Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Elektřina >> Vše, co byste měli vědět o úsporných žárovkách

Aktuality

Vše, co byste měli vědět o úsporných žárovkách

25. 6. 2014 Elektřina Chcete-li ušetřit na energiích, je důležité, abyste věděli, čím doma svítíte. Od roku 2012 je zakázáno používání klasických wolframových žárovek, které na světlo měnily pouze nepatrné procento elektřiny. Povolené jsou halogenové žárovky, LED žárovky a úsporné zářivky.

Rozdíl mezi klasickými a úspornými žárovkami je v rozdílné spotřebě energie. Klasické žárovky jsou sice velmi levné, ale přeměňují na světlo pouze malé procento elektřiny. Spotřeba elektřiny je tak ve výsledku vysoká. Úsporné typy žárovek jsou sice dražší, ale mají výrazně nižší spotřebu energie.

Hlavním důvodem zákazu klasických žárovek je snížení produkce skleníkových plynů. Zavedení úsporných žárovek by mělo zásadně pomoci. I přes vyšší náklady na jejich výrobu se úsporné žárovky finančně vyplatí. „Prakticky každý provedený test však potvrdil, že investice do úsporných žárovek se vyplatí a uživatel ušetří částky v řádech stokorun za rok,“ vysvětluje produktová specialistka společnosti Okay spotřebiče Petra Srbová.

Nejlepší jsou LED žárovky

Halogenové žárovky mají také poměrně vysokou spotřebu elektřiny, ale oproti klasickým žárovkám mají lepší svítivost. Úsporné zářivky mají nižší spotřebu energie, ale trvá déle, než se plně rozsvítí. Rovněž jsou náročnější na ekologickou likvidaci. Jsou však levnější.

Nejlépe jsou na tom LED žárovky, které se vyznačují nejnižší spotřebou elektřiny a nejvyšší životností. Na rozdíl od úsporných zářivek jim nevadí časté rozsvěcování a zhasínání. Také neobsahují nebezpečnou rtuť. Nové moderní LED žárovky mají navíc díky tzv. Crystal LED technologii ještě vyšší svítivost.

„S postupným ukončováním výroby standardních žárovek došlo k výraznému nárůstu prodejů úsporných žárovek. Nástup LED technologií snížil prodej úsporných žárovek, protože část zákazníků začala upřednostňovat LED žárovky, nicméně úsporné žárovky stále vykazují velmi dobré prodeje,“ uvedl Michal Kopřiva ze společnosti Electro World.

Při výběru žárovky dbejte na její účel

U výběru žárovky je důležitý také účel, k jakému bude využívaná. „Při výběru LED žárovek se spotřebitel musí zaměřit zejména na udanou svítivost, udávanou v lumenech, a na barvu světla, udávanou v kelvinech. Jinak by se totiž mohlo stát, že koupené zboží bude svítit nedostatečně nebo bude nevhodné pro konkrétní účel. Do obývacího pokoje se tak hodí teplá bílá (2700 K), kdežto do kuchyně naopak studená bílá (4000 K),“ vysvětluje Michael Urban z poradensko-prodejního portálu eSvetlo.cz.

Náš tip: Porovnejte si ceny dodavatelů energií na Uspory.cz a ušetřete tisíce korun ročně.

Hodnocení článku:

Podobné články

Prázdniny na chatě: Jak ušetřit za elektřinu?

19. 6. 2017

V Česku existuje více než půl milionů chat, chalup, zahradních domků a jiných rekreačních objektů. Jakmile na jaře začne počasí přát, mnoho Čechů se každý pátek balí a vyrazí strávit pohodový víkend na chalupu u lesa. A mnohdy i celé prázdniny. Mají zde čas na úplně obyčejné činnosti i své koníčky. Nebojte se, nebudeme vám radit, jak trávit volný čas. Poradíme vám ale, jak ušetřit za elektřinu.

Celá aktualita

Jak na úsporné osvětlení

29. 6. 2016

Při volbě úsporného osvětlení interiéru se na tuto problematiku musíme podívat z několika hledisek. Měli bychom si především ujasnit, co od osvětlení v dané místnosti vlastně očekáváme. Světlo by mělo dotvářet určitou atmosféru místnosti, například v ložnici nebo v obývacím pokoji. Podívejme se nyní na jednotlivé typy světelných zdrojů užívaných v domácnosti.

Celá aktualita

Moderní televizor: Největší žrout energie?

22. 2. 2016

Zdá se vám, že účet za elektrickou energii neustále narůstá? Marně přemýšlíte, který ze spotřebičů je tím hlavním žroutem, a nejčastěji vás napadá chladnička. Je přece zapnutá nonstop. A nemáte těch spotřebičů příliš? Za zvyšující spotřebou však může stát také vaše nová velká moderní TV.

Celá aktualita

Blíží se malá revoluce v platbách za elektřinu

27. 1. 2016

Ačkoliv je teprve začátek roku 2016, již nyní se ví, že české spotřebitele čeká revoluce v placení za elektrickou energii. Faktury budou od příštího roku závislé na velikosti jističe, nikoliv na výši spotřeby. Podle nejnovějších informací by tato změna měla cenu za elektřinu ovlivnit minimálně.

Celá aktualita

Nenechte se oklamat podomními prodejci

15. 11. 2015

Po liberalizaci trhu s elektřinou se na trhu objevily desítky nových dodavatelů. Snaží se získat nové zákazníky a mnozí z nich neváhají přistoupit k neférovým praktikám. Zejména starší lidé podléhají nátlaků podomních prodejců, kteří jim s úsměvem vnucují nevýhodné smlouvy. Poradíme vám, jak se bránit.

Celá aktualita

Za nízkými cenami elektřiny stojí levné uhlí a ropa

28. 8. 2015

Nejvyšší ceny elektřiny byly naposledy zaznamenány v roce 2008, kdy jedna megawatthodina na burze stále 90 EUR. Následujících sedmi lety ceny klesaly, a nyní je možné jednu megawatthodinu nakoupit za necelých 30 EUR, tedy za třetinovou cenu. Důvodem je údajně levné uhlí, ropa a propad na čínských akciových trzích.

Celá aktualita

Víte, co znamenají názvy hlavních jističů?

7. 8. 2015

Každý byt či dům má elektrické jističe, které chrání domácnost a její obyvatele před rizikem elektrického zkratu. Krabice s jističi je pro však pro mnoho lidí velkou záhadou. Vědí sice, co mají dělat v případě “vyhození pojistek”. Netuší už však, co znamenají zkratky 3x25 A, 3x63 A či 1x10 A.

Celá aktualita

Zdražil Vám dodavatel elektřinu? Změňte jej!

17. 7. 2015

Ceny energií neustále kolísají. Změny směrem nahoru vítané nejsou. Ačkoliv existují momenty, kdy je navýšení ceny elektřiny důvodem k radosti. Tím je nespokojený zákazník, který díky zvýšení cen může stávajícího dodavatele opustit a to bez rizika sankcí.

Celá aktualita

1 2 3 »