Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Elektřina >> Zjistěte, jak si stojíme s cenami elektřiny v Evropě

Aktuality

Zjistěte, jak si stojíme s cenami elektřiny v Evropě

31. 10. 2012 Elektřina

Podle poslední zprávy Evropského statistického úřadu, ceny elektrické energie nestoupají pouze u nás, ale téměř v celé Evropské unii. Nejvíce elektřina stoupá v Lotyšsku a naopak jako jediný pokles cen je viditelný v Lucembursku.

Tento dlouhodobý trend je viditelný na území celé Evropy. Pouze několik málo států, jako například Lucembursko, vykazují pokles cen za elektrickou energii. Podle expertů je tento stav způsoben výkyvem cen na komoditních trzích. V průměru poskočila cena elektřiny v zemích Evropské unie o 6,3 %.

Růst cen energie za rok 2011

Česká republika5,2 %
Evropská unie6,3 %

Zdroj: Server Ceny Energie

V případě, že přepočteme české koruny na eura, a tak porovnáme ceny elektřiny v celé Evropské unii, můžeme se pochlubit desátou nejlevnější elektřinou. Tento způsob porovnání je ovšem dost nepřesný, jelikož nezohledňuje ekonomické či demografické faktory jednotlivých zemí. Proto je pro přesnější porovnání potřeba tyto indikátory zahrnout a vytvořit pomocnou jednotku. Tou je standard kupní síly.

Přepočteno na standard kupní síly se Česká republika dostává více do průměru Evropské unie a má 14. nejdražší elektřinu. Levněji svítí například ve Finsku, Řecku, Rakousku, Slovinsku nebo Nizozemí.

Jak lze na elektřině uspořit

Přestože ceny energií u nás stále stoupají, existuje několik způsobů, jak lze na elektřině ušetřit. V zásadě můžete investovat do vybavení domácnosti a spotřebičů, které ve výsledku povedou k nižší spotřebě. Další z možností, už podstatně levnější, je změnit dodavatele elektřiny za jiného a levnějšího. Jestli a kolik doopravdy uspoříte, snadno zjistíte přes náš online srovnávač, Výhodou změny dodavatele je, že i když budete platit méně, produkt, který Vám bude dodáván, zůstane stejný. Může se jen změnit počet a kvalita nabízených služeb.

Hodnocení článku:

Podobné články

Prázdniny na chatě: Jak ušetřit za elektřinu?

19. 6. 2017

V Česku existuje více než půl milionů chat, chalup, zahradních domků a jiných rekreačních objektů. Jakmile na jaře začne počasí přát, mnoho Čechů se každý pátek balí a vyrazí strávit pohodový víkend na chalupu u lesa. A mnohdy i celé prázdniny. Mají zde čas na úplně obyčejné činnosti i své koníčky. Nebojte se, nebudeme vám radit, jak trávit volný čas. Poradíme vám ale, jak ušetřit za elektřinu.

Celá aktualita

Jak na úsporné osvětlení

29. 6. 2016

Při volbě úsporného osvětlení interiéru se na tuto problematiku musíme podívat z několika hledisek. Měli bychom si především ujasnit, co od osvětlení v dané místnosti vlastně očekáváme. Světlo by mělo dotvářet určitou atmosféru místnosti, například v ložnici nebo v obývacím pokoji. Podívejme se nyní na jednotlivé typy světelných zdrojů užívaných v domácnosti.

Celá aktualita

Moderní televizor: Největší žrout energie?

22. 2. 2016

Zdá se vám, že účet za elektrickou energii neustále narůstá? Marně přemýšlíte, který ze spotřebičů je tím hlavním žroutem, a nejčastěji vás napadá chladnička. Je přece zapnutá nonstop. A nemáte těch spotřebičů příliš? Za zvyšující spotřebou však může stát také vaše nová velká moderní TV.

Celá aktualita

Blíží se malá revoluce v platbách za elektřinu

27. 1. 2016

Ačkoliv je teprve začátek roku 2016, již nyní se ví, že české spotřebitele čeká revoluce v placení za elektrickou energii. Faktury budou od příštího roku závislé na velikosti jističe, nikoliv na výši spotřeby. Podle nejnovějších informací by tato změna měla cenu za elektřinu ovlivnit minimálně.

Celá aktualita

Nenechte se oklamat podomními prodejci

15. 11. 2015

Po liberalizaci trhu s elektřinou se na trhu objevily desítky nových dodavatelů. Snaží se získat nové zákazníky a mnozí z nich neváhají přistoupit k neférovým praktikám. Zejména starší lidé podléhají nátlaků podomních prodejců, kteří jim s úsměvem vnucují nevýhodné smlouvy. Poradíme vám, jak se bránit.

Celá aktualita

Za nízkými cenami elektřiny stojí levné uhlí a ropa

28. 8. 2015

Nejvyšší ceny elektřiny byly naposledy zaznamenány v roce 2008, kdy jedna megawatthodina na burze stále 90 EUR. Následujících sedmi lety ceny klesaly, a nyní je možné jednu megawatthodinu nakoupit za necelých 30 EUR, tedy za třetinovou cenu. Důvodem je údajně levné uhlí, ropa a propad na čínských akciových trzích.

Celá aktualita

Víte, co znamenají názvy hlavních jističů?

7. 8. 2015

Každý byt či dům má elektrické jističe, které chrání domácnost a její obyvatele před rizikem elektrického zkratu. Krabice s jističi je pro však pro mnoho lidí velkou záhadou. Vědí sice, co mají dělat v případě “vyhození pojistek”. Netuší už však, co znamenají zkratky 3x25 A, 3x63 A či 1x10 A.

Celá aktualita

Zdražil Vám dodavatel elektřinu? Změňte jej!

17. 7. 2015

Ceny energií neustále kolísají. Změny směrem nahoru vítané nejsou. Ačkoliv existují momenty, kdy je navýšení ceny elektřiny důvodem k radosti. Tím je nespokojený zákazník, který díky zvýšení cen může stávajícího dodavatele opustit a to bez rizika sankcí.

Celá aktualita

1 2 3 »