Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Elektřina >> Největší odběratelé elektřiny získají slevu

Aktuality

Největší odběratelé elektřiny získají slevu

23. 5. 2014 Elektřina Ministerstvo průmyslu a obchodu plánuje, jak ulevit velkým podnikům, kteří odebírají velké množství elektřiny, a přitom musí platit vysoké příspěvky na zelenou energii. Pro velké podniky proto připravují slevy, které jim příspěvky částečně vynahradí.

Podniky odebírající velké množství elektřiny si dlouhodobě stěžují na vysoké příspěvky na zelenou energii, které musí platit. Ministerstvo se snaží jejich situaci řešit a vyjít jim vstříc tím, že tyto podniky budou mít nárok na slevu na elektřinu, jejíž výše se bude odvíjet od množství odebrané elektřiny.

“V případě, že přejdeme na kapacitní platby, tak by se nejvíce ulevilo podnikům, které mají maximálně využitou svoji kapacitu a tím pádem i pravidelný odběr," vysvětluje Pavel Gebauer, ředitel sekce energetiky ministerstva průmyslu.

Zaplatí výpadek příjmů menší odběratelé?

Ve chvíli, kdy podniky začnou čerpat slevy, dojde k výpadku příjmů, který bude nutné pokrýt z jiných zdrojů. Ministerstvo tvrdí, že tak neučiní z peněz menších odběratelů, jako jsou domácnosti a menší podniky.

"Je třeba si přiznat, že přerozdělení tohoto poplatku není perpetuum mobile, a pokud jedna část odběratelů bude platit méně než v současnosti, tak se peníze budou muset buď odněkud vzít, nebo je bude muset zaplatit ta druhá skupina. My pracujeme na tom, aby ta část, která se uleví velkým podnikům, byla hrazena z jiných prostředků než z peněz odběratelů v druhé skupině," slibuje Pavel Gebauer.

Právě k této situaci došlo v sousedním Německu. Maloodběratelé zde doplácí na zvýhodnění velkých firem zhruba o 1 200 korun ročně více. Zdejší vláda zde čelí velké kritice. Česká vláda chce této situaci předejít a najít chybějící peníze ve státním rozpočtu a v nových zdrojích, které společně s resortem financí hledají. Najít nové zdroje, které by však dokázaly pokrýt milionové ztráty, nebude vůbec snadné.

Až třetina zisků jde na podporu obnovitelných zdrojů

Podniky tvrdí, že na podporu obnovitelných zdrojů, jde téměř třetina všech jejich nezdaněných zisků. U odvětví, jejichž energetická náročnost je vyšší, může jít dokonce až o polovinu zisků. Podle zástupců podniků by výše poplatků měla být stejná, jako je tomu v západních zemích.

"Poplatek za obnovitelné zdroje by měl být zhruba tolik, kolik platí němečtí průmyslníci. Ti dneska platí půl eura za megawatthodinu, my platíme 495 korun, což když přepočtu hrubě, je asi 18 eur. To je zcela zásadní rozdíl," upozorňuje Roman Blažíček, šéf výrobců obkladů Lasselsberger.

Česká vláda nyní čeká na schválení nového systému poplatků z Bruselu. Poté bude moci zahájit změny u nás a to včetně plánovaného zvýhodnění velkých podniků.

Hodnocení článku:

Podobné články

Prázdniny na chatě: Jak ušetřit za elektřinu?

19. 6. 2017

V Česku existuje více než půl milionů chat, chalup, zahradních domků a jiných rekreačních objektů. Jakmile na jaře začne počasí přát, mnoho Čechů se každý pátek balí a vyrazí strávit pohodový víkend na chalupu u lesa. A mnohdy i celé prázdniny. Mají zde čas na úplně obyčejné činnosti i své koníčky. Nebojte se, nebudeme vám radit, jak trávit volný čas. Poradíme vám ale, jak ušetřit za elektřinu.

Celá aktualita

Jak na úsporné osvětlení

29. 6. 2016

Při volbě úsporného osvětlení interiéru se na tuto problematiku musíme podívat z několika hledisek. Měli bychom si především ujasnit, co od osvětlení v dané místnosti vlastně očekáváme. Světlo by mělo dotvářet určitou atmosféru místnosti, například v ložnici nebo v obývacím pokoji. Podívejme se nyní na jednotlivé typy světelných zdrojů užívaných v domácnosti.

Celá aktualita

Moderní televizor: Největší žrout energie?

22. 2. 2016

Zdá se vám, že účet za elektrickou energii neustále narůstá? Marně přemýšlíte, který ze spotřebičů je tím hlavním žroutem, a nejčastěji vás napadá chladnička. Je přece zapnutá nonstop. A nemáte těch spotřebičů příliš? Za zvyšující spotřebou však může stát také vaše nová velká moderní TV.

Celá aktualita

Blíží se malá revoluce v platbách za elektřinu

27. 1. 2016

Ačkoliv je teprve začátek roku 2016, již nyní se ví, že české spotřebitele čeká revoluce v placení za elektrickou energii. Faktury budou od příštího roku závislé na velikosti jističe, nikoliv na výši spotřeby. Podle nejnovějších informací by tato změna měla cenu za elektřinu ovlivnit minimálně.

Celá aktualita

Nenechte se oklamat podomními prodejci

15. 11. 2015

Po liberalizaci trhu s elektřinou se na trhu objevily desítky nových dodavatelů. Snaží se získat nové zákazníky a mnozí z nich neváhají přistoupit k neférovým praktikám. Zejména starší lidé podléhají nátlaků podomních prodejců, kteří jim s úsměvem vnucují nevýhodné smlouvy. Poradíme vám, jak se bránit.

Celá aktualita

Za nízkými cenami elektřiny stojí levné uhlí a ropa

28. 8. 2015

Nejvyšší ceny elektřiny byly naposledy zaznamenány v roce 2008, kdy jedna megawatthodina na burze stále 90 EUR. Následujících sedmi lety ceny klesaly, a nyní je možné jednu megawatthodinu nakoupit za necelých 30 EUR, tedy za třetinovou cenu. Důvodem je údajně levné uhlí, ropa a propad na čínských akciových trzích.

Celá aktualita

Víte, co znamenají názvy hlavních jističů?

7. 8. 2015

Každý byt či dům má elektrické jističe, které chrání domácnost a její obyvatele před rizikem elektrického zkratu. Krabice s jističi je pro však pro mnoho lidí velkou záhadou. Vědí sice, co mají dělat v případě “vyhození pojistek”. Netuší už však, co znamenají zkratky 3x25 A, 3x63 A či 1x10 A.

Celá aktualita

Zdražil Vám dodavatel elektřinu? Změňte jej!

17. 7. 2015

Ceny energií neustále kolísají. Změny směrem nahoru vítané nejsou. Ačkoliv existují momenty, kdy je navýšení ceny elektřiny důvodem k radosti. Tím je nespokojený zákazník, který díky zvýšení cen může stávajícího dodavatele opustit a to bez rizika sankcí.

Celá aktualita

1 2 3 »