Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Energie >> Češi šetří energiemi. Spotřeba však stále roste
Aktuality

Češi šetří energiemi. Spotřeba však stále roste

13. 11. 2017 Energie Za poslední dva roky spotřeba energií v domácnostech narůstá i přesto, že 20 procent Čechů se snaží energiemi šetřit. Nejčastěji omezují spotřebu teplé vody a využívají úsporná řešení při vytápění. Vyšší spotřebu ovlivňují zejména spotřebiče, kterých se v domácnostech používá stále více.

Neustálý nárůst spotřeby energie potvrdil průzkum agentury Ipsos, který si objednala jedna z největších energetických společností E.ON Energie. Průzkumu se zúčastnilo 1500 pečlivě vybraných zástupců české populace. Z výsledků průzkumu rovněž vyplývá, že Češi myslíš úsporně a energiemi se snaží šetřit.

Mezi nejčastější způsoby patří šetření teplou vodou. Tři pětiny z oslovených účastníků průzkumu dává přednost sprše před koupeli ve vaně. Stejné množství zúčastněných šetří při vytápění bytů a domů tím, že nevytápí celý obytný prostor. Třetina dotázaných zase uvedla, že se doma raději teple oblékne, než aby si přitopili.

Nepřeplácejte za energie. Porovnejte si ceny u dodavatelů energií a přejděte k levnějšímu.

Porovnat ceny energií

Nejoblíbenější způsoby, jak Češi šetří energiemi:

Snažím se aktivně šetřit teplou vodou

58 %

Kvůli úsporám energií a vody upřednostňuji

sprchování před koupelí ve vaně

54 %

V zimě nechávám některé části domu či bytu nevytápěné

nebo pouze temperované

42 %

Abych ušetřil/a náklady na energie, jsem ochoten/ochotna

mírně změnit svůj životní styl a návyky

36 %

Vytápím dům či byt na nižší teplotu a raději se více obléknu

32 %

Sleduji platnost nízkého a vysokého tarifu elektřiny a podle toho

zapínám různé spotřebiče v domácnosti

30 %

Abych ušetřil/a náklady na energie, jsem ochoten/ochotna

snášet i drobná nepohodlí

27 %

Zdroj: Průzkum Ipsos

Nejméně však v domácnosti s vyššími příjmy a mladí lidé do třiceti čtyř let. „Průzkum také ukázal, že čím vyšší má domácnost příjem, tím méně se snaží šetřit. Nejméně se chtějí omezovat mladí lidé ve věku od 18 do 34 let. Nejčastěji spoří starší lidé mezi 45 až 65 lety,“ uvedl Vladimír Vácha ze společnosti E.ON.

Nejvíce vzrostla spotřeba elektrické energie

Veškeré snahy spotřeba energie narůstá. Spotřeba elektřiny dokonce narostla u 20 procent českých domácností. „Nárůst spotřeby elektřiny je pravděpodobně dán větším komfortem, který si v současné době lidé dopřávají. Používají sice úspornější spotřebiče, na druhou stranu jich mají doma stále víc,” vyjádřil se k růstu spotřeby elektřiny Kamil Gric ze společnosti E.ON. Spotřeba narostla také v případě plynu, což potvrdilo 16 procent odběratelů. Největší nárůst elektřiny o 31 % pocítilo Zlínsko a plynu o 26 % Královéhradecký kraj.

Některé české domácnosti vyšší náklady na energie vyřešili instalací zařízení pro vlastní výrobu elektřiny. V současné době v České republice vlastní elektřinu vyrábí 5 procent domácností, což je o dvě procenta více než před dvěma lety. K výrobě elektřiny nejčastěji využívají vlastní solární elektrárny.

 

Štítky: energetické úspory | levná elektřina | levný plyn | rady a tipy na úspory |

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak změnit dodavatele energií snadno a bez pokuty

28. 8. 2018

Základem bezproblémové změny dodavatele energií je dobrá znalost stávající smlouvy. Například se nevyplácí změnit dodavatele před vypršením smlouvy na dobu určitou. Naopak výpověď může usnadnit sám dodavatel, pokud se rozhodne změnit smluvní podmínky nebo zvýšit cenu. Pojďme se podívat, co vše byste měli ve svém zájmu sledovat.

Celá aktualita

Každá třetí domácnost změnila dodavatele energie

2. 4. 2018

Rostoucí ceny energií a vidina úspory jsou hlavním důvodem, který Čechy vede ke změně dodavatele energie. Za posledních tři roky tak učinila každá třetí domácnost. Na druhou stranu více než 50 procent domácností zůstává věrná svému původnímu dodavateli a to i déle než 15 let.

Celá aktualita

Ceny energií mírně vzrostou. Konečnou částku však můžete ovlivnit sami

3. 10. 2017

Fakt, že ceny za energie u dominantních dodavatelů mírně porostou, těžko ovlivníte. V roce 2017 se dokonce počítalo s navýšením ceny zemního plynu o 2,67 % než v roce předešlém. Konečnou částku si však můžete snadno ovlivnit sami, a to hlavně změnou dodavatele energií.

Celá aktualita

Klimatizace versus ventilátor: Co je lepší?

15. 6. 2017

Léto je za rohem a denní i noční teploty pomalu a jistě stoupají. Zdaleka ne každý vysoké letní teploty zvládá bez problémů a na přetřes přichází obligátní letní téma - jak se udržet v chladu. Ve firmách a veřejných místech se obvykle instalují klimatizace starající se o příjemné teploty. Pro domácí použití je však klimatizace nákladné řešení. Vyplatí si tato investice nebo postačí levnější ventilátor?

Celá aktualita

Kotlíkové dotace: Znáte podmínky pro rok 2017?

10. 4. 2017

Ministerstvo životního prostředí spustilo druhou vlnu kotlíkových dotací. Primárně jsou určené pro výměnu starých a neekologických kotlů. O podporu přišly uhelné kotle a největší podporu získaly čisté zdroje OZE. Jaké podmínky musí žadatelé splnit, aby dotací získali?

Celá aktualita

Chytré vychytávky, které pomáhají šetřit za energie

16. 1. 2017

Ušetřit na energiích je velkým přáním každé domácnosti. V zimních měsících - především letošních, kdy teploty klesají i pod desítky stupňů – je nutnost topit takřka nezbytností a očekávání konečného vyúčtování pro mnoho rodin znamená obavy z vysokých nedoplatků. Kromě toho se také rychleji stmívá a později rozednívá, takže vzrůstají rovněž náklady na osvětlení. V takových případech se hodí každá skutečně účinná rada, jak za energie ušetřit.

Celá aktualita

Nebuďte hloupí, šetřete!

20. 12. 2016

A už je to tu zas. Všem známá, stará dobrá topná sezóna. Někdo má zimu rád, někdo vůbec, ale všichni se shodneme, že nikdo nechce utrácet moc peněz za to, aby měl doma teplo. Minimálně nechce utrácet víc, než musí. No, počasí asi nezměníme, ale co kdybychom změnili alespoň to, kolik budeme platit za plyn a elektřinu?

Celá aktualita

Jak správně větrat v zimním období

7. 12. 2016

Větrat – a především v zimě – je velmi důležité pro správné fungování našeho organismu. Právě v tomto ročním období trávíme doma, v teple, více času než po zbytek roku a čerstvý vzduch je obrazně řečeno nedostatkovým zbožím.

Celá aktualita

1 2 »