat přístup k jiným spotřebičům či úložným prostorům.

“Koukání” do chladničky není dovoleno

Častým nešvarem při používání ledničky je dlouhé hledání potravin při otevřených dvířkách. To způsobuje únik potřebného chladu a následné zvýšení spotřeby elektřiny. Odborníci tvrdí, že správným využíváním chladničky je možné ušetřit i desítky procent spotřebované elektřiny. Nezapomeňte na nezbytný pořádek, díky kterému budete vždy vědět, kam “sáhnout”. Výhodné jsou také chladničky, které umožňují čepovat chlazené nápoje bez nutnosti otevření dvířek.

 
Hodnocení článku:

Podobné články

Prázdniny na chatě: Jak ušetřit za elektřinu?

19. 6. 2017

V Česku existuje více než půl milionů chat, chalup, zahradních domků a jiných rekreačních objektů. Jakmile na jaře začne počasí přát, mnoho Čechů se každý pátek balí a vyrazí strávit pohodový víkend na chalupu u lesa. A mnohdy i celé prázdniny. Mají zde čas na úplně obyčejné činnosti i své koníčky. Nebojte se, nebudeme vám radit, jak trávit volný čas. Poradíme vám ale, jak ušetřit za elektřinu.

Celá aktualita

Jak na úsporné osvětlení

29. 6. 2016

Při volbě úsporného osvětlení interiéru se na tuto problematiku musíme podívat z několika hledisek. Měli bychom si především ujasnit, co od osvětlení v dané místnosti vlastně očekáváme. Světlo by mělo dotvářet určitou atmosféru místnosti, například v ložnici nebo v obývacím pokoji. Podívejme se nyní na jednotlivé typy světelných zdrojů užívaných v domácnosti.

Celá aktualita

Moderní televizor: Největší žrout energie?

22. 2. 2016

Zdá se vám, že účet za elektrickou energii neustále narůstá? Marně přemýšlíte, který ze spotřebičů je tím hlavním žroutem, a nejčastěji vás napadá chladnička. Je přece zapnutá nonstop. A nemáte těch spotřebičů příliš? Za zvyšující spotřebou však může stát také vaše nová velká moderní TV.

Celá aktualita

Blíží se malá revoluce v platbách za elektřinu

27. 1. 2016

Ačkoliv je teprve začátek roku 2016, již nyní se ví, že české spotřebitele čeká revoluce v placení za elektrickou energii. Faktury budou od příštího roku závislé na velikosti jističe, nikoliv na výši spotřeby. Podle nejnovějších informací by tato změna měla cenu za elektřinu ovlivnit minimálně.

Celá aktualita

Nenechte se oklamat podomními prodejci

15. 11. 2015

Po liberalizaci trhu s elektřinou se na trhu objevily desítky nových dodavatelů. Snaží se získat nové zákazníky a mnozí z nich neváhají přistoupit k neférovým praktikám. Zejména starší lidé podléhají nátlaků podomních prodejců, kteří jim s úsměvem vnucují nevýhodné smlouvy. Poradíme vám, jak se bránit.

Celá aktualita

Za nízkými cenami elektřiny stojí levné uhlí a ropa

28. 8. 2015

Nejvyšší ceny elektřiny byly naposledy zaznamenány v roce 2008, kdy jedna megawatthodina na burze stále 90 EUR. Následujících sedmi lety ceny klesaly, a nyní je možné jednu megawatthodinu nakoupit za necelých 30 EUR, tedy za třetinovou cenu. Důvodem je údajně levné uhlí, ropa a propad na čínských akciových trzích.

Celá aktualita

Víte, co znamenají názvy hlavních jističů?

7. 8. 2015

Každý byt či dům má elektrické jističe, které chrání domácnost a její obyvatele před rizikem elektrického zkratu. Krabice s jističi je pro však pro mnoho lidí velkou záhadou. Vědí sice, co mají dělat v případě “vyhození pojistek”. Netuší už však, co znamenají zkratky 3x25 A, 3x63 A či 1x10 A.

Celá aktualita

Zdražil Vám dodavatel elektřinu? Změňte jej!

17. 7. 2015

Ceny energií neustále kolísají. Změny směrem nahoru vítané nejsou. Ačkoliv existují momenty, kdy je navýšení ceny elektřiny důvodem k radosti. Tím je nespokojený zákazník, který díky zvýšení cen může stávajícího dodavatele opustit a to bez rizika sankcí.

Celá aktualita

1 2 3 »