Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Elektřina >> Od ledna se dočkáme levnější elektřiny

Aktuality

Od ledna se dočkáme levnější elektřiny

14. 8. 2013 Elektřina

V posledních letech ceny za energie stoupají. Příjemnou změnou pro spotřebitele tak bude zpráva, že od ledna příštího roku se naopak čeká pokles cen elektřiny. Nejvíce by měli ušetřit rodiny s vyšší spotřebou.

ilu

Hlavními faktory, které jsou důvodem očekávaného snížení cen za elektřinu, je pokles cen silové elektřiny a plánované omezení výše příspěvku spotřebitelů na obnovitelné zdroje vládou. Na podporu obnovitelných zdrojů v letošním roce přispěli spotřebitelé celkovou částkou 11,7 miliardy korun, což tvoří přibližně 25 procent z celkové částky 44,4 miliardy korun.

Novela zákona o podporovaných zdrojích energií přinese omezení maximální výše příspěvku spotřebitelů

Ve čtvrtek uplynulého týdne schválila vláda novelu zákona o podporovaných zdrojích energie. Pokud tato novela projde také parlamentem a prezident ji podepíše do konce října, pak by spotřebitelé zaplatili na příspěvku na obnovitelné zdroje o sto korun méně již od ledna 2014.

„Když se k poklesu cen silové elektřiny přidá zastropování podpory obnovitelných zdrojů, z našich propočtů vychází možné zlevnění elektřiny od ledna až o sedm procent,“ uvedl analytik společnosti Cyrrus Hatlapatka.

Rozhodnutí o omezení výše poplatků vítají čeští průmyslníci. Podle nich by poplatek měl být dokonce ještě nižší. Dle Svazu průmyslu a dopravy ČR (SPD) a také Hospodářské komory je tento poplatek důvodem nižší konkurenceschopnosti českých firem. „Svaz průmyslu a dopravy ČR vítá rozhodnutí vlády, které je prvním reálným krokem zastavujícím nárůst poplatků za obnovitelné zdroje, které snižují konkurenceschopnost českého průmyslu. Nicméně je to krok nedostatečný, který průmyslu reálně nepomůže, pouze nezhorší jeho pozici,“ uvedl SPD ve své tiskové zprávě.

Nejlevnějšího dodavatele elektřiny najdete na http://www.uspory.cz/energie. S námi ušetříte až několik tisíc ročně!

Fixovat se nevyplatí

Dodavatelé elektřiny nabízí spotřebitelům možnost fixace ceny. Pokud mají o tuto službu zájem, mohou si zafixovat ceny podobně jako u hypotéky, a zachovat si tak stále stejnou cenu po dohodnutou dobu. Vzhledem k očekávanému poklesu cen fixace nyní postrádá svůj smysl, a odborníci ji nedoporučují. “Současný vývoj hovoří proti fixaci. Ceny elektřiny zůstávají nízko a mají tendenci klesat ještě níže. Žádné signály zdražení nejsou na obzoru. Situace na trhu s elektřinou je pro spotřebitele příznivá,“ vysvětluje Hatlapatka.

Hodnocení článku:

Podobné články

Prázdniny na chatě: Jak ušetřit za elektřinu?

19. 6. 2017

V Česku existuje více než půl milionů chat, chalup, zahradních domků a jiných rekreačních objektů. Jakmile na jaře začne počasí přát, mnoho Čechů se každý pátek balí a vyrazí strávit pohodový víkend na chalupu u lesa. A mnohdy i celé prázdniny. Mají zde čas na úplně obyčejné činnosti i své koníčky. Nebojte se, nebudeme vám radit, jak trávit volný čas. Poradíme vám ale, jak ušetřit za elektřinu.

Celá aktualita

Jak na úsporné osvětlení

29. 6. 2016

Při volbě úsporného osvětlení interiéru se na tuto problematiku musíme podívat z několika hledisek. Měli bychom si především ujasnit, co od osvětlení v dané místnosti vlastně očekáváme. Světlo by mělo dotvářet určitou atmosféru místnosti, například v ložnici nebo v obývacím pokoji. Podívejme se nyní na jednotlivé typy světelných zdrojů užívaných v domácnosti.

Celá aktualita

Moderní televizor: Největší žrout energie?

22. 2. 2016

Zdá se vám, že účet za elektrickou energii neustále narůstá? Marně přemýšlíte, který ze spotřebičů je tím hlavním žroutem, a nejčastěji vás napadá chladnička. Je přece zapnutá nonstop. A nemáte těch spotřebičů příliš? Za zvyšující spotřebou však může stát také vaše nová velká moderní TV.

Celá aktualita

Blíží se malá revoluce v platbách za elektřinu

27. 1. 2016

Ačkoliv je teprve začátek roku 2016, již nyní se ví, že české spotřebitele čeká revoluce v placení za elektrickou energii. Faktury budou od příštího roku závislé na velikosti jističe, nikoliv na výši spotřeby. Podle nejnovějších informací by tato změna měla cenu za elektřinu ovlivnit minimálně.

Celá aktualita

Nenechte se oklamat podomními prodejci

15. 11. 2015

Po liberalizaci trhu s elektřinou se na trhu objevily desítky nových dodavatelů. Snaží se získat nové zákazníky a mnozí z nich neváhají přistoupit k neférovým praktikám. Zejména starší lidé podléhají nátlaků podomních prodejců, kteří jim s úsměvem vnucují nevýhodné smlouvy. Poradíme vám, jak se bránit.

Celá aktualita

Za nízkými cenami elektřiny stojí levné uhlí a ropa

28. 8. 2015

Nejvyšší ceny elektřiny byly naposledy zaznamenány v roce 2008, kdy jedna megawatthodina na burze stále 90 EUR. Následujících sedmi lety ceny klesaly, a nyní je možné jednu megawatthodinu nakoupit za necelých 30 EUR, tedy za třetinovou cenu. Důvodem je údajně levné uhlí, ropa a propad na čínských akciových trzích.

Celá aktualita

Víte, co znamenají názvy hlavních jističů?

7. 8. 2015

Každý byt či dům má elektrické jističe, které chrání domácnost a její obyvatele před rizikem elektrického zkratu. Krabice s jističi je pro však pro mnoho lidí velkou záhadou. Vědí sice, co mají dělat v případě “vyhození pojistek”. Netuší už však, co znamenají zkratky 3x25 A, 3x63 A či 1x10 A.

Celá aktualita

Zdražil Vám dodavatel elektřinu? Změňte jej!

17. 7. 2015

Ceny energií neustále kolísají. Změny směrem nahoru vítané nejsou. Ačkoliv existují momenty, kdy je navýšení ceny elektřiny důvodem k radosti. Tím je nespokojený zákazník, který díky zvýšení cen může stávajícího dodavatele opustit a to bez rizika sankcí.

Celá aktualita

1 2 3 »